אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה תשתו? איך להרכיב את הבר המושלם צילום: אוראל כהן

מה תשתו? איך להרכיב את הבר המושלם

לקראת מסיבות השנה החדשה "כלכליסט" מרכיב שתי רשימות אלכוהול: אחת לאלה שלא עושים חשבון ואחרת למעוטי תקציב, כדי שכולם ירימו כוסית לכבוד 2010

23.12.2009, 21:44 | שלמה פפירבלט

רבים רואים בשנה האזרחית החדשה סיבה טובה למסיבה, וחלק גדול מאלה מתרחשות בבתים פרטיים, ואת תפקיד הברמן ממלא המארח. נהוג לחשוב שההוצאה על האלכוהול היא הכבדה ביותר מתוך העלות הכוללת של האירוח, ובמקרים מסוימים זה אכן כך, אולם גם מי שתקציבו מוגבל יותר - ולכן אינו יכול לרכוש את הטוב, המעניין והמפתיע ביותר - יכול בהחלט להרכיב בר משקאות מגוון, באיכות סבירה ובמחיר נמוך יחסית.

"כלכליסט" הכין הצעות להרכבת שני סוגי ברים, אחד לאלה שיכולים להרשות לעצמם ושני לחסכנים, ושניהם מבוססים על בקבוקים שקל באופן יחסי להשיגם בחנויות הטובות בארץ.

המבחר כולל את המשקאות הקלאסיים והנפוצים, אלה שעונים על הקשת הרחבה של הטעם הישראלי ויכולים לשמש בסיס להכנת קוקטיילים רבים ופשוטים - כמצופה מבר ביתי. המחירים הנקובים הם המחירים לצרכן, אך בשטח הם שונים מחנות לחנות.

וויסקי בלנד, צילום: אוראל כהן וויסקי בלנד | צילום: אוראל כהן וויסקי בלנד, צילום: אוראל כהן
בר עשיר

וויסקי בלנד: דימפל  פחות ידוע אך מומלץ ומפתיע. בלנד של הייג אנד קו, המבוסס על הוויסקי של מזקקת גלנקינכי האיכותית. המרכיב הצעיר של הבלנד מיושן 15 שנה בחביות עץ. 280 שקל.

 

וויסקי סינגל מאלט: טוברמורי יצירה קלאסית של מזקקה שנוסדה בשנת 1823 על האי הסקוטי Mull. וויסקי שהתיישן בחביות במשך 15 שנה. 950 שקל.

וודקה: קאופמן פרייבט קולקשן - פאר תוצרת רוסיה. וודקה העשויה מגרעיני

קציר אחד (קצת בדומה לסינגל־ויניארד בתחום היין), ואי אפשר להתעלם מהבקבוק המפואר בדמות ציפור העשויה זכוכית ומתכת. 320 שקל.

ברנדי: קוניאק רמי מרטן XO - קוניאק יוקרתי ואיכותי ביותר, פרי אחת המזקקות הגדולות בתחום. הוא תערובת של קוניאקים

ג ג'ין בומביי ספיר | צילום: אוראל כהן ג

משנות יישון ארוכות, והתוצאה היא חוויה אמיתית. 1,650 שקל.

ג'ין: בומביי ספיר - אחד ממותגי הג'ין הוותיקים והנודעים, בבקבוק התכלת המוכר, שעשוי על פי נוסחה עתיקה מהמאה ה־18. 180 שקל.

רום: אנגוסטורה 1919 - פרימיום רום המזוקק בטרינידד מקני סוכר משובחים ומיושן בחביות חרוכות מיוחדות. ב־1932 פרצה שריפה במזקקה, החביות נחרכו באופן חלקי, טעמו של הרום רק השתפר - ומסורת נולדה. 320 שקל.

טקילה: פטרון אנחו - תוצרת מזקקה משפחתית בחליסקו, מקסיקו, העושה את המוצרים האיכותיים שלה בבית אחוזה מהמאה ה־17 בשיטות מסורתיות. אנחו הוא הבלנד היוקרתי שלהם, העשוי טקילות מיושנות ומשובחות, עם ארומות פרי ותבליני עץ מפתיעים. 700 שקל.

פסטיס: פרנו 1805 - אחד ממותגי אלכוהול האניס הידועים והפופולריים יותר בצרפת. מיוצר בקריטיל, מצטיין בניחוחותיו האופייניים ובטעמו. 180 שקל.

אלכוהול עשבים: בנדיקטין - הליקר הקלאסי הידוע, שנוצר לראשונה ב־1510 במנזר בנדיקטיני בעיירת החוף פקאן בנורמנדי, צרפת. עושים אותו מכמה עשרות עשבים, צמחים, קליפות, תבלינים ועוד, בזיקוק ובהשריה, ובכל רגע נתון רשאים רק שלושה בני אדם לדעת את האמור בנוסחה הסודית העתיקה. 300 שקל.

ורמוט: מרטיני ביאנקו - עשוי על בסיס יין, ומקור שמו במילה הגרמנית Wermut, שפירושה לענה. שריד לימים שבהם היה שימוש גם לתמצית צמח הלענה בהכנת המשקה, בטרם התבררו תכונותיו המרעילות ומעוררות ההזיה. מרטיני האיטלקי הוא אחד ממותגי הוורמוט המשובחים בעולם. 55 שקל.

המשקאות שיעלו רק 620 שקל, אבל יאפשרו לחגוג עם קוקטיילים פופולריים, צילום: אוראל כהן המשקאות שיעלו רק 620 שקל, אבל יאפשרו לחגוג עם קוקטיילים פופולריים | צילום: אוראל כהן המשקאות שיעלו רק 620 שקל, אבל יאפשרו לחגוג עם קוקטיילים פופולריים, צילום: אוראל כהן

 

קמפרי: קמפרי אורגינל - אחד הביטרים הידועים והאיכותיים, מתוצרת איטליה. עשוי עשבים וצמחים שונים, קליפות תפוז ותבלינים, בתוספת אלכוהול. 140 שקל.

עלות כוללת: 5,075 שקל.

בר חסכן

וויסקי בלנד: סקוטיש לידר - בלנד של מזקקת דינסטון הסקוטית, אשר צעיר מרכיביו התיישן שלוש שנים בחביות עץ. 70 שקל.

וויסקי סינגל מאלט: אין גרסה שתתאים למי שתקציבו מוגבל.

וודקה: סובייצקי - וודקה פולנית טובה הנושאת את שמו של אחרון המלכים הגדולים של פולין, יאן סובייצקי ה־3 (מת ב־1696). סיסמת המזקקה היא: "אל תשלם על הבקבוק - רק על הוודקה שבתוכו", והפרזנטור שלה בארה"ב הוא לא אחר מאשר ברוס וויליס. 40 שקל.

מוויסקי סינגל מאלט ועד קמפרי. הבר לאלה שיכולים להרשות לעצמם הוצאה של 5075 שקל, צילום: אוראל כהן מוויסקי סינגל מאלט ועד קמפרי. הבר לאלה שיכולים להרשות לעצמם הוצאה של 5075 שקל | צילום: אוראל כהן מוויסקי סינגל מאלט ועד קמפרי. הבר לאלה שיכולים להרשות לעצמם הוצאה של 5075 שקל, צילום: אוראל כהן

 

ברנדי: רויאל ריץ' - ברנדי צרפתי פשוט וסביר, העשוי במזקקה בעיר הנמל לה־האבר. 60 שקל.

ג'ין: וויליאם פיל - מותג בריטי של לונדון דריי ג'ין, הנמצא כיום בבעלות ענקית המשקאות הצרפתית הוותיקה מרי בריזר. 40 שקל.

רום: פמפרו - רום בסיסי ופשוט, בלאנקו (כלומר, שלא התיישן בחביות עץ), המגיע לארץ מוונצואלה, מהמזקקה הלאומית של מדינת צ'אבס. 50 שקל.

טקילה: חוסה קוארבו - טקילה מאזור חליסקו, מקסיקו, שעברה יישון קצר בחביות. היא בהחלט טובה ביחס למחירה ויכולה לשמש בסיס מצוין למרגריטות. 135 שקל.

בחרובקה, צילום: אוראל כהן בחרובקה | צילום: אוראל כהן בחרובקה, צילום: אוראל כהן

פסטיס: ברג'ה - משקה האניס המסורתי מדרום צרפת, מיוצר בעיר הנמל מארסיי, במפעל השייך לקונצרן מרי בריזר. 60 שקל.

אלכוהול עשבים: בחרובקה - הליקר הלאומי של צ'כיה, שמוצאו בעיר מעיינות המרפא הידועה קרלובי וארי (קרלסבאד, בגלגול הגרמני) בראשית המאה ה־19. ייצר אותו אז הרוקח יאן בחר, על בסיס צמחי מרפא ותבלין, שורשים ופירות שיחים מיערות הסביבה. 70 שקל.

ורמוט: גאנצ'ה - ורמוט בסיסי אך נעים, העשוי בקאנלי, איטליה, ומתאים במיוחד לקוקטיילים. 35 שקל.

קמפרי: גאנצ'ה - ביטר איטלקי באיכות לא רעה, מתאים בהחלט לשתייה מהולה במיצים או במי סודה וקרח. 60 שקל.

עלות כוללת: 620 שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות