אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": רשות ניירות ערך עיכבה הנפקות תעודות סל של אינדקס ותכלית צילום: רמי חכם

בלעדי ל"כלכליסט": רשות ניירות ערך עיכבה הנפקות תעודות סל של אינדקס ותכלית

שתי החברות דיווחו כי הן צפויות לקבל דירוג לתעודות סל על מדד תל בונד שקלי טרם קבלת הדירוג בפועל. המדד הושק בתחילת החודש ותעודות הסל עליו הונפקו היום

08.12.2009, 16:52 | הדר רז
רשות ניירות ערך עיכבה היום (ג') הנפקות של תעודות סל חדשות של תכלית ואינדקס על מדד התל בונד השקלי. הרשות החליטה לבטל את ההנפקות משום ששתי החברות פירסמו שהן צופות קבלת דירוג Aaa, על אף שהדירוג טרם התקבל בפועל.

מלבד אינדקס ותכלית, חברות נוספות – הראל, מבט, פסגות וקסם – הנפיקו היום תעודת סל העוקבת אחר המדד החדש מה שהגביר את התחרות על ההנפקות. המשמעות של ביטול ההנפקה היא שתבוטל הזמנתם של משקיעים שהזמינו מתכלית או מאינדקס את התעודות, ומי שעשויות ליהנות מביטול ההנפקות הן יתר החברות, ובכללן קסם, שכן היא מקיימת מחר מכרז נוסף.

המשפט שהביא לביטול ההנפקה עבור אינדקס הופיע בדו"ח הצעת מדף בו נכתב כי "החברה פנתה למידרוג על מנת לדרג את תעודות הסל. מידרוג נתנה לחברה טיוטת דו"ח דירוג לתעודות הסל, בדירוג של Aaa. הדירוג ייכנס לתוקף עם הנפקת תעודות הסל והשלמת המסמכים. אישור דירוג סופי צפוי להינתן לחברה בסמוך להשלמת הנפקת תעודות הסל ובכפוף להשלמת המסמכים".

אינדקס הוציאה בשעות הערב הודעה כי היא פועלת במרץ לקבלת הדירוג הסופי ואם הוא יתקבל תהיה לכך השפעה על המשך הליך המכרז. החברה ציינה כי היא תוציא הודעה מעודכנת בנושא.

במקרה של תכלית, המשפט שגרם לרשות ני"ע לבטל את ההנפקה פורסם בדיווח מיידי מתחילת השבוע בו נכתב כי "החברה פנתה למידרוג על מנת לדרג את תעודות הסל. הדירוג הצפוי לתעודות הסל הינו Aaa. אישור סופי על הדירוג צפוי להתקבל בסמוך לאחר הנפקת תעודות הסל ובכפוף להשלמת מסמכים שידרשו מהחברה על ידי מידרוג".

בהודעה שפירסמה תכלית לאחר ביטול ההנפקה נכתב כי "הנפקת התעודות מבוטלת עקב פרסום דיווח מיידי בדבר פניה למידרוג על מנת לדרג את התעודות ופרסום הדירוג הצפוי, זאת בטרם קבלת דו"ח דירוג סופי על ידי מידרוג. יובהר כי בשל העובדה שהתעודות נמצאות בתהליך דירוג אשר טרם הושלם אין ודאות לגבי גובה ומועד הדירוג של התעודות".

מדד התל בונד השקלי מורכב מאיגרות חוב שקליות בריבית קבועה שאינן צמודות למדד. האיגרות של החברות הנכללות במדד נדרשות לתנאי סף של שווי שוק של 250 מליון שקל, דירוג של לפחות A מינוס ומינימום תקופה לפדיון של 12 חודשים.

מתכלית תעודות סל נמסר כי "ברגע שיתקבל הדירוג העדכני לתעודות, תכלית תודיע על המועד החדש לביצוע ההנפקה". מאורי בן דב, מנכ"ל אינדקס תעודות סל, לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
יש כאן סכנת מנפיק ל-4
שים לב כי יש בתעודות סל סיכון מנפיק, בניגוד לקרן נאמנות שם באמת יחידות ההשתתפות הנכסים המגבים שייכים למחזיק היחידה. בתעודות סל אין הדבר כך, תיקון 14 לחוק ני"ע מדבר על הנושא ומטרתו היא לבטל את סיכון המנפיק כלומר "להשוות תנאים" לקרן נאמנות.
אלף , מודיעין  |  08.12.09
4.
הצגה בלבד
2 החברות צודקות היום מכשירי תעודות סל קרנות סל קרנות נאמנות ודומותיהן מחזיקות בנכסים המרכיבים את המדד וגם אם החברה המנהלת חדלת פירעון , יחידות ההשתתפות שייכות למשקיעים ואין חשיפת אשראי כלשהיא לחברה הרשות מנסה להראות כרגולטור במקום הלא נכון
מוסדי , תל אביב  |  08.12.09
לכל התגובות