אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לימודי קבלה: רבע מיליון דולר בשביל תעודה צילום: בלומברג

לימודי קבלה: רבע מיליון דולר בשביל תעודה

המשבר הכלכלי רק הגדיל את הביקוש בקרב ישראלים לתואר MBA באוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, גם במחיר מאות אלפי דולרים. רבים מהם משלמים אלפי שקלים לקורס הכנה שמלמד איך לנסח מכתב אישי ומה להגיד בראיון

14.12.2009, 08:36 | הדר קנה

בשנתיים האחרונות עלה בעשרות אחוזים מספר הנרשמים הישראלים ללימודי תואר שני במינהל עסקים (MBA) באוניברסיטאות היוקרתיות בעולם. הרשמה לאוניברסיטאות האלה גוררת אחריה עלויות כבדות: הלימודים לבדם עולים 95 אלף דולר, וההוצאה הנלווית, לרבות הוצאות מחיה, מוערכת ב־150–200 אלף דולר (תלוי בעיר, במצב המשפחתי ובסגנון החיים). העלויות האלה לא מרתיעות את הישראלים שנוהרים אחרי התואר, בתקווה שאחר כך יחזירו לעצמם את ההשקעה בצורת משרה נחשקת ומשכורת מנופחת. הם גם לא לגמרי טועים: ממוצע השכר השנתי בתום לימודים באוניברסיטה יוקרתית הוא בסביבות 115 אלף דולר לשנה.

מעבר לעלות, הרשמה לאוניברסיטה יוקרתית היא תהליך ארוך ומייגע, שאורך יותר משנה ודורש מהמועמד למלא מטלות רבות. הגשת המועמדות (אפליקיישן) מצריכה מהמועמד להציג ממוצע ציונים גבוה בתואר הראשון, להיבחן במבחן GMAT ובמבחן רמה באנגלית, לנסח קורות חיים, ליצור שניים־שלושה חיבורים ולהשיג מכתבי המלצה. ועדה מיוחדת בוחנת כל אפליקיישן, ומזמנת את המתאימים לראיון עם בוגר של המוסד האקדמי.

ציונים זה לא הכל

לצד הביקוש העולה לתארים, התפתחה בישראל תעשייה שמכשירה את המעוניינים להתקבל ביתר קלות למסלולים הנחשקים. קידום וקיסוס הן שתי חברות שכבר הבינו שהביקוש גובר והחליטו תמורת תשלום לעזור לסטודנטים המבקשים להתקבל לאוניברסיטאות היוקרה. קידום פועלת בשוק במשך עשור ומתגאה בכך ש־75% מהישראלים שניגשים למבחן ה־GMAT בישראל - כ־2,000 נבחנים בשנה - עברו קודם קורס אצלם.

רענן קרן, משנה למנכ"ל קבוצת קידום, מסביר: "מעבר להכנה לקראת מבחן ה־GMAT, אנחנו מספקים למועמדים ליווי לאורך כל תהליך ההרשמה והמיון, החל בבחירת המוסד האקדמי וכלה בהכנת החיבורים הנדרשים ובהכנה לראיון הקבלה". קרן מוסיף שהתוכניות של האוניברסיטאות היוקרתיות מיועדות בעיקר לבעלי תואר ראשון עם ממוצע ציונים מכובד (מעל 85 לבוגרי הנדסה ו־90–95 במקצועות אחרים). משקל נוסף ניתן לניסיון בתפקיד פיקודי בצבא או בתפקיד ניהולי. "האוניברסיטאות מחפשות הצטיינות בכל התחומים: ספורטאים מחוננים, מצטיינים בנגינה או אנשים שהתנדבו במקומות מעניינים. אנחנו יושבים עם הסטודנטים ומסמנים להם מה להבליט בקורות החיים, כדי ליצור בולטות לעומת שאר המועמדים".

טקס סיום באוניברסיטת אוקספורד, צילום: בלומברג טקס סיום באוניברסיטת אוקספורד | צילום: בלומברג טקס סיום באוניברסיטת אוקספורד, צילום: בלומברג

מאחורי חברת קיסוס עומד בעז שדלצקי, בעצמו בוגר בית הספר למינהל עסקים קלוג שבאוניברסיטת נורטווסטון בשיקגו, שמסביר: "אנחנו לוקחים את המועמדים תחת חסותנו ונותנים לכל אחד מהם ייעוץ כדי להכיר את בתי ספר הרלבנטיים עבורו, על פי העדפותיו האישיות ונטיות הקריירה שלו. אנחנו גם מסייעים בבחירת ממליצים ועוזרים לו לנסח את החיבור הטוב ביותר. לכל בית ספר יש סט שיקולים שונה בבחינת חיבורים: הישגים בקריירה, כישלונות, מה ועדת הקבלה היתה מופתעת לגלות עליי או שאיפות מקצועיות. חשוב מאוד לדאוג שיהיה סנכרון בין כל הנתונים שהמועמד מגיש לוועדה".

גילעם לוי גילעם לוי גילעם לוי

גילעם לוי, בוגר בית הספר למינהל עסקים וורטון שבאוניברסיטת פנסילבניה, ישב בעבר בוועדת הקבלה שלו. משנת 2002 הוא מסייע למועמדים להתקבל למסלולי הלימוד דרך קידום. לוי מסביר שוועדת הקבלה מחפשת בכל מועמד לא רק ציונים אלא גם תכונות מתאימות, דוגמת מנהיגות, ניהול, יכולת עבודה בצוות ויוזמה. "לישראלים יש יתרון מובנה בגלל השירות הצבאי, שנחשב בעיני הוועדות. ישראלים לא מנצלים אותו כראוי. כדי להתבלט, כדאי להיות ממוקד הישגים ולא ממוקד ציונים".

בדומה לעלויות הלימודים עצמם, גם קורסי ההכנה יקרים: בקידום דורשים 150-100 דולר לשעת הכנה, תלוי בתקופה בשנה, בקיסוס דורשים עד 140 דולר לשעה. בממוצע, מועמד צריך 35 שעות הכנה.

מועמד שעבר את שלב האפליקיישן מוזמן לראיון. שימרי ווינטרס הוא ראש חוג הבוגרים של הלונדון ביזנס סקול בישראל, ומשמש גם כמראיין של האוניברסיטה. "אני מחפש התקדמות בפן העסקי: מלצר שהתקדם לראש צוות, משם למנהל מסעדה, ועכשיו הוא רוצה לפתוח מסעדה משלו. מעבר לזה, אני מחפש יכולת אנליטית ויכולת ניתוח בעיות ברמה גבוהה".

גילעם לוי סבור שתואר מאוניברסיטה יוקרתית פותח בפני הסטודנט דלתות בארצות הברית ובאירופה, ותורם למסלול הקריירה גם בארץ: "החברות המובילות בעולם - מיקרוסופט, ג'נרל אלקטריק, מקנזי ואחרות - דורשות תואר מהאוניברסיטאות היוקרתיות בעולם. בוגר יכול לבלות כמה שנים בחו"ל בחברה מובילה ואז לחזור לישראל ולנהל סניף ישראלי של אחת החברות האלה". לוי לא ממליץ לחזור לישראל ישר אחרי התואר: "המנהלים פה פחות מבינים את הערך המוסף שאתה מביא איתך מהתואר הזה. החבר'ה שמאוד מצליחים בישראל הם בדרך כלל מי שעבדו לפחות שנתיים בחו"ל".

ווינטרס מסכים: "תואר כזה מכניס אותך לנטוורק עם אנשים מאוד בכירים שכבר סיימו תארים כאלו. זה כרטיס כניסה למועדון יוקרתי".

ואיך המשבר משפיע על הביקוש ללימודים? וינטרס סבור שהוא רק מגביר אותו: "בשבוע שעבר ראיינתי שלושה מועמדים שהסבירו את הרצון ללמוד עכשיו ברצון שלהם לעשות שינוי, למשל לעבור מהייטק למינהל עסקים כי התחום הזה לא מספיק יציב. סיבה שנייה קשורה ברצון לעזוב את השוק עכשיו ולחזור אליו כשהמשק יתייצב. עוד שנתיים, כשהשוק ייצא מהמשבר, זה יהיה בדיוק הזמן לפרוץ קדימה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
מירמור עלה לכם לראש.
מירמור על לכם לראש התגובות ממורמרות ובטוח לא באות מבוגרי מנהל עסקים בכלל וכאלה שעשו את התואר בחול בפרט.. זה פתטי! עשיתם תואר במדעי הלא יודע מה והוא היה הכי קשה בעולם, אבל מה לעשות אתם יושבים מובטלים ומוציאים את התיסכול על אלה שמקבלים 115 אלף דולר בשנה... חבל, תשקיעו בחיפוש עבודה במקום התגובות המקנאות שלכם
ג'וני , תל אביב  |  01.01.10
36.
היו זמנים
סיימתי MBA בקיץ 2008. מהכיתה שלי, 7 בוגרים בלבד נשכרו ע"י החברות הנחשקות (פורבס 500) במשכורות התחלתיות נמוכות באופן משמעותי מאלה שהיו מקבלים בוגרי ivy league עד 2006, וכל השאר ואני ביניהם, מגלים בדרך הקשה שאף אחד לה מתלהב מצעירים רהוטי דיבור שלכל היותר מסוגלים לקרוא income statement, ולנתח מילולית את המודל העיסקי של benny hanna. וולסטריט ומשבר ה-sub prime דפק לכולנו את החיים. אני מתפרנס בעיקר משיעורים פרטיים במתמטיקה. כל אותם 7 מהכיתה שלי שמצאו עבודה הם בעלי תואר ראשון וניסיון עבודה בתחומים מעשיים שונים - הנדסת תוכנה, הנדסת אלקטרוניקה, חקר ביצועים, ובשל הניסיון המוכח הזה הם היחידים שמצאו תעסוקה.
בוגר ייל , קונטיקט  |  27.12.09
35.
MBA בישראל אינו תואר שמחזיר השקעה וכנ"ל אין משמעות משמעותית לאיפה למדת-
גם לנושא של NET WORKING אין משמעות בישראל- בשונה מארה"ב MBA בישראל אינו תואר שמחזיר השקעה וכנ"ל אין משמעות לאיפה למדת זה המצב- לטוב ולרע!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! מצד שני- מי שלומד בשביל הכיף- זה מצוין ובמיוחד אם אתה רווק ללא משכנתא, חובות, ילדים וכו'
שי , פתח תקווה  |  22.12.09
34.
כמישהו שעבר את התהליך - שווה כל רגע וכל סנט!
למדתי ב-INSEAD שבצרפת לפני שנתיים ואני עד היום בקשר מעולה עם חברים בכל העולם - כולל נסיעה לחתונות, ארגון סופי-שבוע עם לינה חינם ומסיבות מטורפות וכו'... מהפן הפיננסי אין פה התלבטות בכלל - למי שלא יכול לממן את התואר אפשר לקבל מילגות מכובדות או במקרה הרע לקחת הלוואה כנגד שכר הלימוד. אני הצלחתי לממן את הלימודים מהחסכונות שלי ושל אישתי, והיא עבדה בזמן שאני למדתי ככה שיצא לנו אפילו לחסוף כסף במהלך הלימודים! מהפן האקדמי גם אין התלבטות - מדובר במוסדות אקדמיים מהמעלה הראשונה! איכות המרצים, החומרים, המחקר ואפילו האדמינסיטרציה היא בכמה וכמה סדרי גודל מעל למה שחוויתי בארץ, כולל במספר קורסים בתכנית ה-MBA של אונ' ת"א, המיועדים לקהל של אנשים שמחפשים בסה"כ להוסיף שורה לקורות חיים ולומדים לתואר בהשקעה מינימלית של כמה שעות אחרי העבודה פעמיים בשבוע. התכניות המובילות בעולם ל-MBA הן במסגרת של משרה מלאה, האנשים הם בקליבר הכי גבוה שפגשתי בחיי, והם באים מכל העולם, מה שנותן לך פרספקטיבה מדהימה שפשוט אי אפשר להשיג בארץ! היום - שנה אחרי - אנחנו גרים בלונדון ומרוויחים ביחד כ-40 אלף ש:ח נטו בחודש! תראו לי זוג צעיר בארץ (אנחנו בני 30) שמרוויח כאלה סכומים!!! המטרה הסופית היא כמובן לחזור לארץ בתוך כמה שנים ולבנות משפחה במדינה שלנו, אבל למה לא לצאת קצת מהבועה ולחוות את העולם הגדול לכמה שנים? תתפלאו לשמוע שיש חיים מחוץ לישראל ויש חוויות בחו"ל מעבר לסופשבוע בפראג... ואם על הדרך אפשר לחסוך מספיק כסף כדי לקנות בארץ דירה בלי משכנתה, אז למה לא?! אה כן, ולמי שרוצה להתקבל מומלץ בחום להסתייע במומחים לתחום מבית קיסוס - הם עושים עבודה מעולה ובניגוד לקידום שחזקים מאוד ב-GMAT, הם יודעים מה צריך כדי להתקבל על סמך כל הפרמטרים, ולא רק על סמך מבחן סטנדרטי!
INSEAD , לונדון  |  15.12.09
לכל התגובות