אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": עתידה של מרקסטון תלוי בקרנות הפנסיה האמריקאיות

בלעדי ל"כלכליסט": עתידה של מרקסטון תלוי בקרנות הפנסיה האמריקאיות

הסכם השותפות של מרקסטון חושף כי שני שלישים מהמשקיעים יכולים להביא להקפאת הזרמות הכספים אם הם דוחים את היו"ר המחליף או מצביעים לפירוק הקרן בגלל הונאה. מרקסטון: "אין אפשרות להימנע מהשקעות חדשות"

07.12.2009, 07:06 | רחלי בינדמן, הדר רז ומאיר אורבך

התחייבות המשקיעים במרקסטון להמשיך ולהזרים כספים לקרן יכולה להיות מוקפאת רק אם שניים מתוך אנשי המפתח שלה מפרים את הסכם השותפות. כך עולה מהסכם השותפות של הקרן, שהגיע לידי "כלכליסט", ועליו חתומים הגופים שהשקיעו בקרן ושלושת אנשי המפתח בה.

אנשי המפתח של הקרן הם אליוט ברוידי, אמיר קס ורון לובש, ובינתיים רק ברוידי הפר את תנאי הסכם השותפות, כך שלכאורה, לפי סעיף זה, המשקיעים לא יכולים לדרוש הקפאת השקעות נוספות מצדם. התחייבות ההשקעה של כלל המשקיעים בקרן עומדת על 800 מיליון דולר על פני עשר שנים, ומתוכם, נכון לדו"חות הרבעון השני לשנת 2009 של מרקסטון, הושקעו 551.8 מיליון דולר, כך שהקרן יכולה לדרוש הזרמה של עוד כ־248 מיליון דולר.

דחיית המינוי של גילרמן יכולה להביא להקפאה

עם זאת, הסכם השותפות מספק לשותפים דרכים אחרות להקפיא את ההשקעות בקרן, אם רבים מהם יחפצו בכך. לפי ההסכם, אם אחד מאנשי המפתח מפסיק למלא את תפקידו בקרן, הקרן יכולה להציע לו מחליף. אם שני שלישים מהמשקיעים (מבחינת היקף ההשקעות) דוחים את המחליף המוצע בתוך 180 יום, התחייבויותיהם להמשיך ולהזרים כספים לשותפות יוקפאו. ההקפאה תיהפך לקבועה 180 יום לאחר מכן, אלא אם שני שלישים מהשותפים יאשרו עד אז מינויו של מחליף מוסכם. אם כך, קרנות הפנסיה האמריקאיות שאחראיות לעיקר ההשקעה בקרן יכולות לדחות את מינויו של דני גילרמן כיו"ר הקרן במקומו של ברוידי בתוך 180 יום ולהביא להקפאת השקעות חדשות.

"עדיין לא החלטנו אם לתמוך במר גילרמן שנראה מועמד ראוי אבל חסר ניסיון בהשקעות", אמר ל"כלכליסט" בכיר בגוף מוסדי שמושקע במרקסטון. לדברי הבכיר, יהיה קשה מאוד להביא את הקרן לפירוק או הקפאה בשל הרוב שנדרש לכך. "השוק יודע להבדיל בין מעשים של אדם לפעילות עיסקית ואין כיום לאף משקיע את המנדט להפסיק את השקעותיו בקרן", אמר.

דרך נוספת להביא להקפאת ההשקעות בקרן, שההסכם מאפשר, הוא במקרה שבו אחד מאנשי המפתח מורשע או מודה באשמה במעשה הונאה, מעילה או הפרה של חוקי ניירות הערך האמריקאיים או הישראליים. במקרה כזה שני שלישים מהמשקיעים (מבחינת היקף השקעה) יכולים להצביע לפירוק הקרן ולמכירת השקעותיה וחלוקת התמורה בין השותפים.

הרווחים כתוצאה ממימוש השקעות הקרן יחולקו, לפי הסכם השותפות, באופן הבא: סכום ההשקעה מוחזר למשקיעים בתוספת ריבית של 8%. בנוסף, ובכפוף למנגנון מורכב הקבוע בהסכם, תהיה חלוקה של רווחי ההשקעה - התשואה העודפת עליה - כך ש־80% מהרווחים עובדים למשקיעים ו־20% למנהלי הקרן. לפיכך, ברוידי לא רק שנהנה מדמי ניהול גבוהים אלא אף זכה לפירות מימוש ההשקעות שביצעה הקרן עד כה מדפי זהב ומזרעים חדרה.

בתגובה לפניית "כלכליסט" בשאלה האם השקעות נוספות בקרן יכולות להיות מוקפאות בעקבות מעשיו של ברוידי מסרה מרקסטון: "לקרן מרקסטון הסכם השקעה אמריקאי סטנדרטי שלוקח בחשבון מכלול אירועים לרבות אירוע חריג מסוג זה ולפיו אין אפשרות להימנע מהשקעות חדשות. יחד עם זאת, תוכניותיה העתידיות של הקרן ביחס להשקעות חדשות יובאו לידיעת המשקיעים בעתיד הקרוב. יצוין בעניין זה כי הכסף מושקע במכלול חברות מצוינות, ובעת הבשלתן יימכרו האחזקות הללו והכסף יחזור למשקיעים בצירוף דמי הניהול ופירות ההשקעה".

שלושת השותפים השקיעו 25 מיליון דולר

לפי ההסכם, דמי הניהול שגובה הקרן מהווים 2% בשנה מסך התחייבויות השותפים להשקעה, קרי 800 מיליון דולר, ולא מהסכום שהוזרם עד כה. סעיף זה יפריך טענות שעשויות לעלות, שלפיהן מנהלי הקרן ביקשו לבצע כמה שיותר השקעות לאחר שנודע להם על מעשיו של ברוידי כדי לגבות כמה שיותר דמי ניהול.

הקרן יכולה לבצע השקעות חדשות רק עד ספטמבר 2010. אחרי מועד זה אסור לה לקרוא להזרמת השקעות נוספות מהמשקיעים.

בנוגע לדמי הניהול נמסר ממרקסטון: "דמי הניהול ששולמו שימשו בעיקר לטיפול בהוצאות הקמה, הפעלה וניהול ההשקעות על כל המשתמע מכך. חשוב לציין כי דמי הניהול מוזרמים למשקיעים כחלק מהחזר השקעתם, והמנהלים אינם זכאים לקבל כל תמורה נוספת בטרם יוחזרו כספי ההשקעה לרבות דמי הניהול במלואם, בתוספת ריבית סף שנתית של 8% על כספי ההשקעה".

מימין אמיר קס, רון לובש אליוט וברוידי מרקסטון מימין אמיר קס, רון לובש אליוט וברוידי מרקסטון מימין אמיר קס, רון לובש אליוט וברוידי מרקסטון

עוד עולה מהסכם השותפות כי מנהלי הקרן השקיעו מכיסם סכום כולל של 25 מיליון דולר בקרן. בנוסף קובע ההסכם מגבלות ביחס להשקעות שהקרן יכולה לבצע. כך, למשל, אסור לקרן להשקיע מבלי לקבל את אישורה של הוועדה המייעצת שלה שכוללת נציגים של המשקיעים. כמו כן אסור לקרן להשקיע יותר מפעם אחת 20% ומעלה מסך התחייבויות ההשקעה של הקרן (160 מיליון דולר), יותר מפעמיים 15% מסך ההתחייבויות. לאחר שביצעו השקעות בהיקף זה אסור לקרן להשקיע בבת אחת יותר מ־10% מהתחייבויות ההשקעה של הקרן. כמו כן אסור לקרן להשקיע יותר מ־40% מההתחייבויות בהשקעות מסוג חוב כגון אג"ח. מותר לקרן להשקיע רק עד 10% בחברות לא ישראליות. ההשקעות בהן התחייבה הקרן להתרכז, לפי הכתוב בהסכם, הן קודם כל ישראליות ומהתעשייה המסורתית.

עוד לפי ההסכם, אסור למנהלי הקרן להקים קרן חדשה עד שישקיעו לפחות 75% מהתחייבויות ההשקעה.

ראשי מרקסטון למוסדיים: "השקעותיכם במקום בטוח"

ביום חמישי האחרון שלח ברוידי מכתב לגופים המוסדיים המשקיעים במרקסטון, שבו ניסה לסייע לקרן ממנה נאלץ לפרוש. "אני רוצה לכתוב לכם כדי לספר שאני בעיצומו של תהליך הסכם עם התובע הכללי בניו יורק בעניין הודאה באשמה על התנהגות בלתי הולמת", כתב ברוידי. "ההתחייבות שלי לשתף פעולה עם השלטונות בניו יורק תמשיך להבטיח שאני עושה כל שביכולתי לסייע להיטיב עם המשקיעים ועם עובדי קרן מרקסטון. כפי שאתם יכולים לדמיין, ההחלטה הזאת היתה קשה במיוחד עבורי ועבור משפחתי. עם זאת, אני רוצה להבטיח לכם שאף אחת מהסוגיות שבחקירה אינה כוללת הונאה", המשיך.

לגבי המשך קשריו עם מרקסטון אמר ברוידי: "אני רוצה שתדעו שכשהתפטרתי מתפקידי במרקסטון, התחייבתי לשותפיי לשעבר כי אשאר פעיל בכל תפקיד שיזדקקו לו עבור המשך ההצלחה של החברה וקרנות ההשקעה. אני רוצה להודות לך אישית על האמונה והתמיכה במרקסטון".

מנהלי הקרן, רון לובש ואמיר קס, החלו מצדם בסבב שיחות עם הגופים המוסדיים בישראל המושקעים בקרן. בהמשך עתיד להצטרף אליהם היו"ר הנכנס של הקרן, דני גילרמן. בשיחות עם המשקיעים הדגישו לובש וקס: "האמון שלכם בנו אינו מובן מאליו. אנו מבינים את חומרתו של האירוע ונעבוד קשה מאוד כדי שאמונכם בנו ישוב על כנו. אנו עומדים לרשותכם ככל שנידרש על ידיכם בכל הנוגע להבהרות, לפרטים או להשלכות הנוגעות לאירוע בניו יורק ובכלל". לובש וקס הדגישו: "ההשקעות לא נפגעו ולא ייפגעו בשום דרך מהאירוע בניו יורק. אנו מתכוונים לקיים עמכם דיאלוג פתוח, כן ושקוף ולהיוועץ בכם בנוגע להמשך הדרך".

ישראל מקוב, צילום: גלעד קוולרצ ישראל מקוב | צילום: גלעד קוולרצ'יק ישראל מקוב, צילום: גלעד קוולרצ

 

מקוב: "אנחנו לא חוששים מהפרשה"

 

בשנת 2006 רכשה מרקסטון 13% מנטפים, יצרנית מוצרי השקיה לחקלאות, לצדה של קרן טנא שרכשה 7% נוספים, בתמורה כוללת של כ־42 מיליון דולר. על נטפים עוברת תקופה לא פשוטה בעקבות המשבר הפיננסי שפגע בחלק לא מבוטל מלקוחותיה. החברה פיטרה מאות עובדים בסוף 2008 ואף שוקלת להפסיק חלק מפעילותה. גם ההנפקה שתכננה בנאסד"ק בוטלה בעקבות המשבר.

החברה רשומה בדו"חות מרקסטון למחצית הראשונה של 2009 לפי שווי של כ־631 מיליון דולר, הגבוה ב־114% משווי רכישתה. מדובר בתשואה של 96% על ההשקעה. ל"כלכליסט" נודע כי בדו"חות הרבעון השני של קרן טנא רשומה נטפים לפי שווי הנמוך בחצי: כ־315 מיליון דולר.

בדו"חות מבהירה מרקסטון כי יצרנית מערכות ההשקיה ממשיכה בתוכנית ההתייעלות מ־2008, שכוללת הקטנת הוצאות וצמצום מלאים. בדו"חות הרבעון הראשון של 2009 היתה מרקסטון אף אופטימית יותר כשציינה כי היא מודה שקיימת ירידה בביקוש העולמי למערכות השקיה, ועם זאת "החברה נהנית ממכירות חזקות באזורים מסוימים".

מסתמן: בעקבות החלפת היו"ר, קס ולובש ייהנו מדמי ניהול גבוהים יותר

סימן שאלה גדול מרחף מעל החלוקה של דמי הניהול בין מנהלי הקרן לאחר עזיבתו של אליוט ברוידי. לפי הסכם השותפות, חלוקת דמי הניהול בין שלושת השותפים - ברוידי, רון לובש ואמיר קס - היא כזו: 50% מדמי הניהול הולכים לברוידי ו־50% ללובש וקס ביחד. דמי הניהול השנתיים שגבתה הקרן הם 2% מכלל ההשקעה בה, שהם 16 מיליון דולר, כלומר ברוידי קיבל 8 מיליון דולר. ההפרש הוא מעצם היותו של ברוידי האחראי המרכזי לגיוס הכספים של הקרן, שבדיעבד נודע כי גויסו בדרכים עקלקלות.

כעת, משלברוידי מונה מחליף בדמותו של דני גילרמן, סביר להניח שהאחרון לא יהיה זכאי ל־50% מדמי הניהול השנתיים. אם כך, הרי שלובש וקס עשויים לגזור קופון נאה מפרישתו של ברוידי שכן הנתח שלהם בדמי הניהול יגדל.

אליוט ברוידי כבר הסכים להחזיר לכספי הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק שהושקעו במרקסטון 18 מיליון דולר בעבור דמי הניהול והרווחים השמנים שגרף לכיסו מאז היווסדה של הקרן. כמו כן, הוא לא יזכה יותר לדמי ניהול מהקרן.

 

"אנחנו לא חוששים שפרשת ברוידי תשפיע על נטפים", אמר ל"כלכליסט" ישראל מקוב, יו"ר חברת נטפים שבה השקיעה קרן מרקסטון. "ידוע לי שיש בעיות לברוידי, אבל לא ידוע לי שקרה משהו לקרן. צריך להבין שמרקסטון היא משקיע קטן יחסית בנטפים". מקוב ביקש שלא להתייחס להתחייבויות השקעה נוספות של מרקסטון בנטפים ולהסגיר אם בכלל קיימות כאלה. הוא ציין כי המעורבות הניהולית היחידה של מרקסטון בנטפים היא כהונתו של אמיר קס בדירקטוריון החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות