אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"צה"ל ישקיע 34 מיליון שקל ב־2010 בחיסכון באנרגיה" צילום: גיל נחושתן

"צה"ל ישקיע 34 מיליון שקל ב־2010 בחיסכון באנרגיה"

סא"ל דניאל רוד, ראש ענף הנדסה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל, אומר כי הצבא החל להתעניין בהקמת תחנות לייצור חשמל מאנרגיית השמש בדרום הארץ, וכי יוקמו תחנות כוח זעירות שיפעלו באנרגיית רוח ברמת הגולן ובנגב

24.12.2009, 10:24 | ליאור גוטמן

"מדי שנה צה"ל מוציא כחצי מיליארד שקל על חשמל ויותר מ־60 מיליון שקל על מים. תוכנית ההתייעלות באנרגיה שהוכנסה לאחרונה לכלל היחידות אמורה לצמצם את צריכת החשמל ב־2009 ב־4% ואת צריכת המים ב־22%–25% - קצב ירידה שנתי כפול מזה שהתווה משרד התשתיות הלאומיות לכל המשק בשנים 2010–2020", כך מעריך סא"ל דניאל רוד, ראש ענף הנדסה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל.

בראיון ל"כלכליסט" מסביר רוד שמקור הצמצום בצריכת החשמל הוא בשילוב פעולות יזומות שעורך הצבא בתחום לאחרונה, ובמודעות הגוברת לתועלת הכספית הטמונה בהפחתת הצריכה. "בתחילת החודש הנחה סגן הרמטכ"ל הנחה את היחידות לצמצם את צריכת החשמל ביחידות ב־5% לפחות ב־2010. להערכתי, אם נבצע את הפעולות הנכונות, נוכל אפילו להגיע לירידה שקרובה יותר ל־10%", הוא אומר. לדבריו, יחידות שיצליחו לעמוד במכסה יקבלו תמריץ כספי בדמות חלק מכספי החיסכון. התמריץ מיועד להצטיידות ביחידה האמורה, ובעתיד אף נשקלת החלת מנגנון קנס/פרס, שבמסגרתו יועבר החיסכון הכספי במלואו ליחידה המצטיינת, ואילו חריגה תטופל באמצעים כלכליים ומשמעתיים במקביל.

עד לפני כמה שנים חיבור בין צה"ל לבין חיסכון באנרגיה נשמע מופרך, אולם מתברר שהטרנד הירוק לא פסח גם על אחד מגופי השירות הגדולים בישראל. "צה"ל הוא הגוף הגדול במדינה מבחינת אחזקות נכסים. בכוונת הצבא להשקיע ב־2010 יותר מ־34 מיליון שקל בפרויקטים חוסכי אנרגיה", אומר רוד. עם הפרויקטים נמנים רכישת נורות חסכוניות, התקנת חסכמים ובהמשך חוות סולאריות לחימום והסקה, שיוקמו עד אמצע 2010 בבית הספר לקצינים בבה"ד 1.

"באזרחות מקובל לחשב את החזר ההשקעה ממערכות חשמל סולאריות לתקופה של שבע־תשע שנים. בצה"ל נשאף להגיע להחזר ההשקעה בחצי מהזמן", אומר רוד. לטענתו, צה"ל הרבה יותר פתוח וליברלי כיום בגישתו לנושא, "לפעמים יותר מכל גוף אחר במדינה. המוטו הוא שכל מה שיכול להחזיר את ההשקעה בתוך ארבע שנים - נשאף להטמיע אותו", הוא מסביר.

בסיס מחווה אלון. מקדמים תחנות כוח שיפעלו באנרגיית רוח, צילום: גיל נחושתן בסיס מחווה אלון. מקדמים תחנות כוח שיפעלו באנרגיית רוח | צילום: גיל נחושתן בסיס מחווה אלון. מקדמים תחנות כוח שיפעלו באנרגיית רוח, צילום: גיל נחושתן

לאחרונה פרסם צה"ל בקשה לקבלת מידע לקבלנים אזרחיים להקמת תחנות לייצור חשמל שמקורו באנרגיית שמש בכמה ממחנות הצבא, בעיקר באלה שממוקמים בדרום הארץ.

"הפרויקט ינוהל כ־BOT, מתקן החשמל יוקם במימון הספק והצבא יתחלק איתו ברווחים". רוד מעריך שהנושא יקודם עד סוף 2010. עוד נושא שמקודם הוא הקמת תחנות כוח זעירות שיפעלו באנרגיית רוח, בעיקר בנגב וברמת הגולן.

אחד התחומים החשובים שעליהם הושם דגש בתקופה האחרונה הוא נושא החיסכון במים. בבסיסים גדולים במיוחד, שבהם ברז נוזל מתגלה רק לאחר כמה ימים, קשה לשלוט בהיקף צריכת המים. "הוצאנו מכרז לרכישת כ־110 אלף חסכמים בעלות של 60–30 שקל ליחידה. המכרז יסתיים בפברואר, ואני מאמין שבתוך כחצי שנה נסיים את התקנתם", אומר רוד.

רוד מספר שכאשר ניסה לקדם תוכניות חיסכון באנרגיה, נתקל בבעיית חוסר בידע זמין בתחום. "אין אינטגרציית מידע ברוב התחומים. כל בדיקה של כדאיות כלכלית נעשית לאחר שדנים בפרויקט. לו היה בנק מידע ארצי או גוף שהיה מרכז את כל הפתרונות בנושאי חיסכון באנרגיה - חשמל, רוח, מים ושמש - אפשר היה להתוות כיווני עבודה ותקנים ייעודים", מסביר רוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות