אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית ההשקעות הדס ארזים משיק קופת גמל בניהול אישי צילום: עמית שעל

בית ההשקעות הדס ארזים משיק קופת גמל בניהול אישי

מנהלי התיקים ספקנים: "תקרת דמי הניהול הופכת את העסק ללא כדאי". הדס ארזים משאיר למנהלי התיקים מרווח גבייה של 1%-1.3%

29.12.2009, 09:07 | רחלי בינדמן

בית ההשקעות הקטן הדס ארזים, שבניהול רמי דרור, הוא הראשון להשיק את קופת הגמל בניהול אישי (IRA), שרק באחרונה אישר האוצר את הפעלתה. מדובר באפיק חיסכון המאפשר לעמית להיות מעורב בניהול ההשקעות של כספי הגמל שלו, אם באמצעות מנהל השקעות מקצועי או על ידי ניהול עצמי. בית ההשקעות יהיה אחראי על תפעול קופת הגמל ועל מתן דיווח שוטף לעמיתים, בעוד שניהול כספי העמית יתבצע על ידי העמית עצמו או על ידי מנהל תיקים חיצוני, לפי בחירת הלקוח.

בכנס שקיים אתמול הדס ארזים הדגישה רו"ח ענת פייער, האחראית מטעם אגף שוק ההון באוצר על ה־IRA, כי ניתן להעביר לניהול אישי רק כספים של קרן השתלמות - שאינה משמשת רובד פנסיוני ראשוני - או כספי גמל שהם ממילא נזילים, וכן כספים שהפקיד עמית לקופת גמל באופן עצמאי וללא שיתוף עם המעסיק שלו.

לפי התקנות, דמי הניהול המקסימליים שיכולות חברת ניהול התיקים והחברה המנהלת את הקופה גם יחד לגבות עומדים על 2%. הדס ארזים חשף אמש כי בכוונתו לגבות דמי ניהול של 0.7%-1% עבור הפקדה מינימלית של 100 אלף שקל. דמי הניהול יפחתו לפי גודל התיק, מה שמשאיר למנהלי התיקים מרווח גבייה של 1%-1.3%.

מנהלי תיקים שנכחו בכנס ציינו כי מדובר במרווח נמוך למדי, שלא יכסה בהכרח את עלויות השיווק, כך שלא בטוח שהם יעוטו על "המציאה". עם זאת, לדברי אילן ארצי, מנכ"ל קופות הגמל של הדס ארזים, ה־IRA פותח בפני מנהלי התיקים גישה ל־175 מיליארד שקל נוספים (כספים הניתנים לניהול אישי - ר"ב) שלא היו נגישים לחברות שאינן יכולות לתפעל קופות גמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
עמלות/דמי ניהול צריכות להיות כמו תיק נ"ע
ואפילו פחות מכך לא ברור מדוע לא ניתן לפתוח תיק נ"ע עם סטטוס IRA אצל כל חבר בורסה (בנקים, ברוקרים פרטיים, וכו') לגבי עמלה 2% כוללת זה די מגוחך. מדוע להגביל במקסימום כמו של קופה גדולה שמנוהלת בצורה מרוכזת? מדובר בעמלה שלוקח מנהל התיק מהלקוח אותו הוא מנהל בניהול אישי ולא ניהול של קופה אחת גדולה להרבה אנשים. מה שדורש הרבה יותר התעסקות ולכן לא צריך להגביל את דמי הניהול שיגבה מנהל התיק. בקיצור, גם כאן - דמי הניהול צריכים להיקבע בין הלקוח לבית ההשקעות בדיוק כמו ניהול כספים רגיל. ממש לא ברור מדוע משרד האוצר סיבך הכל? מלבד אולי להגיד שהוא ביצע את הרפורמה אך גרם לה להיות מסובכת, מגבילה, ולא משתלמת לאף גורם
ג'יימס , מרכז  |  07.01.10