אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העשור: חזרה למקורות צילום: איי אף פי

העשור: חזרה למקורות

הפיצוץ העז פתח את העשור שחרדה הפכה לאחד המאפיינים המרכזיים שלו. גם התפוצצות הבועה הפיננסית לא עזרה לשלוות הנפש. רק הטרנד הירוק הצליח לייצר קצת רגיעה

31.12.2009, 11:39 | תמי ארד

"בבוקר 11 בספטמבר 2001, כמו בכל בוקר אחר, לורן מנינג - רעיה, אם לילד בן עשרה חודשים, סגנית נשיא בכירה ושותפה בחברת קנטור פיצג'רלד - הגיעה לעבודתה במגדל מספר אחת במרכז הסחר העולמי. היא נכנסה ללובי, ואז פרץ כדור אש מפיר המעלית. באותו שבריר שנייה חייה השתנו לנצח". (מתוך "באהבה, גרג ולורן"). כך גם החיים בארה"ב ובעולם החופשי כולו. מנינג נכוותה ב-82.5% מגופה, וסיכוייה לשרוד היו כ-15%. אחרי שנה ושלושה חודשים של מאבק היא חזרה הביתה בחליפת לחץ.

הפיגוע בתאומים. התנפצות עידן התמימות, צילום: אי פי איי הפיגוע בתאומים. התנפצות עידן התמימות | צילום: אי פי איי הפיגוע בתאומים. התנפצות עידן התמימות, צילום: אי פי איי

נדמה שסיפורה של מנינג הוא סיפורו של העולם החופשי לפני ואחרי 11 בספטמבר 2001. תחילתו של העשור בהתנפצות עידן התמימות והסובלנות. ארה"ב התאבלה, התכווצה ונקטה שורה של צעדים חסרי תקדים כדי לנסות להתגונן בפני הטרור העולמי. אבל השגריר הניגרי של אל־קעידה דאג להזכיר לעולם השבוע שמטוסים עדיין עלולים להתפוצץ באוויר. העשור הסתיים, בן לאדן מסתובב חופשי, והעולם נכנס שוב לחליפת לחץ. ה־Yes We Can של אובמה זיכה אותו בפרס נובל לשלום. בשטוקהולם אובמה נאם על המלחמה הבאה.

השורה התחתונה - בעשור שחלף היה הרבה פחות נעים לטוס, במיוחד לארה"ב. בעשור הנכנס נראה שיהיה עוד פחות נוח. מסתובבת שמועה זדונית על איסור קימה מהמושבים שעה לפני הנחיתה. הפתרון המסתמן: הדיילות ימכרו טיטולים, ומי שאין לו כסף לשלם שיתאפק.

את המחיר של התפוצצות בועת הנדל"ן והאשראי העולם החל לשלם לפני כשנה, ב־15 בספטמבר 2008, כשליהמן ברדרס, בנק ההשקעות הרביעי בגודלו בארה"ב, קרס. פרשנים כלכליים הגדירו את יום המסחר הזה כאחד הימים המפחידים מאז ומעולם. במונחים של אסונות, התפוצצות בועת שוק המגורים בארה"ב סיכמה את העשור שהחל בהתרסקות מרכז הסחר העולמי.

ליהמן ברדרס, צילום: בלומברג ליהמן ברדרס | צילום: בלומברג ליהמן ברדרס, צילום: בלומברג

את 150 השנים בכלא שקיבל ברנרד מאדוף, הרמאי הגדול בהיסטוריה, אפשר להגדיר כעונש גלובלי. אם אפשר היה להכניס בנקים לכלא הם היו יושבים עם מאדוף, אבל הבנקים, רקובים ככל שיהיו, ימשיכו גם בעשור הקרוב להיות שחקן מרכזי בשוק הפיננסי העולמי. רגולציה, פיקוח ושקיפות הם מושגים של סוף העשור החבוט, שמעידים בעיקר על חרדה. אם ייעשה בהם שימוש מעשי לטובת הכלכלה העולמית, ימים יגידו. בינתיים העניים עניים יותר, העשירים עשירים קצת פחות, והרבה יותר אנשים מחפשים עבודה.

ריצ'רד קווסט, עורך כלכלי בכיר ב־CNN, מציע לחזור לכללי היסוד - אם משהו נראה טוב ומריח טוב הוא טוב.

הרעיון של קווסט נוגע גם לטרנד הירוק, שתפס יפה בעשור האחרון. אוכל אורגני, מכוניות היברידיות, מיחזור, תיירות אקולוגית, אופנה ירוקה והגבות. כן, הגבות. נעלמו הנחשים הדקיקים שעיטרו את העיניים בסוף העשור הקודם. בעשור הזה הגבות העבות, הטבעיות תפסו מקום של כבוד. לא גבות בנוסח סוזן בויל - את אלה עדיין צריך לסדר - אך ברור שטרנד החזרה לטבע השיב לגבות את כבודן. אלנה, מומחית לסידור גבות, מתחייבת שהגבות תישארנה עבות גם בעשור הבא. נדמה לי שזו ההבטחה היחידה שתצא מהעשור הזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות