אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל גבעות עולם על גילוי הנפט: "אנו מאושרים, אבל יש עוד מה לעשות" צילום: בלומברג

מנכ"ל גבעות עולם על גילוי הנפט: "אנו מאושרים, אבל יש עוד מה לעשות"

"בכוונתנו להמשיך בשבועות ובחודשים הקרובים ולפתח את הקידוח ולבחון טוב יותר את המאגר", כך מספר ל"כלכליסט" טוביה לוסקין, מנכ"ל חברת גבעות עולם

24.12.2009, 14:00 | ליאור גוטמן

"אנחנו מאושרים מגילוי סימני הנפט, אולם יש עוד מה לעשות. בכוונתנו להמשיך בשבועות ובחודשים הקרובים ולפתח את הקידוח ולבחון טוב יותר את המאגר", כך מספר ל"כלכליסט" טוביה לוסקין, מנכ"ל חברת גבעות עולם.

לדבריו, המערכת הבירוקרטית בישראל לא הקלה עליו את העבודה במקום, אולם לאחר מספר שנים הצליחו בעלי החברה להניב אינדיקציות חיובויות בדבר הימצאות נפט במקום. לדבריו, המטרה הסופית תהייה מיצוי המאגר והפיכתו למסחרי.

דבר האנליסט: עדיין צריך לבדוק את הפוטנציאל

יואב בורגן, אנליסט בלידר שוקי הון, מסביר שאמנם צריך לבדוק את פוטנציאל ההפקה, אבל תחת כל ההשגות הדיווח מהבוקר מאוד חיובי. "עד היום הם דיברו על הסתברות של 40 אחוז של הצלחה. על באר מגד 5 (הקידוח הנוכחי – ל"ג) דובר על 2.3 מיליון חביות כאשר כלל המאגר מכיל בין 50 ל-130 מיליון חביות. זו כבר כמות מסחרית יפה. מחיר החבית היום הוא כ-77 דולר, והמכפלות עשויות להניב לבעלים פוטנציאל מכירתי של 4 עד 10 מיליארד דולר", אומר בורגן.

לדבריו, בעשור האחרון היו קפיצות דרך משמעותיות בקידוחים ומאגרים שלא ידעו להגיע אליהם הפכו לנגישים. "גם במגד 5 השתמשו בטכנולוגיה שלא הייתה קיימת פעם. בוא לא נשכח שהיו ארבעה ניסיונות קודמים לקידוח שלא צלחו. מאגרי הגז ב"תמר" ו"דלית" והגילוי של היום עשויים להביא את ישראל למצב של חוזק אנרגטי יוצא דופן", מסכם בורגן.

במשרד התשתיות מנשבת רוח של אופטימיות

גם במשרד התשתיות מנשבת רוח של אופטימיות. לדברי יעקב מימרן, ראש מינהל רישוי אוצרות טבע במשרד התשתיות, "הסימנים שנתקלו מעודדים ומרמזים שהמבנה הגיאולוגי עשוי להכיל משהו, אולי אפילו כמות מסחרית".

לדבריו, בעבר נעשו בדיקות במקום בעקבותיהם החליטו בעלי החברה להמשיך עם תוכניות הקידוח, שניבו כאמור ממצאים של נפט. "הקידוח הנוכחי לא חדר את כל שכבות המטרה שיאפשרו להבין מה בדיוק נמצא שם. עד היום הגיעו לעומק של כ-4300 מטר, כ-500 מטר פחות מהרצוי", אמר.

לדבריו, יקח מספר שבועות של בדיקות נוספות כדי להבין האם מדובר במאגר בעל פוטנציאל מסחרי רחב. "הקריטריון לקביעת היתכנות מסחרית הוא פשוט: מה שווי הנפט ביחס לעלויות ההפקה. עם זאת, קיום כלכלי ייתכן כאשר יצליחו להפיק מהקידוח כמה עשרות חביות ביום", הוסיף מימרן.

בישראל מתקיימים כיום מספר קידוחים נוספים, לרבות קידוח "צוק תבור 4" ממזרח לערד וקידוח "אליהו 3" מדרום לחיפה. יצוין שהקידוח של חברת גבעות עולם ממוקם כ-500 לפני מחסום רנטיס, בסמוך ליישוב אלעד ממקום בסמוך לבית אריה ובשכנות למתקן צבאי. לדברי משרד התשתיות, כל העבודות במקום נעשו באישור צה"ל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
יש נפטטטטט והרבה...זה עידן הנפט כרגע..פה הכסף
נכון שאני מושקע שם וכל אחד יעשה בכסף שלו מה שהוא רוצה אבל לא לשכוח מי שלא מסתכן לא מרוויח...אבל אני כמעט בטוח שיש שם נפט לפי הממצאים..השבוע הזה זה שבוע קריטי ..ראשון שני עליות בשלישי לחכות לתגובה מהחברה. בהצלחה לכולם.
אסי , אשדוד  |  26.12.09
11.
ל 4 נו באמת 19 שנים ! עם גיוסי הכספים האלה אפשר להיות בענף..
גם עוד 100 שנים . מה הבעיה? כך זה היה וכך זה יהיה(אני מקווה שהפעם זה רציני) לא לשכוח יש סידרה של אופציות שיכניסו כסף לשותפות וכמובן גיוס ההון הגדול שמתוכנן בשבועות הקרובים. אז 4 אני שואל אותך איפה הנפט כרגע? באדמה או בכיס של המשקיעים???
רון  |  24.12.09
לכל התגובות