אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: הרשת הסינית נסגרת צילום: בלומברג

דו"ח טכנולוגי: הרשת הסינית נסגרת

הממשל הסיני החליט להכין "רשימה לבנה" של אתרים מותרים בגלישה, ברוסיה חוששים מכתובות רשת באותיות קריליות, פייסבוק מככבת במשפטי הגירושים, ומפעילי בוטנט רוצים להיות ספקי רשת

23.12.2009, 12:40 | יוסי גורביץ

להפוך את הרשת לרדיו מהסוג הישן 

צריך לומר דבר אחד לזכותם של האוליגרכים מהמפלגה הקומוניסטית הסינית: הם פחות סגורים מהרבנים החרדים. האחרונים מנהלים מסע מתוקשר – ומצליח – שמיועד לאסור על הציבור שלהם לגלוש, או לפחות שולל את הלגיטימציה של גלישה כזו; אתרים חרדים נסגרו בזה אחר זה בשבוע האחרון.

סין עדיין לא שם, אבל היא מתקרבת במהירות. כמו במקרה של החרדים, היא מנהלת מסע שלכאורה מיועד למנוע שימוש בפורנוגרפיה אבל בפועל מיועד למנוע מנתיניה לקבל מידע חופשי על העולם שבחוץ, שמא יקבלו רעיונות. עד כה היא הסתפקה בצנזורה ופשיטות, שלכאורה במקרה סגרו גם אתרים "בלתי הרמונייים"; לא עוד.

הממשל הסיני, כך דווח, יוצר "רשימה לבנה". זה נשמע שם חיובי, אבל בפועל מדובר בדבר הרבה יותר גרוע מרשימה שחורה. האחרונה יוצרת רשימה של אתרים שבהם אסור לבקר; הראשונה היא רשימה של אתרים מותרים, כשכל מה שלא בפנים – אסור. סינים שירצו לפתוח לעצמם אתר או בלוג, יצטרכו להשיג אישור ממשלתי, וכל אתר שלא יאושר על ידי השלטונות, פשוט לא יהיה זמין באמצעות ספק רשת סיני.

  

בייג בייג'ינג. המפלגה תחליט באילו אתרים הסינים יגלשו, ובאילו לא | צילום: בלומברג בייג

מתקבל הרושם שהמפלגה הקומוניסטית הסינית הבינה שאין כזה דבר דיקטטורה לחצאין. המהומות באיראן הפחידו אותה. גם המהומות בחבל האויגור. לפני עשרים שנה לא היינו שומעים על מהומות האויגור כלל. הפעם שמע עליהן לא רק העולם, אלא גם הסינים עצמם.

צפון קוריאה, שהיא כמעט מדינת קליינט של סין, מצאה פתרון לבעיה המציקה של אזרחים שמבקשים מידע: מכשירי הרדיו שמיוצרים במדינה מסוגלים לקלוט רק ערוץ אחד, את זה של הממשלה. זה, ככל הנראה, הכיוון שסין רוצה ללכת אליו. היא כבר היתה שם, לא כל כך מזמן. האם באמת אפשר יהיה להסיג את הרשת? כן. זה לא מסובך טכנית. האם אפשר יהיה להסיג אותה, ובו זמנית לשמור על צמיחה כלכלית מואצת, שהיא זו ששומרת על שרידותו של המשטר? בבייג'ינג, מתקבל הרושם, מהמרים שכן.

ומרודנות אחרת לשכנתה.

סיומות רשת בקירילית? לא, תודה

באוקטובר אישר הארגון העלום ICANN, ששלט ביד ברזל עטויה כפפת אנונימיות בכתובות הרשת, סיומות אתרים בשפות שאינן לטיניות. ברחבי העולם השלישי, או ליתר דיוק בחוגי האינטלקטואלים בשקל שלו, נחגגה ההחלטה כמהלומה לאימפריאליזם התרבותי המערבי. לרוב העולם לא היה אכפת.

עכשיו מסתבר שיש גם מי שדווקא היה מעדיף את המשך האימפריאליזם היאנקי הישן והטוב. ברוסיה הפוטיניסטית לא מתלהבים מהשינוי. כלומר, המשטר דווקא כן, אבל האזרחים פחות. פוטין וחבר מרעיו הצליחו לחסל – לעתים לחסל פיזית – את העיתונות החופשית, והכניעו את הטלוויזיה. אבל הרשת נשארה חופשית.

השינוי, חוששים ברוסיה, יאפשר למשטר לנתק את הרשת הרוסית משאר הרשת, וליצור גטו מקוון רוסי. ומאחר שהקרמלין הוא זה שמוביל את המהלך, הנחת היסוד של האזרחים היא שהמטרה היא ליצור צנזורה שתכרסם את מה שעוד נותר משאריות החירות שלהם. יכול להיות שבזמן הקרוב אזרחים שיקישו כתובות שאינן באותיות קריליות לשורת הכתובת שלהם יצטרכו בנימוס להסביר את עצמם לק.ג.ב (כן, נחמה, יש ק.ג.ב. הוא מעדיף לקרוא לעצמו, מסיבות של תקינות פוליטית, FSB, אבל הוא תמיד החליף שמות כמו זיקית והצ'קיסטים הוותיקים ממשיכים להשתמש כמעט באותם הסמלים).

ההתנגדות לשינוי רחבת היקף, וחברות הרשת הרוסיות – שהשינוי מבחינתן הוא כאב ראש, שלא לדבר על הוצאות – כבר הודיעו על התנגדותן. בין המתנגדות הבולטות נמצאת לייבג'רנל, שאחוז נכבד ממשתמשיה הם רוסים.

למען ההגינות יש לציין שתומכי הכתובות הקריליות אומרים שכרגע, חדירת הרשת לרוסיה מוגבלת לערים הגדולות, ושאם רוצים שיותר רוסים – שאחוז עצום שלהם עדיין חי בעיירות וכפרים – יתחברו לרשת, צריך לאפשר לה לדבר בשפתם. זה לא טיעון נטול משקל. מצד שני, גם להיסטוריה הרוסית יש משקל משלה.

הרשת הלא חברותית

פייסבוק לא יורדת מהכותרות בשבועות האחרונים, ושלא בטובתה. עוד טרם התאוששה מפרשת חיסול הפרטיות של המשתמש, ועכשיו היא מוצאת את עצמה בלב שערורייה חדשה: היא מואשמת בהעלאת שיעור הגירושים.

פייסבוק מחברת בין חברים ותיקים, מאפשרת לרכוש "חברים" חדשים – וגם מאפשרת התפתחות רומנים. שינוי סטטוס בפייסבוק כבר היווה תואנה לרצח בבריטניה, ואיזה גברבר עם אגו שברירי דקר בארץ מישהו משום ששלח הודעות בפייסבוק לחברתו.

עכשיו אומרים עורכי דין בבריטניה, שהתמחותם היא במשפטי גירושים, שפייסבוק מופיעה כעילה לגירושים ב-20% מכלל הבקשות שבהן הם מטפלים. ברוב המקרים, לדבריהם, העילה היא שיחות מיניות בלתי ראויות בין בח"ל ובין אדם אחר. בחלק אחר מהמקרים, בולש בן הזוג הקנאי אחר פעילות הפייסבוק של האחר; ישנן אפילו חברות שפיתחו תוכנות בדיוק לשם כך.

"פייסבוק – מפרידה בין אנשים". לא בדיוק מה שצוקרברג תכנן, כנראה.

פייסבוק גורמת לגירושים?, עיבוד תמונה: אורן שירי פייסבוק גורמת לגירושים? | עיבוד תמונה: אורן שירי פייסבוק גורמת לגירושים?, עיבוד תמונה: אורן שירי

עיסוק: בוטנט

 

מפעילי בוטנטים – אותם מחשבים המשתלטים על מחשבי משתמשים תמימים באמצעות סוסים טרויאניים וחולות רעות אחרות – מצאו את עצמם בשנים האחרונות תחת מתקפה כבדה. הם צריכים כתובות IP כדי לפעול, ובדרך כלל מה שהם עשו היה להתחבר לאיזה ספק רשת שמצפון זה לא בדיוק הצד החזק שלו. הבעיה היא שספקי רשת כאלה מושכים תשומת לב, וכשזה קורה הם בדרך כלל מנותקים מהרשת. ניתוק כזה יכול לגרום נזק כלכלי ניכר למפעילי הבוטנט ושולחי הספאם, ששיעור ההצלחה שלהם גדול משחושבים.

אז מה צריך לעשות יזם נכלולי? פשוט, להכריז על עצמו כמנהל חוות שרתים או ספק אינטרנט בעצמו. בשורה של מקומות בעולם, כל מה שאתה צריך כדי להשיג לעצמך טווח של כתובות IP הוא להודיע לרשם הרשת המקומי שאתה צריך אותו ולספק לו שקר משכנע. המקרה הבולט ביותר הוא של ה-Russian Business Network, שכפי שאתם יכולים לשער משמה היתה ערימה של נוכלים ומעשי פשע שהתחזתה לספק רשת לגיטימי, ושכנעה את הרשם האירופי לתת לה כתובות.

ספאמרים, מפעילי בוטנטים ושאר מרעין בישין הם כבר מזמן לא הילד המחוצ'קן במרתף, הם לעיתים קרובות חלק מתמנון פשע משומן. לארגונים האלה יש כסף, ועם התפתחות החשיבה שלהם הם עוברים ממשיכת כל מה שאפשר להשקעה בפשיעה עתידית. חוות שרתים היא השקעה הגיונית. ככה, יהיה קשה יותר למקרה של מקולו – ספקית הרשת שניתוקה חיסל זמנית 75% מהספאם ברשת – לחזור על עצמו.

קצרצרים

קרן OLPC, שניסתה ללא הצלחה לייצר לפטופ לכל ילד שיעלה רק 100 דולר, הולכת לעבר הפרויקט החיובי אך המופרך הבא שלה: טאבלט לכל דורש תמורת 75 דולר. היא רוצה ליצור את הגאדג'ט, שיהיה עשוי גם מפלסטיק מתקפל למחצה, עד 2012. או, ליתר דיוק, רוצה ליצור את הרושם שהיא רוצה לייצר אותו. בפעם שעברה, הכישלון של OLPC הביא לכולנו את הנטבוקים. אולי גם הכישלון הבא שלהם יהיה מבריק.

דיווחנו אתמול (ג') על מנשר הפתיחות של המונופול החביב על כולנו, גוגל. בינתיים, להרבה אנשים היה זמן לעבור על המנשר ולפרק אותו לחתיכות, והם שמו לב לסתירה פנימית מסוימת. גוגל אולי רוצה פתיחות, שקיפות, וכל הדברים הנחמדים האלה – אבל לא במקום שבו זה חשוב באמת. את האלגוריתם שלה, שמניע את מנוע החיפוש (וכמעט כל ההכנסות שלה) היא דווקא מעדיפה לשמור סגור, נעול, מוברח ומגודר. כותב המנשר מודע לכך, ויש לו תירוצים קלושים.

 

באיחור מסוים, מינה נשיא ארה"ב ברק אובמה צאר לענייני אבטחת רשת. את התפקיד ימלא הווארד שמידט, בכיר אבטחה לשעבר בשורה של גופים, ביניהם מיקרוסופט, איביי, הבית הלבן של בוש וה-FBI. שמידט ידווח ישירות ליועץ לביטחון לאומי, ויזכה לתקשורת תכופה עם הנשיא.

אם בוסטונית, אובדת עצות, יישמה את הכלל של "אם לא תלך לישון, יבוא שוטר": כשבנה בן ה-14 התעלם ממנה בבוז והעדיף לשחק במחשב בשתיים וחצי בלילה, היא הזעיקה את המשטרה. השוטרים שכנעו את הנער, שעל פי הדיווחים שיחק דווקא במשחק הפשע Grand Theft Auto, ללכת לישון. זה אולי קצת קיצוני, אבל במשטרה התייחסו לאירוע בשעשוע. אולי הם יודעים איזה גיהנום מחכה לילד בבית הספר אחרי החגים.

ולחדשות זכויות היוצרים המגוחכות של ה....אה.... חודש? שנה? עשור? מילניום? ג'יימי אוליבר, הידוע יותר כשף העירום, החליט להתחפש לאחד מחברי להקת הווילאג' פיפל (היה דבר כזה פעם. לפרטים, שאלו את הארכיאולוג הקרוב למקום מגוריכם). אין לי מושג למה האדם הכישרוני בדרך כלל החליט ללכת בדרך החתחתים הזו, אבל אחד מחברי הלהקה הודיע מיד שזו הפרת זכויות יוצרים (!) ושהם יתבעו. ערוץ 4 הבריטי, שאיתו עובד אוליבר, הגיב בבוז המתבקש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
knספר 3: כי יש באינטרנט עוד דברים חוץ מפורנוגרפיה
יש סיכוי גדול יותר שנערה תותקף או תאנס בפארק המשחקים ליד הבית מאשר מקשר באמצעות האינטרנט. את ממליץ לסגור את כל הגנים הציבוריים? יש סיכוי גדול יותר שילדה תאנס על ידי בני משפחתה מאשר על ידי אדם זר שפגשה ברשת. מה אתה מציע פה? האינטרנט מלא במידע תרבותי, חברתי, טכנולוגי, כלכלי, ספורט וכל דבר מעניין אחר. לא רק סמים ופורנוגרפיה. ואם מישהו צריך להדריך, לחנך ואולי להגביל זה ההורים ולא "האח הגדול"
24.12.09
3.
למר גורביץ'
האם לדעתך אזרחי ישראל צריכים לספק לבניהם ובנותיהם את החופש של האינטרנט ולגלוש לאתרי פורנוגרפיה או לא? האם תרצה שבתך תחשף לאתרים בהם היא תלמד לשכב עם סוסים וכלבים? אם התשובה היא חיובית אז למה שלא תתן לה להתנסות גם בסמים ולהחליט אם זה טוב לה? ואם התשובה שלילית אז למה לעזאזל אתה סובר שאני צריך לאפשר לילדיי חופש כזה?
פתיחה גרועה  |  24.12.09
2.
למה שגוגל תשחרר את הקוד שלה?
"גוגל אולי רוצה פתיחות, שקיפות, וכל הדברים הנחמדים האלה – אבל לא במקום שבו זה חשוב באמת. את האלגוריתם שלה, שמניע את מנוע החיפוש (וכמעט כל ההכנסות שלה) היא דווקא מעדיפה לשמור סגור, נעול, מוברח ומגודר." ודאי - גם אתה שומר את פרטי כרטיס האשראי שלך "סגור, נעול, מוברח ומגודר."
23.12.09