אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל רי/מקס: מחירי הדירות יעלו בכ-10% ב-2010

מנכ"ל רי/מקס: מחירי הדירות יעלו בכ-10% ב-2010

בהתאחדות הקבלנים מסכימים עם דבריו של ברנרד רסקין, אך טוענים כי העלייה תסתכם בכ-4%-8%. באנגלו סכסון סבורים כי השוק יתייצב

20.12.2009, 17:53 | אורי חודי

מאז חודשי ביקוש השיא לדירות מגורים ברבעון השלישי של 2009 נדמה שהמחירים, יחד עם הביקוש, מתחילים להתייצב לקראת סוף השנה. ברשת התיווך רי/מקס דווקא סבורים שלא צפוייה התייצבות במחירים בשנה הקרובה. "על אף הטענות על הצטננות שוק הנדל"ן, השוק היום חזק וממשיך להתחזק, והביקושים עדיין גדולים מההיצע", כך אומר ברנרד רסקין, מנכ"ל רי/מקס ישראל.

לדברי רסקין, מחירי הדירות ימשיכו ויעלו גם בשנה הבאה בכ-10% וזאת לאחר עליות מחירים שנרשמו בחודשים האחרונים. "במחצית השנה השנייה של 2009 נצפו עליות מחירים שונות ברחבי הארץ", כך על פי נתוני זכייני רי/מקס, "בתל אביב נרשמה עלייה של כ-20%, בהוד השרון עלו המחירים ברמה של בין 15% ל-20%. ברמת גן וגבעתיים נרשמה עלייה בשיעור של כ-12% ובירושלים עלייה של עד 12%".

עלייה בכמות העסקאות בנובמבר

בדבריו על המשך עליית המחירים הצפויה, מסתמך רסקין על נתוני רשת התיווך שמראים כי כמות העסקאות שבוצעה על ידי הזכיינים ברחבי הארץ במהלך נובמבר 2009 הייתה גבוהה בלא פחות מ-123% מכמות העסקאות בחודש המקביל אשתקד. "גידול דומה נרשם גם בגובה העמלות - עלייה של 119% בחודש נובמבר האחרון בהשוואה לנובמבר 2008". גם בהשוואה לחודש שעבר, אוקטובר 2009, מראים נתוני הרשת עלייה, כך שבחודש נובמבר היה גבוה מספר העסקאות ב-22% וגובה העמלות קפץ בשיעור של 49%.

בניין דירות בתל אביב, צילום: בועז אופנהיים בניין דירות בתל אביב | צילום: בועז אופנהיים בניין דירות בתל אביב, צילום: בועז אופנהיים

"לפני שנה נראה היה כי השוק במצב חמור ורבים התכוננו לשנה קשה. אנחנו חזינו כי המחירים ישמרו על רמתם ואף תיתכן עליית מחירים. הבנו כי עבור מרבית האנשים היה קשה להאמין בתחזית זו, והבנו את הסקפטיות שלהם משום שהחזקנו בידינו אינדיקטורים המעידים על מציאות הפוכה לחלוטין של צמיחה בשוק", מספר רסקין.

"התחזית האופטימית שלנו התבססה על מספר עובדות: כמות התחלות בנייה נמוכה באופן קיצוני במשך יותר מעשור, מערכת משכנתאות והלוואות שמרנית וזהירה, הבנקים בישראל נמצאים במצב טוב, גם על רקע משבר הבנקאות העולמי. המשכנתאות זמינות ולכן רכישות בתים הינן אפשריות וממשיכות".

עוד ממשיך ומסביר רסקין, כי שוק הנדל"ן למגורים לא חווה כל ירידת מחירים משמעותית במהלך 10 השנים האחרונות, ועדיין נותר מקום רב לתיקון כלפי מעלה.

רסקין צופה כי העליות בשוק הנדל"ן יימשכו ואף יתחזקו גם בשנת 2010. "רמת הבנייה החדשה והתחלות הבנייה עדיין נמוכה ובלתי מספקת. הממשלה מתכננת לשחרר יותר קרקעות בתהליך ארוך וממושך, ולא תמיד מסוגלת לתת מענה באזורים בעלי ביקוש גבוה. הביקוש יישאר ברמות הדומות לאלו של השנה שעברה". רסקין שולל את ההנחה כי שוק הנדל"ן מתייצב ואף נכנס להאטה ואומר בתגובה, כי "אנו טוענים כי תחושה זו מייצגת תהליך עונתי ולא מהותי ואמיתי. אוקטובר ונובמבר הם באופן מסורתי החודשים השקטים ביותר בשנה בשוק הנדל"ן".

יוסי גורדון, צילום: אוראל כהן יוסי גורדון | צילום: אוראל כהן יוסי גורדון, צילום: אוראל כהן

הקבלנים: עליית מחירים של 4%-8%

גם בהתאחדות הקבלנים מסכימים עם ההערכה של רסקין. על פי בדיקה שערכו בהתאחדות לאחרונה, עולה כי ב-2010 עדיין צפוייה עלייה במחירי הדירות, אולם בשיעורים נמוכים מעליות המחירים ב-2009. בהתאחדות הקבלנים מעריכים כי בשנת 2009 יסתכמו עליות המחירים בכ-15% ואילו בשנת 2010 ינועו עליות המחירים בין 4% ל-8% .

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון:, טוען כי "יש להבין כי מדי שנה מצטרפים כ-40 אלף משקי בית לשוק רוכשי הדירות, אך היקף התחלות הבנייה עומד בשנים האחרונות על כ-30 אלף בלבד. עד שלא נראה צמצום בפער בין הביקושים להיצע לא תהיה יציבות במחירי הדירות.

גורדון מתייחס גם לתוכנית של משרד השיכון ומניהל מקרקעי ישראל לצאת במכרזים לעשרות אלפי דירות חדשות ואומר כי: "מדובר בפעולה בכיוון הנכון אך המועד שבה היא תשפיע על מחירי הדירות לא יהיה מיידי. אמנם משרד השיכון מפרסם היום מכרזים לבנייתם של אלפי דירות. אולם ההליך מרגע פרסום המכרז ועד לשיווק הדירות בפועל נמשך זמן רב. לכן היציבות במחירים שיכולה להיגרם מתוכנית זו תבוא לידי ביטוי רק ב-2013-2012.

עדינה חכם עדינה חכם עדינה חכם

אנגלו סכסון: המחירים דווקא יתייצבו

בניגוד לתחזית הפסימית לרוכשי הדירות אותה מספק רסקין, ברשת התיווך המתחרה, אנגלו סכסון, דווקא סבורים כי השוק יתייצב ב-2010. "אני חושבת שהשוק נרגע", אומרת עדינה חכם, מנכ"לית אנגלו סכסון, "המחירים אמנם לא צפויים לרדת אבל אני צופה התייצבות בשנה הקרובה. אם יהיו עליות, מדובר באחוזים בודדים בלבד". חכם סבורה כי השפעתם של המשקיעים שנכנסו לשוק בסערה בחודשים האחרונים של 2009 עתידה לרדת: "המשקיעים שמצאו בנדל"ן מפלט משוק ההון אמנם ימשיכו להשקיע, אבל בהיקף קטן יותר. המחירים שעלו בחודשים האחרונים רק טבעי שיתייצבו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

55 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

54.
תפסיקו להאמין לשקרים של סוכני נדל"ן!!! הם מעלים לנו את המחירים
מתוך כתבה מהמדור הזה: "שלמה אייזנברג סירב לתת תחזית ל-2010, אבל הרבה לדבר על מה שקרה בשוק במהלך השנה הנוכחית: "בתחום המגורים עשו בחכמה גורמי שיווק שיצרו באזז סביב המחירים. צריך לזכור שהשקעה בדירות מגורים בארץ היא לא כלכלית אלא יותר פסיכולוגית. התשואה בשוק הזה איננה ליניארית. אם מסתכלים על גרף של 30 שנה אחרונות, השוק בעיקר מדשדש ופעם בכמה שנים יש תיקון ריאלי גדול. כך היה למשל ב-2009. ואני לא מדבר רק על דירות יוקרה אלא כל השוק, כולל הפריפרייה". או במילים פשוטות - אנשים משלמים יותר כי הם חושבים שזה מה שצריך לשלם, לא כי שווי הנכס באמת עלה אובייקטיבית. תפתחו עיניים!!!!
25.12.09
53.
חברים שלי,השכנים ואני אומרים-המחירים ירדו ב12.4%
אז זהו שהשכר שלנו לא עלה ויתרה גם מה שיש כבר לא מביא את מה שיכל להביא בעבר,אז מה קורה בוב ?בוב לא יודע כלום. בוב יודע רק מה שהוא קורא בעיתון.פעם הוא ידע כל מה שהוא קרא בספר התנ"ך,אבל מאז שהוא עבר לעיתונים ,זה מה שהוא יודע .אז מי יגלה לנו ולבוב בכמה המחירים יעלו-או ירדו ?
אסף שר , רמלה  |  23.12.09
לכל התגובות