אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנליסט האשראי של מגדל שוקי הון: "התנהלות הבינלאומי פגעה בפלג־ניא ועלולה לפגוע בבנק" צילום: יובל חן

אנליסט האשראי של מגדל שוקי הון: "התנהלות הבינלאומי פגעה בפלג־ניא ועלולה לפגוע בבנק"

בנציגות האג"ח של פלג־ניא מעריכים כי אם יוסר המכשול שהציב הבנק, להעמיד לפירעון מיידי חוב של 10 מיליון שקל, והנהלת פלג־ניא תמשיך לשתף עמם פעולה, ההסדר הוא בר השגה בתוך כמה חודשים

07.12.2009, 15:42 | שניר הנדלר

החלטת הבנק הבינלאומילבטל את מסגרת האשראי של יצרנית הרהיטים ומוצרי המתכת פלג־ניא, ודרישתו להעמיד חוב של יותר מ־10 מיליון שקל לפירעון מיידי, התקבלה בהפתעה גמורה בנציגות איגרות החוב של החברה בניהולו של נעם זיו.

"המניע של הבנק הבינלאומי אינו ברור לנו, פלג־ניא תמיד שילמה לבנק בזמן. התנהלותו המוטעית של הבנק פגעה בחברה, הכניסה רעש מיותר למערכת ועלולה אף להביא לפגיעה בבנק עצמו במקרה שמצבה של החברה יתדרדר", כך התייחס בוריס שניידמן, אנליסט האשראי של מגדל שוקי הון וחבר בנציגות מחזיקי האג"ח של פלג־ניא, לדרישה המפתיעה של הבנק.

בעקבות פרסום דרישתו של הבנק ביום רביעי בשבוע שעבר, ניסו בנציגות האג"ח - שבה חבר גם בית ההשקעות פסגות - לארגן פגישה עם הנהלת פלג־ניא והבינלאומי. למרות יוזמת הנציגות סירב הבנק לקיומה של פגישה משולשת והחליט במקביל שלא לחזור בו מדרישתו לפירעון מיידי של החוב. גם לאחר שבבנק הסכימו לדחות את מועד פירעון החוב לתחילת השבוע הבא, נציגות האג"ח מקווה כי הבנק יסיר את דרישתו המפתיעה לאחר שיבין כי ביכולתה של פלג־ניא לפרוע את החוב, שמסתכם בניכוי פיקדון של החברה המופקד בבנק ב־5 מיליון שקל בלבד.

לפלג־ניא אג"ח המסתכמות בכ־60 מיליון שקל ערך נקוב; רבע מתוכן (15 מיליון שקל) נרכשו על ידי הנהלת החברה ומופקדות בידי נאמן כביטחונות. מהלך זה, שבוצע ביוזמת נציגות בעלי החוב, מונע מהבנק הבינלאומי לדרוש את החזרת האג"ח למסחר ללא אישור הנציגות, ובכך אינו מאפשר לו לדרוש את מימוש האיגרות כדי לפרוע את החוב.

פסגות ומגדל שוקי הון אינם מסתפקים בהסרת הדרישה של הבינלאומי ומתכוונים להמשיך ולפעול מול הנהלת פלג־ניא כדי להגן על החוב של בעלי האג"ח. לדברי שניידמן, "מחזיקי האג"ח ידאגו שהוצאות ההנהלה יותאמו למצב החדש, וידרשו הפחתה נוספת בשכר הבכירים, כמו גם את ביטולן של משרות מיותרות בפלג־ניא". עוד הוסיף החבר בנציגות החוב כי בכוונת מחזיקי האג"ח לבקש מהחברה בניהולו של זיו להתחיל ולממש את נכסיה. הנציגות מצדה תאפשר שההכנסות ממימוש הנכסים של פלג־ניא יופנו קודם לבנק הבינלאומי, ובמקביל תסכים לפרוס את החוב.

שניידמן ציין לחיוב את שיתוף הפעולה בין נציגות בעלי החוב להנהלת פלג־ניא, אך עם זאת טען כי האפשרות שמחזיקי האג"ח יתערבו בעתיד בניהול החברה עומדת לנגד עיניהם וציין כי "אין ספק שמחזיקי האג"ח ינתבו את התאגיד בדרך המשפטית המתאימה, כזו שלא תפגע בתאגיד ושקודם כל תשרת את החזר החוב".

בנציגות החוב מעריכים כי אם יוסר המכשול שהציב הבינלאומי בדרישתו האחרונה, והנהלת פלג־ניא תמשיך לשתף עמם פעולה, הסדר בין בעלי החוב לחברה הוא בר השגה לדעתם בתוך כמה חודשים. שניידמן, שברקורד שלו חתימה על הסדרים עם החברות פולאר תקשורת ואברות, שבהן החוב לבנקים היה גדול משמעותית מזה של פלג־ניא, מעריך כי "בפריסה נכונה של החוב ושפיות של המערכת", כהגדרתו, ניתן להגיע להסדר שישמור על החוב של בעלי האג"ח.

שניידמן מסכם ואומר כי "כמה שנושא של הסדר חוב מפחיד, הרבה יותר נכון לקנות חוב ב־40 אגורות או 50 אגורות ולבצע הסדר שיחזק את החוב מאשר לקנות בהנפקה ב־100 אגורות חוב דומה ללא ביטחונות שמספיקה הרעה קטנה במצב החברה כדי שהחוב עצמו ילך להסדר".

הבנק הבינלאומי העדיף שלא להגיב על הנאמר בכתבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות