אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישיבת פוניבז' בבני ברק: האם העליון שם קץ לטלנובלה החרדית? צילום: עמית שאבי

ישיבת פוניבז' בבני ברק: האם העליון שם קץ לטלנובלה החרדית?

מאבק השליטה בין בנו של נשיא הישיבה לבין חתנו נמשך מזה עשור, מאז נפטר הנשיא והותיר ירושה של 6 מיליון שקל. בית המשפט העליון קבע כי הסכסוך צריך להיפתר מחוץ לכתליו

03.12.2009, 14:18 | צמרת פרנט

האם בית המשפט העליון הביא סוף סוף קץ לטלנובלה החרדית ארוכת השנים שמתנהלת בישיבת פוניבז' בבני ברק? לא בטוח. בפסק הדין שניתן אתמול (ד') נקבע כי מאבקי השליטה בישיבה בין בנו של הרב אברהם כהנמן המנוח, נשיא הישיבה, לבין חתנו של הרב צריכים להיפתר מחוץ לכותלי בית המשפט.

הסכסוך בין השניים החל ככל הנראה עוד בטרם נפטר הרב כהנמן, שעם מותו הוריש את כספי הישיבה, בסכום של 6 מיליון שקל, וניהולה לרעייתו. את בנו, אליעזר כהנמן, מינה לראש הישיבה ומכאן התחילו הדברים להתגלגל לפרשה כעורה. הרב שמואל מרקוביץ, שנשוי לבתו של הרב המנוח, נתמנה לנאמן לכספי הישיבה, פרש ממנה ויצר ישיבה משלו. בנו של הרב המנוח, אליעזר, הקים גם הוא ישיבה משלו, שתי הישיבות נשארו תחת שמה של ישיבת פוניבז'.

בשנת 1999 חתמו הבן אליעזר והגיס מרקוביץ על הסכם בוררות, בו נקבע כי הסמכות לדון בגורל הישיבה נתון לשלושה רבנים ששמם נקבע מראש. למרות ההסכם הגיש הבן אליעזר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד מרקוביץ בדרישה כי יתן דין וחשבון ביחס לכספי הנאמנות שהוא מחזיק, לחייבו להעביר אותם לבית המשפט ולפסוק כי הנאמנות הסתיימה. בית המשפט קבע כי הבוררים הם אלו שיחליטו בעניין.

בפסק הדין של העליון נקבע כי הכספים שייכים לאם, רעייתו של הרב המנוח, ולכן הבן אליעזר הוא צד זר לסכסוך. מאחר והאם לא העלתה טענות כלפיי הנאמן, שהוא כאמור גם חתנה, אין לבן כל אפשרות לערער על החלטת בית המשפט המחוזי.

בסוף פסק הדין ייעץ השופט אשר גרוניס כי עדיף שהבן וגיסו יסיימו את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט: "בערעור שבפנינו נחשפה מחלוקת בין בני משפחה. המחלוקת הקונקרטית נוגעת לכספים. ברם נראה, כי מחלוקת זו אינה מגלה את מלוא התמונה. קיימת אף מחלוקת בכל הנוגע למעמדם ופעילותם של המערער וגיסו המשיב בישיבת פוניבז". עוד כותב גרוניס בפסק הדין: "טוב יעשו אם ינסו למצוא פתרון לסכסוך כולו בדרכי שלום. ספק אם ניהול הליכים בבתי המשפט יכול להביא לפתרון כולל".

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
כמה שלי ידוע פונבי'ז וקרקעותיה שוות קרוב ל850 מיליון ש"ח,לא כולל הישיבה עצמה!!!
אז זה לרק כבוד ושליטה על מותג ואלפי תלמידים,שהמותג נשחק לגמרי מאז עלו הלהבות אלא כרגע כבר מדובר על כספים כבדים שאפשר לחתן נכדים ונינים שאליהם מצטרפים חמולת אליעזר וחמולת מרקוביץ,ומיצדי גם אם יעשו חצי חצי יהיה לשניהם לחתן ולהנהות עוד 70 שנה ,בחישוב שלא ישקעו בהשקעות כושלות כמו מט"ח ומפ"ח נפש
тир , השרון  |  04.12.09
7.
אין בעיה
בני ברק וישובי החרדים הם למעשה מדינה בפני עצמה ואין מקום להתערב במה שנעשה שם וזה גם לא צריך לענין מלבד הטיפשות שלנו לשייך אותם אלינו דבר שגורם לנו נזקים כספיים ולכל אזרח במדינה שמשלם מיסים שמועברים אליהם סתם כך, לכן לא פלא שצבר התשלומים משכרינו לכל השטויות האלה כמו מיסים , אגרות וכ"ו מגיע ל-64%
גיל  |  03.12.09
5.
מסקנות משפטיות וענייניות מפסק הדין
תמונת הבחורים החסידיים זו תמונה מהיציע, הצופים, "הנהנים" (שלא כלשון פסק הדין) אגב, לקוראים את פסה"ד, להלן המסקנות: 1. אין מניעה לרבנית לנקוט באותו הליך. מעמדה יהיה אחרת משל ליזר, מאחר והיא לא רק "בעלת עניין" (כלשון החוק) אלא "הנהנית". אולם לפי דבריו של הש/ גרוניס: "אם אומנם יחזרו המעורבים לבתי המשפט צפויה להם התדיינות ארוכה בשאלות שונות שטרם הוכרעו וביניהן מיהו בית המשפט המוסמך ומה נפקותו של הסכם הבוררות". 2. ליזער חויב הוצאות משפט ע"ס 35,000. 3. הצדדים נמנעים מלמנות "נאמן" על נכסי המנוח מטעמים "דתיים", טעמים אלו כמובן לא מנעו מהצדדים מלהתקשקש ב"ערכאות". 4. המלחמות הם של "כבוד" בלבד. 5. אף אחד מ"הגדוילים" אינו פועל למנוע את המלחמות בישיבה. 6. כבוד התורה נרמס לעפר. 7. ותקלטו כבר שישיבת פונוביץ ממזמן אינה "ספינת הדגל של עולם הישיבות". 8. בפוגרום שעליו אחראים ה"שונאים", נזרקו 2 מחשבים ניידים. כיצד הגיע המצב שבישיבה יש לא רק פלאפונים עם SMS אלא גם "מחשבים ניידים"??? 9. האם זה פוניביץ או פורנו ביץ'??? 10. כל מילה נוספת מיותרת.
פוניביז'ער  |  03.12.09
לכל התגובות