אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הדאגן הלאומי" הפסיק לדאוג

"הדאגן הלאומי" הפסיק לדאוג

חברת החשמל הודיעה השבוע שהסתיימה מכסת ההתקנות הסולאריות למגזר העסקי והחקלאי. אם זה לא היה עצוב - היינו בוודאי צוחקים בקול גדול. ואז נזכרנו בסיפור ההוא על חכמי חלם

22.12.2009, 12:11 | יעל הר-אבן

מספרים על חכמי חלם, שחייהם היו מלאי דאגות. כל הזמן היו דואגים - מהיכן ימצאו עצים להסקה ומה עם בגדים חמים, איך ישיגו נדוניה לבנות, מהיכן ישלמו שכר למלמד בחדר, כיצד יאפו מצות לחג הפסח? אין סוף לדאגות.

בעקבות הדאגות הרבות, התכנסו חכמי חלם, התייעצו והגו רעיון: החליטו לקחת איש אחד ולמנות אותו ל"דאגן העיר", לשלם לו משכורת, לתת לו דירה ולהעביר אליו את כל הדאגות. כך ייפטרו כולם מדאגות.

חלפו שבוע, שבועיים, חודש ושנה - ושום דבר לא השתנה. ראו אנשי חלם כי למרות מינויו של "הדאגן" - הם אינם מפסיקים לדאוג. התכנסו כולם וטענו כי "דאגן העיר" הוא רמאי: "הוא לוקח משכורת ומקבל דירה, אבל לא ממלא את תפקידו", טענו כולם.

הזמינו אותו לדין תורה וטענו בפניו: "אתה מועל בתפקידך". ענה האיש: "אגיד לכם את האמת: פרנסה - יש לי. דירה - יש לי. לכן, אינני מסוגל לדאוג. פשוט אינני מסוגל".

פאנל סולארי על גג רפת בקיבוץ יטבתה בערבה. "המכסה התמלאה", צילום: יעקב וייס פאנל סולארי על גג רפת בקיבוץ יטבתה בערבה. "המכסה התמלאה" | צילום: יעקב וייס פאנל סולארי על גג רפת בקיבוץ יטבתה בערבה. "המכסה התמלאה", צילום: יעקב וייס

ולמה נזכרתי בסיפור הזה על חכמי חלם? כי שבוע שעבר הודיעה חברת החשמל שהסתיימה מכסת ההתקנות למתקנים לייצור חשמל סולארי למגזר העסקי והחקלאי - 17 חודשים בלבד לאחר שפורסמו התמריצים לייצור חשמל עצמי באנרגיה סולארית. בעקבות השלמת המכסות, הפסיקה חברת החשמל לקבל בקשות חדשות לרישיונות לייצור חשמל במתקנים קטנים - בעיקר על גגות של עסקים וגגות במושבים ובקיבוצים. כן, קראתם טוב: המכסה התמלאה - לא מקבלים יותר בקשות.

אם זה לא היה עצוב - היינו בוודאי צוחקים בקול גדול למקרא הידיעה הזו. כשכל העולם עסק החודש בדיונים כבדי משקל על הצעדים הגלובליים הנחוצים להפחתת פליטות גזי החממה בוועידת קופנהגן - מחליטה חברת החשמל כי מכסת הייצור של החשמל הסולארי בישראל מלאה. זה לא מצחיק?

למרות שרשות החשמל היא הרגולטור, חברת החשמל מונתה להיות "הדאגן הלאומי" של מדינת ישראל בכל מה שקשור לייצור חשמל מאנרגיות בלתי מתכלות. בתחילת התהליך אמרו לנו בממשלה, כי חברת החשמל תקנה את כל החשמל שייצרו הטכנולוגיות החדשות - "תפסיקו לדאוג". השבוע התברר לנו ש"הדאגן הלאומי" מועל בתפקידו. הוא פשוט הפסיק לדאוג. לא מצחיק?

אז זהו - שזה ממש לא מצחיק. משבר האנרגיה בישראל והנושא של ייצור חשמל סולארי עבר את שלב הגימיק. לכולם ברור הכיוון, כבר נוצר מומנטום. אבל הצעדים שנעשו עד היום לעידוד הייצור של אנרגיה חילופית בישראל אינם מספיקים. זה לא חדש. אבל עכשיו רוצה חברת החשמל להפסיק את מה שכבר נעשה. אסור בשום אופן לתת לזה לקרות. אחרת חברת החשמל עלולה להיחשד, ובמידה רבה של צדק, שהיא עושה אקט תדמיתי ותו לא.

אין לי טענות אל חברת החשמל. כמו כל גוף - גם היא עושה הכול כדי לשמור על קיומה ועל כוחה (גם אם זה בניגוד לאינטרס הלאומי). מי שצריך לפעול באופן מיידי הם אותם "חכמי חלם", שמינו את חברת החשמל להיות "הדאגן הלאומי", ובדרך כלל ניתן למצוא אותם סביב שולחן הממשלה או במשרדים המפוארים בקריות הממשלה השונות ברחבי הארץ.

כדי שנפסיק לצחוק מהמצב העגום הזה, יש לפעול בצורה מיידית להגדלת המכסות ולהמשך המגמה הברוכה של עסקים, מושבים וקיבוצים, המעוניינים לייצר חשמל סולארי על הגגות שבבעלותם.

הכותבת היא מנכ"ל חברת "ברן רביב", העוסקת בתכנון, הקמה וביצוע פרויקטים בתחומי האנרגיות החלופיות
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
עדין אפשר להקים מתקנים סולריים - רק לא על חשבון קופת הציבורֱ!
אין שום בעייה להמשיך ולהקים מתקנים סולריים גם כעת. מה שנגמר זה הסבסוד מקופת הציבור על קניית חשמל ממיתקנים סולריים בתעריף גבוה פי *ארבע* מהתעריף הרגיל לחשמל. מי שיתקין מתקנים סולרים כעת יוכל להשתמש בחשמל לצרכיו הפרטיים וגם למכור לחברת החשמל בתעריף שקשור לשעת המכירה.
דן , ב"ש  |  22.12.09
9.
הירוק היום ירוק מאוד?
סוף סוף יש למדינה הזדמנות לקדם מהלך שהוא סביבתי ועם ראיה לטווח רחוק. זה יהיה עגום אם זה יעצר דווקא עכשיו. אני באופן אישי שוקל את זה ברצינות בנכס שלי ולפחות מבדיקה ראשונה התרשמתי שהמדינה מנסה להקל את הפרוצדרות כדי לעודד התקנות נוספות. אני מקווה שזה ימשיך כך.
מר מלמד , רמת השרון  |  22.12.09
7.
חברת חשמל היא רק צינור לתשלום כספי החשמל הסולרי ברם...
דברי המנכלית, לדעתי, נכונים ורק צריך להוציא מידי חברת החשמל את תפקיד ה"דאגן הלאומי" הדבר יכל להעשות ע"י החלטה מאוד מהירה של "חכמי החלם" מהרשות הציבורית לחשמל ע"י הכפלת או השלשת המיכסה של הגגות בתעריף הגבוה. תעריף החשמל הגבוה אשר משולם עבור ייצור חשמל סולרי אינו יוצא מכיסה של חברת החשמל וחברת החשמל היא רק צינור לתשלום עבור ייצור החשמל הסולרי כלומר התעריף מגובה (גיבוי) בתוך תעריף החשמל הרגיל וכלל הציבור משלם עליו נניח ע"י תוספת של אגורה אחת לתעריף. ואגב, לחברת בהחלט יש אינטרס שכל החשמל המיוצר במדינה יהיה דרכה כפי שכותב מספר 5 מתוך חרדה לגורל המשכורת, הפנסיה וכו'.
בני , תל אביב  |  22.12.09
לכל התגובות