אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורי שני מתריע: שביתת עובדי רשות המים גורמת לנזקים חמורים צילום: אביגיל עוזי

אורי שני מתריע: שביתת עובדי רשות המים גורמת לנזקים חמורים

ראש רשות המים הגיש דו"ח לאוצר בעקבות שביתת העובדים שנמשכת כבר חודש: מי ביוב מגיעים לטבע ולמקורות המים וקיימת סכנה של עצירת אספקת מים ליישובים

29.12.2009, 09:52 | רויטל חובל

ראש רשות המים, פרופ' אורי שני, שלח אתמול (ב') למקבלי החלטות בממשלה, דו"ח המסכם את נזקי שביתת עובדי הרשות ומשמעויותיהם למשק המים בפרט ולמדינת ישראל בכלל. בדו"ח הזהיר שני כי השביתה, שהחלה בתחילת דצמבר, גרמה לנזקים ממשיים במשק המים, ועלולה לגרום לנזקים חמורים יותר בעתיד.

כתוצאה מהשביתה לא נמדדים מפלס הכנרת ומפלסי מקורות המים בישראל, אין פיקוח על הקצאות המים לחקלאים, לתעשיינים ולתאגידי המים.ובנוסף, מוקפא הפיקוח על איתור בעיות זיהום במקורות המים ותיקונן, בעיית זיהום במקורות הירקון, איתור זרימת שפכים לנחלים הזורמים לכנרת ולכנרת עצמה ותיקון תקלות במכוני שפכים המזרימים ביוב לנחלים. קיים חשש כי ביישובים מסוימים תיעצר אספקת המים.  

   

פרופ' שני מבהיר כי "אין למעשה מגזר וגוף במדינה שלא נפגע כתוצאה משביתה זו. הדו"ח הזה מסביר את חומרת המצב. אני מצפה שמקבלי ההחלטות במשרדים הממשלתיים הרלוונטיים, ובראשם משרד האוצר, וההסתדרות ייכנסו במהרה לעובי הקורה ויתמודדו ביושר ואומץ עם דרישות העובדים ויסייעו להביא לפתרון המשבר".

עובדי רשות המים מצידם מנסים ליצור מודעות לנזקים ששביתתם גורמת ולהביא את האוצר לחתום עימם על הסכמי הבנות. לטענת העובדים, לפני כשנתיים החל שני במהלך בו מינה 7 סמנכ"לים בסכומי עתק לחודש לעומת שניים שהיו קיימים עד אז. זאת ללא תיגבור משמעותי בכח אדם נוסף שיעמוד בעומס העבודה הרב שהוטל על העובדים החל מהקמת הרשות לפני 3 שנים. לפני יומיים, בפגישה שנערכה בין הנהלת רשות המים למשרד האוצר על סיום השביתה, האוצר דחה את דרישות עובדי הרשות בטענה כי לא יסכימו לשבת עימם עד שלא יאשרו את המבנה הארגוני של הרשות.

שני מתייחס בדו"ח שהגיש גם לנושא היטל הבצורת שלאחרונה אישרה מליאת הכנסת את הקפאתו עד ל-15 באפריל. לפי שני, השינויים בהיטל הבצורת הביאו לבלבול של חלק מהציבור שהבין כי ההיטל בוטל וחזר לצרוך בכמויות גבוהות. בנוסף מזהיר שני כי מכרז החסכמים שהיה אמור להסתיים בימים הקרובים, יידחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
דיי לשביתה
הבה נודה, כל המאבק הזה פוליטיקה קטנה על חשבון העובדים. אבל זה לא הצליח. לא הצליח כי כשלנו מאז שהגוף הזה קיים. לא הכירו אותנו בציבור, לא נאבקנו באוצר בנושא התפלה. לא עשינו כמעט מאום בכל הקשור בהפנמה לצריכת מים מושכלת, לא נלחמנו ברשויות שתשתיות המים שלהם רעועות ודולפות, לא התערבנו בספסרות המים של החקלאים. לא שינינו כלום מאז שממנדט הבריטי החל כאן במדידות. דיי לבכי, דיי לנהיי. הגענו לאן שהגענו (שביתה אלומה והלומה!!!!)וקנינו זאת ביושר. לשם שינוי , ההסתדרות הבינה היטב שמדובר כאן שביתה על רקע אישי תחת הטרמינולוגיה הידועה של תנאי העסקה ושאר ירקות. לו היינו עושים את מלאכתנו נאמנה מאז בכלל ועד היום, היינו יכולים ל"נכס" לעצמנו את המים , כמו שבנק ישראל עשה לאוצר המדינה. לסיכום: עשינו כלום ועל כן, לא נקבל מאום! קלדניות בית המשפט , ועובדי ניקיון של קבלן , נחשבים יותר מאתנו!!! אני מאמין שלכל אחד מתייחסים בהתאם למידה שהוא ראוי לה. אז אולי סוף סוף נתחיל לעבוד? נעשה סוף סוף הכרות עם אוכלוסיית המדינה? מי מכיר אתנו בכלל???נלחם את המלחמה בבזבוז, בהתפלה בתחזוקת קווים ועוד. יש לנו המון עבודה - אחרי שנמלא את השליחות שלנו כך גם נוכל לבקש תמורה. והמבין יבין
אחד שמה זה אכפת לו , תל אביב  |  23.01.10
13.
מי צריך את רשות המים
עבדי רשות המים שובתים יותר מחודש וחצי ושום גורם לא מתערב ומנסה לסיים את השביתה. חברים יקרים! תחזרו מיד לעבודה לפני שהתברר לכולם שלא צריך אתכם. לא נעשה שום נזק בשביתתכם, ולא יעשה נזק גם בעתיד. ואתה, פרופ' אורי שני - הגיע הזמן תשקלוט שהגוף הזה שמכונה "רשות המים" צריך להעלם מעל פני השטח. מי צריך את הארגון הזה בכלל. סימה שאכפת לה.
סימה , תל אביב  |  19.01.10
11.
שוב מחדל
השביתה של עובדי רשות המים אינה פופוליסטית. הנזקים אינם מיידיים אך בטווח הארוך יורגשו בקרב תושבי המדינה. יש הטוענים כי הנזקים כבר נגרמו משנים עברו אך זה כלום לעומת הנזקים המצטברים שייגרמו בעקבות שביתה זו. כרגיל במדינה, מתעוררים מאוחר מדי ושוב ועדת חקירה תבדוק ותבדוק ותבדוק......ולא תגיע לשום מסקנה אופרטיבית.
סמדר , חיפה  |  29.12.09
לכל התגובות