אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הונאות "קרוסלה" השתלטו על השוק לפליטות פחמן דו חמצני באירופה צילום: בלומברג

הונאות "קרוסלה" השתלטו על השוק לפליטות פחמן דו חמצני באירופה

מדוע מאות חברות בריטיות המוכרות מוצרי חשמל ותכשירים נגד נשירת שיער נרשמו לבורסה למסחר בפליטות בקופנהאגן?

01.01.2010, 23:44 | סוכנויות הידיעות

במתחם בנייה מוזנח במערב-לונדון, היכן שסביר יותר להיתקל בשלטי נאון של בתי קארי וחנויות למכירת אלכוהול יותר מאשר בפירמות פיננסיות יוקרתיות, פועלת חברת "ייעוץ"; מדובר בכתובת של אחת מהרבה חברות שרשומות למסחר בפליטות פחמן באירופה.

אלא שברשם החברות אין זכר לחברה הזו. בקיוסק שליד אותה כתובת, אף אחד לא שמע על אותה חברה למסחר במכסות פחמן - בורסה בקופנהאגן שבה מוכרים וקונים זכויות לפלוט פחמן דו חמצני - ולמעשה הוסיפו שלא היה שם בניין כבר הרבה שנים ולפני עבודות הבניה היה שם חניון.

ברשימת החברות הסוחרות בפליטות רשומות כל השחקניות הגדולות בענפי התשתיות, התעשייה והאנרגיה, שרק להן מותר לסחור בשוק זה. מספר בנקי השקעות סוחרים בשוק בשם אותן חברות. אלא שלצד אותן חברות, מאות חברות בריטיות העוסקות בפועל בטיפולים נגד נשירת שיער ומכירת מוצרי אלקטרוניקה נרשמו אף הן לשוק הפליטות במדינה הסקנדינבית - בעיקר בשנה וחצי האחרונות.

רבות מהן נתנו כתובות ביורקשיר, לנקשיר, אסקס ואיזורים אחרים שבדרך כלל לא מאכלסים חברות פיננסיות. הרשויות הדניות הבחינו בכתובות האלה רק לאחרונה וגילו הרבה כתובות ג'ימייל והוטמייל למיניהן שלא מחזירות תשובה.

כעת מתברר, שחלק גדול מאותן חברות ניצלו את השיטה כדי לבצע הונאות קרוסלה הקשורות למס ערך מוסף. עם תחילת ועידת האקלים בתחילת חודש דצמבר השנה, המדינה המארחת דנמרק החליטה לבטל את המע"מ על פחמן ובעקבותיה צעדו גם בריטניה, צרפת, ספרד והולנד.

הערכות הן, כי חלק מהחברות הרשומות כסוחרות בפחמן מייבאות מוצרים וקונות אותן בלי לשלם מע"מ, מוכרות אותן פעם אחר פעם לשורה של חברות שכן משלמות מע"מ ולבסוף מייצאות אותן שוב. בדרך כלל החוליה הראשונה בשרשרת נעלמת בלי לשלם מע"מ והחוליה האחרונה מציגה את תשלום המע"מ כדת וכדין, כביכול. היורופול מעריך שהונאות הפחמן האלה כבר מגלגלות כ-5 מיליארד יורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות