אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ארה"ב תחזור לקחת פיקוד ב-2010, משקיעים ינהרו אליה והדולר יתחזק"

"ארה"ב תחזור לקחת פיקוד ב-2010, משקיעים ינהרו אליה והדולר יתחזק"

כך צופה רונן מנחם, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות לשנה הבאה. יחד עם זאת מסייג מעט רונן ואומר שרמת האבטלה הגבוהה מהווה סיכון לתחזית זו

28.12.2009, 08:17 | שהם לוי

בארצות הברית מתפרסמים לאחרונה דוחות כלכליים חשובים, שלאחר חודשים ארוכים גורמים לשינוי בגישת המשקיעים כלפי אופייה של ההתאוששות הכלכלית הגלובאלית. ברבעון השלישי חזרה הכלכלה האמריקאית לרשום צמיחה חיובית לאחר שלושה רבעונים של צמיחה שלילית, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות מספק הבוקר תחזיות לשנת 2010, לגבי הדולר והריבית בארה"ב.

"כעת סבורים שארצות הברית תמלא בכל זאת חלק מרכזי בהתחדשות הצמיחה הגלובאלית (בצד סין, שהפכה מזמן למדינה עם ההשפעה הגדולה ביותר על קצב ההתאוששות)", כך אומר רונן מנחם, מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות.

"מצב דברים זה משנה, בין השאר, את התגובה של הדולר האמריקאי לנתונים הללו: עד כה הייתה, בדרך כלל, תגובה שלילית (נתונים חזקים גרמו לדולר להיחלש), משום שלא היה צפי שהריבית האפסית עליו תשתנה בטווח הנראה לעין. הבטחותיו החוזרות ונשנות של ה'פד' בעניין זכו התקבלו כעובדה מוגמרת. כעת, המצב שונה. נתונים חזקים יחסית בתחומי ההכנסה האישית, ההוצאה לצריכה פרטית, התעשייה, ההזמנות ממפעלים, הדיור, השימוש באנרגיה ועוד, משכנעים עוד ועוד משקיעים וכלכלנים, שארה"ב קופצת מדרגה ותפתיע עם צמיחה חזקה יותר ב-2010", מציין מנחם.

הריבית בארה"ב צפויה לעלות בקרוב

"כתוצאה מכך גדל הסיכוי להעלאת ריבית בארה"ב והחוזים העתידיים מגלמים כעת סיכוי של 55% לכך שה-Fed יעלה את הריבית ב-3/4 נקודת אחוז לפחות עד אמצע 2010. עד אז (בסוף מרץ 2010) יסתיימו שאר האמצעים שנקט ה-Fed להגדלת הנזילות. אומנם בהודעות הריבית האחרונות עדיין נכתב שהריבית תישאר נמוכה במידה יוצאת דופן תקופה ארוכה, אך משולבים בהם רמזים עבים לכך שהמדיניות תשתנה בקרוב", מזכיר מנהל יחידת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות.

"אחד הסימנים לשינוי בגישה כלפי ארה"ב ותפקידה בכלכלה הגלובאלית הוא שהדולר והנפט הגולמי מתחזקים כעת יחדיו. עד כה ירידה בדולר לוותה בעלייה בנפט, שנחשב חלופת השקעה לני"ע ונקוב בדולרים. למרות תנודתיותו הגבוהה, מחיר הנפט הגולמי נמצא במגמת עלייה והבוקר הוא בשיא של שלושה שבועות. בד בבד התחזק הדולר ב-7 סנט כנגד האירו. ארה"ב היא צרכנית הנפט הגדולה בעולם וברור שצמיחה מהירה שם תחזק את הביקוש לנוזל".

"בד בבד תלבה צמיחה כזו אינפלציה (יש כבר סימנים ראשונים בכיוון) כשעלייה בתעריפי הסחורות תחזק אותה. כתוצאה תעלינה הריביות לכל הטווחים: הקצר, עקב העלאת הריבית המסתמנת, והארוך, בשל לחץ על איגרות החוב, המונפקות גם כך בעשרות מיליארדים בכל שבוע", מזכיר עוד מנחם.

"הגורם העיקרי שיכול למתן עליות בריביות הארוכות הוא תלילותו של עקום התשואה לפדיון, כך שהפרשי התשואות לאורכו קרובים לשיאם. כמו כן, צמיחה מהירה תקטין את הגירעון במונחי תמ"ג ותאפשר הקטנה משמעותית של גיוס החוב. בד בבד תוכל ארה"ב לממן חלק גדול יותר מהגירעון במכירת אג"ח בחו"ל".

סיכומים ותחזיות ל-2010

"לסיכום, התרחיש הבסיסי הוא שארה"ב תחזור לקחת פיקוד, משקיעים זרים ינהרו אליה, ההשקעות בבורסות האמריקאיות תגדלנה והדולר יתחזק.

המחיר: "הצמיחה החזקה תלווה בלחצים אינפלציוניים שיחייבו העלאת ריבית מהירה ויגדילו עוד יותר את האטרקטיביות של הדולר. כל זאת כשברקע יציבות יחסית בריבית האירופית", מציין רונן מנחם.

מנחם מסייג את תחזיתו ומציין כי "גורמי הסיכון לתרחיש זה – התחזקות הדולר, רמתה האבסולוטית הגבוהה של האבטלה (שתגיב באיחור להתאוששות במשק האמריקאי) והפסקת צעדי הנזילות המיוחדים תמתנה, בשלב ראשון, את הלחצים האינפלציוניים ותעכבנה את העלאות הריבית. כשבשווקים ייווכחו בכך – תיבלם בשלב מסוים הריצה לדולר".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות