אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרו התיקונים לחוק הגנת הצרכן: ניתן יהיה לבטל עסקה ב"פרק זמן סביר" צילום: shutterstock

אושרו התיקונים לחוק הגנת הצרכן: ניתן יהיה לבטל עסקה ב"פרק זמן סביר"

בעלי עסקים רבים שהגיעו לדיון בוועדת הכלכלה מחו על התיקונים בחוק. עו"ד פרל המייצגת את ערוץ הקניות: "מדובר בהרחבה של זכות הצרכן באופן שאינו מידתי. זמן סביר הוא מושג מעורפל הפתוח לפרשנות"

16.12.2009, 11:11 | תומר אביטל

ועדת הכלכלה אישרה את התיקונים לחוק הגנת הצרכן, שהציעה סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד. בעלי עסקים רבים שהגיעו לדיון מחו על התיקונים בחוק וטענו כי "המונח 'זמן סביר' לביטול עסקה הוא בלתי סביר".

מדובר בהצעת חוק ממשלתית המקודמת על ידי משרד התמ"ת ומבקשת לעבות את זכויות הצרכנים. נציגי החברות הגיעו להביע את התנגדותם לתיקונים בחוק המאפשרים לצרכנים לבטל עסקאות תחת טענות רחבות יותר מאלו הקבילות היום. עיקר המחלוקת נעה סביב הניסיון להתקין את המונח "זמן סביר" כפרק הזמן שיתאפשר לביטול עסקת שירות שנעשתה בהטעיה או תוך שימוש במצוקה של הצרכן. החוק מאריך את התקופה לביטול עסקה משבועיים לפרק 'זמן סביר' מהמועד שבו נודע לצרכן על ההטעיה. הצרכן יוכל לבטל את העסקה לאחר שהוכיח כי נעשה מחדל מהותי בעת הרכישה. בתמ"ת משוכנעים בצורך בתיקונים.

בתמ"ת טוענים כי הטעיה או ניצול מצוקה מתגלים בדרך כלל בשלב מאוחר ובאופן שאינו תלוי במועד עשיית העסקה. סגנית השר נוקד אמרה, כי "הארכת התקופה בה הצרכן יוכל לתבוע בעקבות עסקה שבוצעה כתוצאה מהטעיה או מצוקה היא קריטית לצרכן, משום שלא פעם הוא מגלה זאת אחרי זמן רב".

עוד קבעה הוועדה כי התיקון הכולל את זכות הביטול של הצרכנים לעסקאות שירות כגון אינטרנט וכבלים בתוך 14 יום ייכנס לתוקפו ב 15.3.2010. התיקון גם מסמיך את שר התמ"ת לקבוע את גודלן של "האותיות הקטנות" בפרסומות באמצעי התקשורת ובשלטי חוצות.

בקרב בעלי העסקים נרשמה התנגדות מקיר לקיר. עו"ד שוש רבינוביץ' מאיגוד לשכות המסחר אמרה, כי "צריך לטפל במקרי ניצול והטעיה ללא ספק, אך צריך להגביל את הזמן כי אחרת מישהו יבוא רק אחרי שנה לשטוח את טענותיו במטרה לבטל עסקה". נציג מירס לירון גולדנברג טען ש"זמן סביר הוא בלתי סביר".

"מדובר בסעיף לא מאוזן". אמרה עו"ד מי-טל נעים מ-yes והוסיפה כי "אם אחרי כמה חודשים צרכן יגלה למשל שהילד שלו לא החכים מהתוכניות שלנו הוא יוכל לבקש ביטול עסקה בעקבות התיקון. צריך לתחום את הזמן".

עו"ד רונית פרל שייצגה את ערוץ הקניות הוסיפה כי "מדובר בהרחבה של זכות הצרכן באופן שאינו מידתי. זמן סביר הוא מושג מעורפל הפתוח לפרשנות. שימוש במונח מהווה פתח למחלוקות והתדיינויות  מיותרות בין הצדדים. ראוי ויעיל לנקוט בזמן תחום".

ועדת הכלכלה אישרה את התיקון למורת רוחם של נציגי העסקים. יחד עם זאת החוק עוד צריך לקבל את אישורה הסופי של מליאת הכנסת.

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות