אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי סערת נאמן: יוזמה בכנסת להגדרה מחודשת - "מדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי" צילום:עמית מגל

אחרי סערת נאמן: יוזמה בכנסת להגדרה מחודשת - "מדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי"

יו"ר ועדת הכנסת ויו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט הגישו את ההצעה לתיקון חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו; אם תתקבל, תשנה את ההגדרה הקיימת של מדינת ישראל כ"יהודית ודמוקרטית"

08.12.2009, 23:52 | תומר אביטל וצמרת פרנט

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד), ויו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הגישו הערב (ג') הצעת חוק לתיקון לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, המבקשת לבסס את "צביונה היהודי" של מערכת המשפט. על פי ההצעה, עקרון העל לפיו יפסקו בתי המשפט הוא כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית אשר בתוכה מתקיים משטר דמוקרטי. לדברי מגישי ההצעה ההצעה תהפוך את המצב הנוכחי לפיו, לדבריהם, בית המשפט העליון מציב את היותה של המדינה דמוקרטית בראש סולם העקרונות. כך, הצעת החוק דורשת לשנות את ההגדרה הקיימת מ"מדינה יהודית ודמוקרטית" ל"מדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי".

בכך מקווים חברי הכנסת לקבוע "צעד נוסף בהשבת הצביון היהודי למערכת המשפט". ראוי לציין שלמרות שמדובר בחוק יסוד נדרש לא יותר מרוב רגיל בשביל לבצע את התיקון המבוקש.

ח"כ לוין אמר כי "בית המשפט העליון הפך את הוראות חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו לכלי באמצעותו הוצדקו פסיקות אשר מתעלמות מזהותה היהודית של המדינה, והופכות אותה למעשה למדינת כל אזרחיה. הצעת החוק תשיב את הבסיס הציוני למערכת המשפט, ותקבע באופן ברור את מה שמוסכם על מרבית חלקי העם כי מדינת ישראל היא בראש ובראשונה מדינה יהודית, וכל חקיקה צריכה להיות כפופה לעקרון יסוד זה."

ברקע עומדים דברי שר המשפטים יעקב נאמן שנאמרו אמש בכנס דיני ממונות שנפתח בירושלים. לדברי השר, משפט התורה צריך להיות המשפט המחייב במדינת ישראל. "יש להחזיר עטרה ליושנה, להפוך את משפט התורה למחייב במדינת ישראל, זו באמת הדרך הראויה להנחיל לנו את משפט התורה – צעד אחר צעד", אמר נאמן.

בישראל פועלים כמה בתי דין לממונות מכוח בוררות ולאחרונה אף התאגדו לפורום משותף הקורא לציבור הדתי והחילוני להתדיין בפניו מטעמים אידיאולוגיים ומסיבות אחרות, כמו ביורוקרטיה וסחבת בבתי המשפט הרשמיים, בדומה להליכי הגישור.

מלשכת שר המשפטים נמסר כי "שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן מבהיר כי אין בדבריו אלה משום קריאה להחליף את חוקי המדינה בחוקי ההלכה, לא במישרין ולא בעקיפין. השר דיבר באופן כללי ורחב על השבת עטרת המשפט העברי ליושנה ועל חשיבות המשפט העברי בחיי המדינה".

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
על דמוקרטיה מדברים?ב- 07/12 הכנסת הצביעה בעד שלילת זכויות יסוד של אזרחים-הזכות לפרטיות וחופש תנועה
מיעוט של חברי כנסת הצביע בעד הקמת מאגר נתונים ביומטרי שירכז מידע אישי גופני של כל אזרח במדינה כל זה בניגוד לכל הדעות המקצועיות ממיטב המומחים בארץ ובעולם בתחום מחשוב ומערכות מידע שטוענים שהמאגר מסוכן ביותר ומהווה ]גיעה חמורה בזכות היסוד - זכות לפרטיות.
10.12.09
14.
את זה רוצים אלו שגם רוצים לספח את יו"ש ולהפוך אותנו למדינה דו לאומית, הם לא מבינים את המשמעויות..
זה מצחיק שאותם אנשים שרוצים לספח את יו"ש הם גם אלו שרוצים מדינה יהודית..זה כלכך פנטזיונרי שזה פשוט עצוב ומסוכן. סיפוח יו"ש יחייב אותנו לתת ל 3 מליון פלסטינאים אזרחות או לחלופין לבסס משטר אפרטהייד גיזעני מוצהר (ושיתבייש לו כל יהודי שיתמוך בכזה דבר)...כלומר הם רוצים גם להוסיף 3 מליון פלסטינאים למניין האוכלוסים במדינת ישראל וגם שתשמר פה מדינה יהודית...זה פשוט מגוחך עד כדי כאב..
מיכל  |  10.12.09
לכל התגובות