אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיפ"א יש כמיליארד דולר בבנק צילום: איי פי

לפיפ"א יש כמיליארד דולר בבנק

להתאחדות הכדורגל העולמית יש עתודות בשווי 902 מיליון דולר, כמעט כפול מהעתודות הכספיות שיש בידי הוועד האולימפי הבינלאומי. באפריקה דורשים שחלק גדול יותר יושקע בפרויקטים לקידום הכדורגל ביבשת

07.12.2009, 17:30 | אלכס דאף, בלומברג

לפיפ"א, התאחדות הכדורגל העולמית, יש עתודות בשווי 902 מיליון דולר, כמעט כפול מהעתודות הכספיות המצויות בידי הוועד האולימפי הבינלאומי – IOC.

ההון, שהצטבר אצל פיפ"א מאז 2003 בזכות הצמיחה הגדולה של מחירי זכויות השידור והשיווק של המונדיאל, הוא סכום הכסף שנועד לביטוח של אירוע הספורט השני בגודלו בעולם. כך לפי פיפ"א.

ג'ורג' וואה, שחקן השנה בעולם ב-1995 מליבריה, ורוז'ה מילה, כוכב נבחרת קמרון לשעבר, אמרו כי פיפ"א צריכה להשקיע את הכסף הזה בבניית אצטדיונים ומתקנים באפריקה.

"אם לפיפ"א יש 1 מיליארד דולר בבנק, היא יכולה לעזור למדינות קטנות כמו רוואנדה, צ'אד ואוגנדה", אמר מילה. "לחלק מהמדינות אין את האפשרות לפתח כדורגל".

"בליבריה הכדורגל מת ולמועדונים אין מספיק כסף", אמר ג'ורג' וואה, שנבחרתו לשעבר לא ניצחה ולו משחק אחד במוקדמות מונדיאל 2010. "פיתוח ליגה מקומית תעזור לנבחרת המקומית ותעזור להרים את מצב הרוח במדינה".

ליבריה נבנית מחדש לאחר מלחמת אזרחים ארוכה שהרסה את תשתיות המדינה בין 1989 ל-2003 והביאה להריגתם של יותר מ-250 אלף איש.

אוהדים דרום אפריקאים. "אם לפיפ"א יש 1 מיליארד דולר בבנק, היא יכולה לעזור למדינות קטנות כמו רוואנדה, צ אוהדים דרום אפריקאים. "אם לפיפ"א יש 1 מיליארד דולר בבנק, היא יכולה לעזור למדינות קטנות כמו רוואנדה, צ'אד ואוגנדה. לחלק מהמדינות אין את האפשרות לפתח כדורגל" | צילום: אי פי איי אוהדים דרום אפריקאים. "אם לפיפ"א יש 1 מיליארד דולר בבנק, היא יכולה לעזור למדינות קטנות כמו רוואנדה, צ

הרזרבות בציריך

 

הרזרבות של פיפ"א שיושבת בציריך, שווייץ, עלו ב-40% ב-2008 לאחר שמכרה את זכויות השידור וחתמה על הסכמי חסות עם חברות כגון קוקה קולה, ויזה וסוני לקראת מונדיאל 2010, מה שהביא להכנסות של 3.4 מיליארד דולר, 30% יותר מאשר לקראת מונדיאל 2006.

את העתודות השקיעה פיפ"א ביותר מ-15 בנקים. נכסים אלו הם סוג של "ביטוח" טוענים בפיפ"א. בארגון טוענים כי אין להם ביטוח לביטול חוזי זכויות שידור וספונסרשיפ לאירועי המונדיאל ב-2010 ומונדיאל 2014.

"אין תוכניות לבזבז את הכסף הזה", אמר חוליו גרונדונה, יו"ר וועדת הכלכלה של פיפ"א.

עניין של ביטוח

הארגון אותו מוביל ספ בלאטר, לשעבר שחקן חובב בשווייץ, החל לבנות את העתודות מאפס לאחר שחברת Axa החליטה לבטל את הביטוח על מונדיאל 2002, חודש אחרי אירועי ספטמבר 11, 2001. כך לפי יורגן גורלינג, יו"ר HM ספורטס, חברת ביטוח לאירועי ספורט שבסיסה בהמבורג, גרמניה. באותה השנה, פיפ"א חטפה מכה פיננסית נוספת כששותפת השיווק שלה, ISL, קרסה.

פיפ"א הצליחה להשיג ביטוח לאירוע ב-2002 מחברת Berkshire Hathaway. לקראת מונדיאל 2006 עשתה פיפ"א ביטוח ב-260 מיליון דולר. מחיר הביטוח לקראת מונדיאל 2010 ומונדיאל 2014, שנעשה דרך מספר חברות כגון Swiss Reinsurance Co, עומד על 650 מיליון דולר.

"אין סיכונים גדולים או ספציפיים לגבי אפריקה", אמרו בפיפ"א.

הדאגה הגדולה ביותר של בלאטר היא תשתית החשמל בדרום אפריקה, שסבלה ממספר הפסקות חשמל ענקיות בשנים האחרונות. פיפ"א עשויה לשלם קנסות גבוהים אם הפסקת חשמל שכזו תפגע בשידורי המשחקים.

"אספקת האנרגיה היא סיכון גדול", אמר גורלינג.

"צריך גם אנשים טובים"

כ-133 מיליון דולר, או 17% מההוצאות של פיפ"א ב-2008, נסבו על פיתוח כדורגל. מדובר ב-14% פחות מאשר בשנת 2007 וכמעט אותו נתח מהסכום שהוציאה פיפ"א על משכורות והוצאות שותפות – כפי שמראים הדו"חות שלהם.  

חלק מהפרויקטים של פיפ"א בשנים האחרונות כוללים השקעה של 1.2 מיליון דולר בבניית מתקנים בצ'אד, אוגנדה וראוונדה. בראוונדה משחקים הילדים בקליפות בננות – כך לפחות לפי אתר של פיפ"א.  

פיפ"א הודיעה בנוסף ששמה בצד 70 מיליון דולר כדי לבנות מגרשים עם דשא מלאכותי בכל מדינה אפריקאית. היא גם מסייעת ל-20 פרויקטים של צדקה הקשורים בכדורגל באפריקה.

בלאטר בן ה-73 התקבל בברכה במהלך גביע הקונפדרציות שנערך בקיץ 2009 בדרום אפריקה. לפי וואה, ההתאחדות עושה את הטוב ביותר כדי לפתח את הכדורגל האפריקאי אבל מספר פעמים "התאכזב" מעסקנים שהשתמשו בכספים בצורה לא נאותה. הוא טוען שחלק מהעסקים האפריקאים קנו מכוניות חדשות עם הכסף שהיה אמור להיות מושקע בפרויקטים לקידום הכדורגל.

"כסף הוא מאוד חשוב", אמר וואה, "אבל צריך אנשים טובים גם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות