אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברוקלין ארנה מכרה אג"ח פטור ממס בשווי 511 מיליון דולר צילום: בלומברג

ברוקלין ארנה מכרה אג"ח פטור ממס בשווי 511 מיליון דולר

48 מוסדות בכירים השתתפו בעסקה שתאפשר את המעבר של הניו ג'רזי נטס לניו יורק

16.12.2009, 17:29 | בלומברג

ברוקלין ארנה לוקל דבלופמנט (Brooklyn Arena Local Development), הזרוע שהקימה המדינה לסייע למימון אולם כדורסל חדש בניו יורק סיטי, מכרה אג"ח פטור ממס בשווי 511 מיליון דולר בתשואות נמוכות מעסקה דומה שהתבצעה שבוע לפני כן.

האג"ח, שיבשילו ב-2040 עם ריבית של 6.25%, תומחרו לתשואה של 6.35%, 65 נקודות בסיס פחות מאג"ח שהונפקו על ידי Texas Private Activity Bond Surface Transportation Corp. נקודת בסיס שווה 0.01%.

פורסט סיטי ראטנר, החברה שמפתחת את ארנת ברקליס סנטר שישמש כעוגן של מתחם אטלנטיק יארדס בברוקלין, מנסה לעמוד בתאריך היעד שקבע מס הכנסה לסוף השנה ולהשתמש במימון פטור ממס כחלק מהפרויקט. ברוס ראטנר, מנכ"ל חברת הפיתוח, שהיה לו אחוזים בקבוצת הכדורסל ניו ג'רזי נטס, מתכנן להעביר את הקבוצה לאולם החדש שנבנה בעלות של מיליארד דולר ומכיל 18 אלף מושבים ב-2012.

"התמיכה המדהימה שקיבלנו מהמשקיעים היא סימן חיובי לאמון בפרויקט ובעיר", אמר ראטנר. "העניין באג"ח של הארנה היה מעבר לציפיות שלנו".

האג"ח של הארנה זכו לדירוג ההשקעה הנמוך ביותר של חברות דירוג האשראי מודי'ס ו-S&P, דרגה אחת מעל סטטוס זבל שנחשב בעל סיכון גבוה ומניב תשואה גבוהה. הן מגובות על ידי תשלומים לפיצוי על ההכנסות ממיסים שהמדינה הפסידה מבניית הנכס (PILOT).

התמחור התרחש יממה לאחר שמפגינים בראשות קואליציה של קבוצות המתנגדות לתכניותיו של ראטנר בשם "תבנו אל תהרסו ברוקלין" (Develop Don’t Destroy Brooklyn), זרקו "אג"ח גרוטאות" לפח אשפה מחוץ למשרדי S&P במנהטן.

הדמיה של הארנה.  תרוויח 76.7 מיליון דולר בשנה הראשונה שבה הנטס ישחקו בה. כך על פי תחזיות ההכנסות במסמכי האג"ח. הרווח הנקי יעלה ל-83 מיליון דולר עד עונת 2015-16, כשההכנסות יעמדו על 110 מיליון דולר, צילום: בלומברג הדמיה של הארנה. תרוויח 76.7 מיליון דולר בשנה הראשונה שבה הנטס ישחקו בה. כך על פי תחזיות ההכנסות במסמכי האג"ח. הרווח הנקי יעלה ל-83 מיליון דולר עד עונת 2015-16, כשההכנסות יעמדו על 110 מיליון דולר | צילום: בלומברג הדמיה של הארנה.  תרוויח 76.7 מיליון דולר בשנה הראשונה שבה הנטס ישחקו בה. כך על פי תחזיות ההכנסות במסמכי האג"ח. הרווח הנקי יעלה ל-83 מיליון דולר עד עונת 2015-16, כשההכנסות יעמדו על 110 מיליון דולר, צילום: בלומברג

עד 2043 הדברים יבשילו

הקבוצה יצאה נגד הקמת חברת ברוקלין ארנה דבלופמנט, שלדעתה פעלה "בצורה בולטת להימנע מפיקוח פיננסי". המשקיעים ביצעו הזמנות בשווי של כ-4 דולר על כל דולר של אג"ח שהוצע, ובכך אפשרו לחתמים להפחית את התשואות ב-15 נקודות בסיס מהרמות ההתחלתיות. הריבית הכוללת עמדה על 6.48%, על פי נתונים שפרסם ראטנר.

גולדמן זאקס וברקליס היו החתמים של ההנפקה. ברקליס רכשה את זכות השם של האולם. "היא זכתה לקבלה עצומה על ידי השוק", אומר גרג קרי, מנהל בגולדמן זאקס שעבד גם על מכירת אג"ח לאצטדיונים של הניו יורק יאנקיס והניו יורק ג'יאנטס. "48 מוסדות בכירים השתתפו בעסקה".

סוכנות הברוקלין ארנה מכרה גם אג"ח שיבשילו ב-2043 עם תשואה של 6.47%. ניתן להסביר את היתרון הכספי לעומת העסקה של טקסס מהשבוע שלפני כן, שתממן כביש אגרה ליד פורט וורת', בהיעדר הכנסות ממס במדינה הזו.

מנפיקים במדינות בעלות מס גבוה כגון ניו יורק וקליפורניה יכולות לדרוש תשואות נמוכות יותר, מכיוון שהמשקיעים המקומיים זוכים להקלות מס ברמות הממשלתיות, ברמת המדינה וברמה המקומית.

מיכאיל פרוחורוב, האדם העשיר ביותר ברוסיה הסכים בספטמבר לרכוש 80% מהנטס, שבבעלות פורסט סיטי. הוא גם ירכוש 45% מברוקלין ארנה, החברה שתבנה ותפעיל את האולם החדש במחוז המאוכלס ביותר בעיר.

בית המשפט בניו יורק פסק בחודש שעבר שמותר למדינה להשתלט על נכסים כדי לפנות מקום למתחם אטלנטיק יארדס, זה היה הניצחון המשפטי הגדול ביותר של היזם נגד קבוצות שמתנגדות לאספקטים שונים של הפרויקט.

הארנה קרוב לוודאי תרוויח 76.7 מיליון דולר בשנה הראשונה שבה הנטס ישחקו בה. כך על פי תחזיות ההכנסות במסמכי האג"ח. הרווח הנקי יעלה ל-83 מיליון דולר עד עונת 2015-16, כשההכנסות יעמדו על 110 מיליון דולר.

עיקר ההכנסות ינבעו מרווחים שמובטחים בחוזה, כולל עסקת הענקת השם לברקליס שעומדת על 10 מיליון דולר בשנה והכנסות מתאי צפייה, על פי התחזיות הם יניבו הכנסות שנתיות של 23 מיליון דולר החל מ-2012-13. שירותי החוב על האג"ח יהיו בין 27-29 מיליון דולר בשנה עד 2016.

179 אירועים בשנה שאינם קשורים לכדורסל

על פי התחזיות האולם יארח בכל שנה 179 אירועים שאינם קשורים לליגת הכדורסל, אשר כוללים הופעות, תחרויות רודיאו, קרקס ותחרויות ספורט של אוניברסיטאות, שיניבו הכנסות של 14-15 מיליון דולר.

מייקל קריימר, הנשיא לשעבר של קבוצת הבייסבול טקסס ריינג'רס וקבוצת ההוקי דאלאס סטרס, אומר שההערכות אופטימיות בהתחשב בתחרות מצד איזוד סנטר, אולם הבית הנוכחי של הנטס, או מדיסון סקוור גרדן במרכז מנהטן, שבו הניקס משחקים כדורסל.

"הם יצליחו להפתיע אותנו אם יחטפו מופעים מאולמות אחרים", אומר קרמר, שמלמד קורסים בעסקי הספורט באוניברסיטת ניו יורק. "אבל אם הם יצליחו לחטוף את המופעים, זה יהיה בגלל שהמחיר שלהם נמוך יותר, ואי אפשר להרוויח כשעושים הנחות".

הנטס רשמו שיא שלילי החודש בליגת ה-NBA לפתיחה הגרועה ביותר של העונה, לאחר שהפסידו 18 משחקים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות