אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בוועדה: הארכת חופשת הלידה צילום: סי די בנק

אושר בוועדה: הארכת חופשת הלידה

הוועדה לקידום האשה אישרה הצעה לפיה חופשת הלידה תמשך חצי שנה, ונשים יקבלו תשלום תמורת 14 שבועות. גם נשים שאין להן ותק מינימלי יהיו זכאיות להארכת החופשה

16.12.2009, 12:46 | תומר אביטל

הוועדה לקידום מעמד האשה אישרה הבוקר (ד') לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברות הכנסת דליה איציק (קדימה) וציפי חוטובלי (ליכוד) שעניינה הארכת חופשת הלידה. לפי הצעת החוק חופשת הלידה תמשך 26 שבועות כאשר 14 מתוכם בתשלום ו-12 מתוכם ללא תשלום.

ההבדל מהמצב הקיים בחוק היום הוא שגם אשה שאין לה את הוותק המינימלי לקבלת חופשה ללא תשלום (שנת עבודה) תוכל לממש זכותה ולהאריך חופשת הלידה ללא תשלום. בנוסף, האשה לא תאלץ לבקש להאריך את חופשת הלידה והחופשה של 26 שבועות תהיה ברירת המחדל.

ח"כ דליה איציק (קדימה) יוזמת ההצעה אמרה כי "הצעת החוק מהווה שינוי תפיסתי כאשר תקבע בתודעת הציבור שחופשת הלידה היא חצי שנה. בנוסף, יימנע הלחץ המופעל היום על הנשים ע"י המעסיקים שלא לקחת חופשה ללא תשלום ולשוב לעבודה".

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) יו"ר הוועדה ויוזמת ההצעה: "זוהי חצי מהפכה מכיוון שזו לא חופשה בתשלום. הדבר החשוב הוא המסר שאנו משדרים שחופשת לידה של 14 שבועות אינה מספיקה ושעל חופשת הלידה להיות בת 26 שבועות".

יחד עם זאת, ארגון בשם "פורום נשים לתקציב הוגן" הודיע כי הוא מודאג מאישור החוק. לדברי מארגני הפורום - המונה לדבריהם מעל לשלושים ארגונים ומאות נשים - יש לפעול למען הארכת חופשת לידה בתשלום. יערה בוקסבאום נציגת הפורום אמרה כי "לכאורה זו היתה אמורה להיות בשורה משמחת: מדינת ישראל 'מיישרת קו' עם מדינות האיחוד האירופי בהפנמתה שחופשת לידה בת ארבעה עשר שבועות הנה קצרה מדי ולכן יש להאריכה. אולם לצערנו אין סיבה לשמוח שכן מדובר במצג שווא. הצעת החוק המוצעת קובעת שהארכת חופשת הלידה לא תשולם על ידי הביטוח הלאומי אלא תילקח על ידי היולדת ללא תשלום ועל חשבונה האישי. חופשת לידה ללא תשלום (במימון עצמי) הינה פריבילגיה אותה יכולות לממש נשים בעלות הכנסות גבוהות, כך שלמעשה הצעה זו היא בבחינת לעג לרש. היא אינה מיטיבה עם רוב הנשים העובדות וכלל אינה רלוונטית עבור נשים בעלות הכנסות נמוכות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות