אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארבע מפלגות עדיין חומקות מתשלום עודפי מימון הבחירות לקופת המדינה צילום: אלכס קולומויסקי

ארבע מפלגות עדיין חומקות מתשלום עודפי מימון הבחירות לקופת המדינה

מעקב "כלכליסט": מפלגות שצברו בבחירות המקומיות ב-2008 חוב כולל של כ-18 מיליון שקל, מתעלמות מהפניות להחזרת הכספים

05.01.2010, 07:01 | תומר אביטל

ארבע מפלגות מעכבות את חובן לקופת המדינה בגלל מימון מפלגות עודף בבחירות המקומיות בנובמבר 2008, בסכום מצטבר של כ־18 מיליון שקל. החובות הצטברו בגלל שיטת מימון המפלגות: כל מפלגה זכאית למקדמת מימון ערב הבחירות, אך מפלגות שהעריכו שיקבלו יותר מנדטים מאלה שקיבלו בפועל, צוברות חוב.

על המקדמות שקיבלה ב־2008 חייבת מפלגת העבודה לקופה הציבורית 8.5 מיליון שקל. מפלגת מולדת חייבת 4.7 מיליון שקל, הגמלאים 2.5 מיליון והליכוד 1.8 מיליון. מפלגות אחרות החלו בהחזרת הכספים: ישראל ביתנו סילקה ב־2009 חוב של כ־700 אלף שקל, חד"ש שילמה מיליון שקל מ־1.3 מיליון שהיתה חייבת, וקדימה הגיעה להסדר להחזרת חוב של 15 מיליון שקל.

 , צילום: דימיטרי שבצנקו צילום: דימיטרי שבצנקו  , צילום: דימיטרי שבצנקו

לפני כחצי שנה נחשף ב"כלכליסט" כי שר הפנים אלי ישי (ש"ס) פנה ליו"ר הכנסת רובי ריבלין (ליכוד) במטרה לקדם את החזר החובות. מלשכתו של ריבלין נמסר כי המפלגות נמצאות במו"מ לפריסת החובות מול הוועדה הציבורית למימון מפלגות בראשות השופט בדימוס מנחם אלון, שעשויה לאשר להן לפרוס את החובות עד תום כהונת הכנסת הנוכחית, ללא ריבית והצמדה.

ממפלגות העבודה והגמלאים לא נמסרה תגובה וממפלגת הליכוד נמסר, כי "מדובר בתחשיב שאיננו סופי ונובע בין היתר מריצה ברשימות משותפות ברשויות מסוימות. הצפי שלאחר סיום בדיקת המבקר הוא כי הליכוד יעמוד בזכות ולא בחובה".

אורי בנק, מנכ"ל סיעת האיחוד הלאומי, אליה התמזגה "מולדת" אמר כי "החוב של כ-4.7 מיליון שקל של מולדת קיים, אך בגלל שאין למפלגה מוסדות אין לנו מאיפה לשלם, ואנו אפילו לא יכולים לבקש את פריסת החוב. במידה ואכנס לכנסת (אורי בנק הוא מספר 5 ברשימה של האיחוד הלאומי, ת"א) אני מתחייב למצוא דרכים לכסות את החוב".

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "הנושא נדון כעת בערכאות משפטיות. אנו מצפים להחלטת ביהמ"ש כדי לגבש את עמדתנו. על פי החוק גביית החובות היא בסמכות יו"ר הכנסת או שר הפנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות