אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדד המשולב למצב המשק עלה בנובמבר ב-0.6% צילום: אוראל כהן

המדד המשולב למצב המשק עלה בנובמבר ב-0.6%

העלייה החודש משקפת בעיקר עלייה בנתוני יצור התעשייתי, פדיון מסחר ושירותים ויבוא סחורות. מגמה חיובית על מצב המשק משתקפת גם מדד מלניק שעלה בחודש שעבר ב-0.6%

20.12.2009, 14:36 | אמנון אטד

המדד המשולב למצב המשק בחודש נובמבר עלה ב-0.6%. העלייה במדד, המצטרפת לעלייה בו בחודשים האחרונים, מלמדת כי נמשכת התפנית החיובית בפעילות המשק.

העלייה החודש משקפת בעיקר עלייה בנתוני יצור התעשייתי, פדיון מסחר ושירותים ויבוא סחורות (תשומות לייצור ומוצרי צריכה), בעוד שביצוא הסחורות והשירותים נרשמה ירידה . עוד יצוין כי במדדי יצור התעשייתי ויבוא הסחורות חלו עדכונים כלפי מעלה בחודש ספטמבר ואוקטובר בהתאם.

אשר להתפתחות רכיבי המדד: מדד הייצור התעשייתי עלה באוקטובר בשיעור של 2.3%, לאחר ירידה של 0.2% בספטמבר. מדד הפדיון של המסחר והשירותים עלה באוקטובר בשיעור של 0.9%, לאחר ירידה של 0.8% בספטמבר. מדד יצוא השירותים ירד בנובמבר בשיעור של 3.8% לאחר עלייה של 15% באוקטובר. במדד יצוא הסחורות נרשמה בנובמבר ירידה של 6.6% לאחר עליה של 6.2% באוקטובר. מדד יבוא מוצרי צריכה עלה בנובמבר ב-6.3%, בהמשך לעלייה של 0.1 אחוזים באוקטובר.

 

בתוך כך, גם מדד מלניק למצב המשק עלה בחודש שעבר ב- 0.8%, בהמשך לעלייה בשיעור זהה בחודש הקודם. חשיבותו הגדולה של מדד מלניק היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת.

לדברי מחשב המדד, פרופ' רפי מלניק מהמרכז הבינתחומי הרצליה, בחודשיים האחרונים מסתמנת התרחבות ניכרת בפעילות במגזר העסקי והתגברה התפנית החיובית שהתחוללה במשק ברבעון השני של 2009. הביקושים המקומיים הובילו את ההתאוששות הכלכלית שהתרחשה בכלכלת ישראל, ובהמשך נרשמו עליות גם בייצור התעשייתי וביצוא.

מניתוח השינויים בסעיפי המשנה של מדד מלניק בחודש שעבר עולה התמונה הבאה: מדד הייצור התעשייתי עלה באוקטובר ב-2.3%, מדד הפדיון של ענפי המסחר והשירותים עלה באוקטובר ב-0.9%, מדד היבוא עלה בנובמבר ב-8.5%, ואילו במספר משרות השכירים בסקטור העסקי נרשמה בספטמבר עלייה זעירה של 0.1%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות