אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - לאחר 24 שנים: השותפים בבסר מפרקים את החבילה צילום: אביגיל עוזי

בלעדי ל"כלכליסט" - לאחר 24 שנים: השותפים בבסר מפרקים את החבילה

ל"כלכליסט" נודע שקלמן סופרין שהקים את בסר הנדסה ב־1970 פורש מהחברה ומשאיר את הבמה לשותפו נחשון קיויתי

09.12.2009, 06:59 | גולן חזני

השותפות בחברת הנדל"ן בסר הנדסהמתפרקת. ל"כלכליסט" נודע כי קלמן סופרין, שהקים את בסר ב־1970, פורש מהחברה ומשאיר את הבמה לשותפו ב־24 השנים האחרונות, נחשון קיויתי.

בשלב ראשון, סופרין (67) המחזיק היום ב־23.3% מהחברה צפוי למכור חלק מאחזקותיו לשותפיו לשליטה, אולם להישאר בעל מניות מהותי. במסגרת המכירה יוותר סופרין על תפקידו כמנכ"ל משותף. בשלב מאוחר יותר עשוי סופרין למכור גם את שאר אחזקותיו בחברה.

לפי ההערכות, סופרין לא צפוי להצטרף בשלב זה לילדיו, העוסקים בהקמת קבוצות רכישה למיזמי נדל"ן. אחת ההשערות לסיבה לפירוק השותפות היתה שאחת מקבוצות הרכישה הללו הפריעה לפעילותה של בסר, הפועלת באותו תחום. אולם, לפי הגרסה הרשמית, סופרין פורש מאחר שהגיע לגיל הפרישה, והוא רואה בתקופה הקרובה הזדמנות להעביר את הניהול לדור הצעיר.

גורמים המקורבים לשניים מסרו אתמול ל"כלכליסט" כי "הפרידה בין סופרין לקויתי נעשית ברוח טובה. לקויתי לא קל עם זה. שותפות של 24 שנים לא הולכת ברגל, והפרידה קשה לו. הפרידה הרשמית שנערכה בין השניים היתה מרגשת מאוד".

בסר החלה את פעילותה עם שישה שרטטים בלבד. החברה פעלה בתחום תכנון הפרויקטים ובשנות השבעים קיימה פעילות רחבת היקף באיראן. שווי השוק לפיו נסחרת היום בסר הנדסה בבורסה בתל אביב מסתכם ב־84 מיליון שקל.

לבסר הנדסה חברה־בת (55%), בסר אירופה, המרכזת את הפעילות של הקבוצה במזרח אירופה, בעיקר בפולין ולטביה. שווייה של בסר אירופה היום הוא 94 מיליון שקל. כמו כן, בסר הנדסה מחזיקה ב־61% ממניות חברת בסר פרויקטים, המרכזת את הפעילות בארה"ב, שם נפגעה החברה קשה ממשבר הנדל"ן. בסר אירופה מימשה לאחרונה את רוב נכסיה בארה"ב, והיא מתמקדת בפעילות של קבוצות רכישה בישראל.

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2009 הפסידה בסר הנדסה 59 מיליון שקל, שמצטרפים להפסד של 168 מיליון שקל ב־2008.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות