אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הפרוות: החרדים ימשיכו לחבוש שטריימלים עשויים מפרוות ארנבות צילום: גיא אסיאג

חוק הפרוות: החרדים ימשיכו לחבוש שטריימלים עשויים מפרוות ארנבות

כך אישרה ועדת החינוך; עוד נקבע כי סחר בפרוות כלבים וחתולים - אסור

16.12.2009, 12:28 | תומר אביטל

ועדת החינוך אישרה הבוקר (ד') לקריאה ראשונה את הצעת חוק של חברת הכנסת רונית תירוש האוסרת על ייבוא פרווה של כלבים וחתולים. יחד עם זאת בקשתה של ח"כ תירוש להכליל את האיסור גם על יבוא פרוות של ארנבות נפסלה ועוררה מהומה בוועדה.

במהלך הישיבה התפתח דיון סוער בין חברת הכנסת רונית תירוש, שרצתה לאסור ייבוא פרוות גם של ארנבות, לבין חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס שהעיר כי שטריימלים הנלבשים על ידי חוגים דתיים מסויימים, עשויים מפרוות ארנבות.

ח"כ מוזס הודיע כי חוגים אלה לא יתפשרו ולא יוותרו על לבושם המסורתי.

הוועדה החליטה לבסוף כי האיסור יחול על פרוות כלבים וחתולים בלבד. כמו כן יאסר גידול, יצור, ייבוא, סחר ושיווק של פרוות של אלה. ח"כ תירוש אמרה כי תעשיית יצור הפרוות בעולם טומנת בחובה התעללות בבעלי חיים, שעורם נפשט לשם יצור ושימוש בפרוותם לצורך יצור מוצרים שונים.

יו"ר הוועדה ח"כ אורלב סיכם ואמר "כשומר תורה ומצוות וכמי שחרד לאיכות הסביבה ולהגנה על בעלי חיים אני מזכיר בתפילה פעמיים ביום "ונתתי עשב בשדך לבהמתך, ואכלת ושבעת" - גם התורה חושבת שיש קודם לדאוג לבעלי החיים ורק אחר כך לבני האדם.

עם זאת יש בקרב חוגים שונים - חרדים, מסורות לפיהן יש בלבושם פריטי פרוות ואין בכוונתי לפגוע במסורת אבות. פרוות אלה אינן עשויות מכלבים וחתולים ועל כן בשלב זה נאסור שימוש רק בפרוות כלבים וחתולים".

ההצבעה התקבלה לבסוף פה אחד.

ח"כ תירוש שיזמה את הצעת החוק אמרה כי "אישור החוק היום, דווקא בחנוכה, הופך אותנו להיות באמת 'אור לגויים' ואני שמחה שלראשונה בישראל נסדיר את נושא הפרוות החשוב כל כך. זהו שלב ראשון מוצלח בדרך לאיסור מוחלט של יבוא פרוות לישראל - ולא אוותר על כך. אני שמחה על כך שהוועדה החליטה כי החוק יחול לא רק מוצרי טקסטיל אלא על כל מוצר המכיל פרווה, וכן שלא יכלול רק מדינות מזרח אירופה וסין אלא את כל העולם".

הממשלה תכריע בנוגע להרחבת החוק

עתה יובא החוק לקריאה ראשונה בכנסת. במידה ויעבור, יוחזר החוק לוועדת השרים לענייני חקיקה לשם הבאת עמדת הממשלה בנוגע להרחבת החוק, כך שיחול על כלל החיות. לאחר מכן יחזור החוק לדיון בוועדת החינוך לקראת קריאה שניה ושלישית.

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות