אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דואר ישראל עשוי להיות מופרט ב-2010 צילום: עמית מגל

דואר ישראל עשוי להיות מופרט ב-2010

המדינה תמכור 30% מאחזקותיה בבורסה, ועשויה למכור בהמשך את גרעין השליטה. שר התקשורת מתנגד להפרטה, ותומך בהעצמת שירותיו של בנק הדואר

27.12.2009, 17:13 | גילעד נס

הפרטת חברת דואר ישראל, המתוכננת כבר מ-2003, עשויה להיות מבוצעת במהלך שנת 2010 - כך הסתמן בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בהשתתפות נציגי משרדי האוצר, התקשורת ורשות החברות הממשלתיות.

על פי המתווה, שהחל להיות מגובש כבר ב-2003 ושונה ב-2006, 30% ממניות חברת הדואר יונפקו בבורסה בתל אביב, כאשר במהלך הזמן תיבחן מכירת גרעין השליטה בחברה.

כחלון. מתנגד, צילום: אוראל כהן כחלון. מתנגד | צילום: אוראל כהן כחלון. מתנגד, צילום: אוראל כהן

הפרטת החברה עלתה לדיון לקראת העברתו של חוק ההסדרים ביוני האחרון, אולם הוצאה ממנו בסופו של דבר. משרד האוצר הוא הגורם העוסק בהפרטת החברה, ומשרד התקשורת מפקח על שירותיה ותעריפיה.

מסיבה הזו, קיים צורך בשיתוף פעולה בין שני גופים אלו על מנת לקדם את ההפרטה תוך פיתרון הבעיות שעלולות לצוץ במהלכה או לאחריה, כגון הצורך להעניק שירותים לכלל אזרחי המדינה, בעוד החברה עשויה לפעול לצמצום חובה זו כחלק מהתמקדותה באפיקים רווחיים יותר לבעלי מניותיה החדשים.

שר התקשורת משה כחלון אמר בתגובה, כי הוא מתנגד להפרטת חברת הדואר כפי שהיא מוצעת כיום, וכל פעולה בנושא חייבת להתבצע תוך שיתוף פעולה עם עובדי החברה וההסתדרות.

בעבר הביעו חברות דואר אירופיות עניין ברכישת חלק מאחזקות חברת הדואר, אולם התמשכות הליכי ההפרטה גרמו לחברות אלו לאבד עניין.

עם זאת, העובדה שהחברה עשויה לפעול בקרוב גם כמפעיל וירטואלי בתחום הסלולר - פעילות שכבר מיושמת בחברת הדואר האיטלקית, למשל - עשויה להצית מחדש את התעניינותם של משקיעים אסטרטגיים זרים בתחום הדואר והתקשורת. באם יורחבו סמכויות בנק הדואר, עשויים גם גורמים פיננסיים ישראלים וזרים למצוא ענין בכניסה לאחזקות בחברה.

תחילתו של "דואר ישראל"

רשות הדואר הפכה במרץ 2006 לחברה ממשלתית בשם "דואר ישראל", כחלק מפתיחת שוק הדואר בישראל לתחרות בתחומי הדואר הכמותי לעסקים. החברה מספקת שירותי דואר למגזרים הפרטיים והעסקיים, ומוכרת שירותים ומוצרים נוספים בסניפיה כחלק מפעילות בנק הדואר ושיתופי פעולה עם חברות נוספות.

החברה מעסיקה כיום כ-6,600 עובדים, לאחר שבמהלך השנה גוייסו כ-100 עובדים לעיבוי מערך שירות הלקוחות, וזאת לאחר שבשנים האחרונות בוצעו מספר תהליכי פרישה מרצון של עובדים כחלק מתהליך התייעלות מתמשך.

בשנת 2008 רשמה חברת דואר ישראל רווח נקי של 38.7 מיליון שקלים על הכנסות של כ-1.729 מיליארד שקלים, וגם ב-2007 רשמה החברה רווח של כ-40 מיליון שקלים, לאחר שנים של הפסדים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מתסכל
כה מתסכל לראות שבכירי האוצר אינם יכולים לשנות מחשבתם ולהיות יצירתיים. התהליך הרגיל וחסר מעוף שמוביל האוצר נובע מעצלנות. במקום לבצע רה-אורגניזציה בדואר, למקסם את הפוטנציאל ואז למכור תוך יצירת רווחים למדינה, המדינה תמכור ותיתן ל"כוחות השוק" המונופוליסטיים לקצור את פירות האורגניזציה ובכך תמשיך את מסורת חלוקת ההון בקרב אוכלוסיה מצומצמת. האם יש מניעה שהאוצר ישכור שירותיו של מנהל יכולות וייתן לו מנדט לשינוי במקום שאיזו קרן כגון אייפקס, פימי או מרקסטון תבצע זאת תוך גזירת הקופון. לאחר ההבראה והרה ארגון תימכר החברה במכפיל שישקף את שוויה האמיתי. נמאס לראות איך בזילות יד ועצלנות הממשלה, מוכרת נכסים בנזיד עדשים. יש להניח שרק תיק הנדל"ן של הדואר יהיה שווה יותר מכל תמורה שתתקבל. מדוע המדינה לא הייתה יכולה להיות זו שמובילה את מכירת השוק הסיטונאי לדוגמא? אין אנו רוצים בעוד תנובה, די מספיק, גלו מעוף ואחריות וחלקו הרווחים בצורה שווה.
מובטל פרמיום , תל אביב  |  27.12.09