אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רולדין תפתח עשר חנויות ב-2010: "רוב הסניפים רווחיים" צילום: נתן דביר

רולדין תפתח עשר חנויות ב-2010: "רוב הסניפים רווחיים"

כך אומר קובי חקק, מנכ"ל ובעלים של רשת הקפה והמאפים רולדין. הזכיינים דורשים בעיקר סניפים קטנים של 60–80 מ"ר, שבהם ההשקעה נמוכה יחסית

08.12.2009, 09:54 | אורנה יפת

שוק בתי הקפה בישראל עובר בשנתיים האחרונות לא מעט טלטלות. חלק מהרשתות התמזגו, אחרות נרכשו, וחלקן צמצמו סניפים או החליפו זכיינים. הסיבות לכך הן המיתון והתחרות הקשה. דווקא על רקע זה בולטת רשת רולדין, שמצהירה כי תפתח עשרה סניפים במהלך שנת 2010.

"השוק ינקה את עצמו, אבל קשה לומר בתוך כמה זמן", מצהיר קובי חקק, בעלים ומנכ"ל של רשת רולדין. "הקהל מבין וזוכר. אם אתה פותח סניפים במיקום טוב ומנהל אותם נכון, ויש לך זכיינים טובים - אתה יכול לעבוד גם 20 שנה בארץ. אבל כיום רשתות פותחות 80 סניפים בשלוש שנים ואז מתחילה הנפילה".

לרולדין כיום 27 סניפים. הסניף הראשון נפתח ב־1989. שבעה סניפים וקונדיטוריה בקדימה נמצאים בבעלות החברה, ויתר הסניפים בזכיינות. מחצית מהסניפים כוללים בית קפה ומחציתם בנויים בקונספט של סניף קטן המושתת בעיקר על מכירות טייק־אוויי. עד סוף השנה הבאה תפתח הרשת עשרה סניפים נוספים, בהשקעה של 8 מיליון שקל. אלא שהדרישה מצד הזכיינים היא בעיקר לסניפים קטנים של 60–80 מ"ר, שההשקעה הכספית בהם נמוכה יותר מההשקעה בסניף שהוא בית קפה, ועשויה להגיע ל־600 אלף שקל לעומת סניף גדול שמשקיעים בפתיחתו יותר ממיליון שקל. דמי הזיכיון שגובה החברה עבור סניף גדול עם בית קפה עומדים על 200 אלף שקל. דמי הזיכיון לסניף קטן מגיעים ל־120 אלף שקל.

האם הסניפים של רולדין רווחיים?

חקק: "רוב הסניפים רווחיים. ב־20 שנות פעילות סגרנו שני סניפים בלבד. אחד מהם, בראשון לציון, נסגר כבר לפני שמונה שנים ועכשיו אנחנו מחפשים מיקום חדש בעיר, והשני בקריית אונו, שנסגר לפני כמה חודשים בגלל דמי שכירות גבוהים ומיקום לא טוב מחוץ לקניון".

הרבה רשתות קפה נקלעות לקשיים

חקק: "השוק רווי והשכירות גבוהה. גם בקניונים יש היצע גבוה. יש קניונים שיש בהם שישה בתי קפה שונים ואף אחד מהם לא מצליח להרוויח. בעלי קניונים שהכניסו כל כך הרבה רשתות עשו טעות וחלקם מודים בזה, אבל בכל מקרה הם לא מורידים שכירויות. לרולדין יש סניף בקניון כזה, ולמרות שהוא עושה מחזור יפה - זה לא מספק את הזכיין".

אז למה מראש להיכנס לקניון שיש בו שישה בתי קפה?

חקק: "זו שאלה טובה. כשיש 15 רשתות בתי קפה שנלחמות על כל כניסה לקניון, אז אתה לא שואל שאלות".

אתה לא חושש לפתוח עוד סניפים?

חקק: "לא. הבעיה בענף בתי הקפה היא שאין בידול אמיתי בין הרשתות. לכל הרשתות יש קפה איכותי. לנו יש יתרון של הקונדיטוריה שנותנת לנו ערך מוסף".

רולדין לא נחשבת זולה.

חקק: "ביחס לאיכות ולמתחרים שלנו אנחנו זולים. אומרים לי שהסופגניות שלי יקרות. אני מוכר סופגנייה עם ריבה ב־4.5 שקלים. כשאני מוכר ב־8 שקלים זו סופגנייה מיוחדת עם מילוי וציפוי של 40 גרם שוקולד איכותי. המאפים אצלנו הם עבודת יד". אבל למרות הקשיים לחקק יש סיפוק רב וחיבה גדולה לענף. "למרות שזה עסק קשה, אם אתה יודע לנהל ולתפעל אותו, אתה מרוויח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות