אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: נוקיה מסירה את הכפפות צילום: בלומברג

דו"ח טכנולוגי: נוקיה מסירה את הכפפות

נראה שלנוקיה אין שום כוונה להגיע לפשרה עם אפל במלחמת הפטנטים; ג'ואל טננבאום - שנקנס ב-675 אלף דולר בגלל הורדת שירים - יוצא לעוד קרב אבוד בתעשיית ההקלטות; כרום ואנדרואיד בעלייה; וצבא ארה"ב הופך רובוטים לחלק אינטגרלי ממערך הקרב שלו

05.01.2010, 12:54 | יוסי גורביץ

מסירים את הכפפות, עוטים את השריון

נוקיה מחריפה משמעותית את המלחמה באפל: כפי שדיווחנו בסוף אוקטובר, נוקיה האשימה את אפל בגניבת שורה של פטנטים סלולריים שלה; אפל לא נשארה חייבת והגישה תביעה נגדית והאשימה את נוקיה בהפרת הפטנטים שלה.

בדרך כלל מלחמות כאלה נגמרות בפשרה משעממת סביב שולחן דיונים עמוס עורכי דין, אבל יותר ויותר נראה שנוקיה אינה מעוניינת בפשרה. היא הגישה עוד תביעה כנגד אפל, והיא פנתה לוועדת הסחר הבינלאומית בדרישה לאסור על מכירתם של שורה של מוצרים של אפל – מהאייפון דרך האייפוד טאץ' ועד המקבוק – בארה"ב.

לוועדת הסחר הבינלאומית יש סמכות למנוע מכירה של מוצרים, אם השתכנעה שהם או השיווק שלהם פוגעים בסחר הוגן. היא איננה כפופה לבתי המשפט והיא מקבלת את החלטותיה בעצמה. מצד שני, הסיכוי שגוף אמריקאי – ולמרות השם המטעה, ועדת הסחר הבינלאומי היא גוף אמריקאי – יאסור על מכירת מוצרי אפל בארה"ב שווה לסיכוי שסטיב ג'ובס יילך לכלא בגלל הונאת אופציות. כלומר, לא משהו.

מטה נוקיה בפינלנד. תצליח לשכנע את האמריקאים לצאת להגנתה?, צילום: בלומברג מטה נוקיה בפינלנד. תצליח לשכנע את האמריקאים לצאת להגנתה? | צילום: בלומברג מטה נוקיה בפינלנד. תצליח לשכנע את האמריקאים לצאת להגנתה?, צילום: בלומברג

ההשפלה הקודמת לא הספיקה

זוכרים את ג'ואל טננבאום? הטמבל שהחליט, כשתפסו אותו גונב שירים, לא לשלם קנס של 500 דולר אלא לצאת למאבק משפטי, שבשיאו העורך דין המטורלל שלו טען שגניבת תוכן היא "שימוש הוגן" וגרם לכך שטננבאום יחויב לשלם 675,000 דולר?

אז עכשיו טננבאום החליט שהוא רוצה עוד סיבוב. הוא פנה לבית המשפט – באמצעות אותו עורך דין, פרופסור צ'ארלס נסון – והוא דורש זכות ערעור. הקרקס המעופף טוען עכשיו שהעונש כבד מדי ושטננבאום הוא אחד ממיליוני פושעים שעברו על החוק.

יש להם תירוץ חדש: אמנם אפל לא מפעילה הגנה דיגיטלית (DRM) המונעת העתקת שירים מהאייטיונז כבר שנתיים בערך, אבל נסון וטננבאום טוענים שבתקופה שהוא העלה שירים לרשת, היה DRM – וכתוצאה מכך הפיתוי שבגניבת שירים בלתי מוגנים היה כה גדול עד שטננבאום לא עמד בו. ה-DRM, הם טוענים, "אילץ את טננבאום לבחור באופן בלתי הוגן" בין הורדת שירים בלתי מוגנים ובין רכישת דיסקים.

אם השופט לא ישתכנע מהטיעון המשונה הזה, ששווה הערך שלו הוא שמי שהתלבט בין רכישת פורד קקמייקה ובין גניבת פורשה שבעליה שכח את המפתחות ובחר בגניבה צריך להיות פטור מעונש, דורש נסון להפחית את עונשו של טננבאום ל-99 סנטים בלבד לכל שיר שהוא גנב. אילו הוא היה רק גנב, היה בכך היגיון מסוים. אך כשמתחשבים בכך שהוא גם שימש כמסלקה לרכוש גנוב – כלומר, הפיץ את השירים – הטיעון הזה קצת מאבד מערכו.

חודש מוצלח לגוגל

 

גוגל צפויה לערוך היום אירוע סלולרי כלשהו, שאף אחד לא יופתע אם היא תחשוף בו עוד קוטל-אייפון בעיני עצמו; לפני חודש זה היה הדרויד, היום זה כנראה יהיה הנקסוס. בינתיים, מתברר, מערכת ההפעלה הסלולרית שלה, האנדרואיד, מוכיחה את עצמו בתחום.

בסקר נרחב שנערך לאחרונה, 21% מהנשאלים אמרו שמערכת ההפעלה הבאה שהם ירצו על הסמארטפון שלהם היא אנדרואיד - עלייה של 15% בהשוואה לשנה שעברה. 28% אמרו אייפון – ירידה של 4%, בהתאמה. 77% ממשתמשי האייפון – סינדרום סטוקהולם, זוכרים? – אמרו שהם מרוצים עד למאוד מהג'יזספון, לעומת 72% ממשתמשי האנדרואיד. המפסידה, כרגיל, היא וינדוז מובייל.
אנדוראיד על מכשיר של HTC. יותר ויותר רוצים אותו, צילום: מייקל אוריל cc-by-sa אנדוראיד על מכשיר של HTC. יותר ויותר רוצים אותו | צילום: מייקל אוריל cc-by-sa אנדוראיד על מכשיר של HTC. יותר ויותר רוצים אותו, צילום: מייקל אוריל cc-by-sa

גוגל נוגסת בתפוח גם בתחום הדפדפנים: נתח השוק של כרום, שדשדש זמן רב סביב האחוז וחצי, טיפס בעקביות בחצי השנה האחרונה ובדצמבר עקף לראשונה את ספארי של אפל. כרום, כצפוי, פגע גם בפיירפוקס. בחדשות אחרות בתחום, אינטרנט אקספלורר 8 הוא הגרסה הנפוצה ביותר של הדפדפן, אחרי שעקף סוף סוף את אינטרנט אקספלורר 6. מיקרוסופט לא יכולה להיות מרוצה לגמרי: אינטרנט אקספלורר ממשיך לאבד נתח שוק, אם כי נראה שהדימום נבלם ובחודש האחרון אבד נתח שוק של 0.92% "בלבד".

הוא כבד, אבל הוא אחי

 

צבא ארה"ב החל בארגון מחדש של יחידות הקרב שלו, כשהשינוי שמושך את עיקר תשומת הלב הוא העובדה שבקרוב – כבר בסתיו 2010, על פי הדיווחים – עוצבות הקרב הרגילות שלו יכילו גם מצבת של רובוטי מלחמה.

עד כה השימוש ברובוטים היה כמעט תמיד נחלתן של יחידות מיוחדות ו/או חיל האוויר, שהיסטורית ראה בעצמו יחידה מיוחדת. לצבאות יש מסורת של חשדנות כלפי יחידות מיוחדות – הן לא מאמינות במשמעת והן לא נלחמות לפי הספר – וההגירה הזוחלת הזו של רובוטים לשאר היחידות היא סימן לעתיד: מלחמה נעשתה עניין יקר מדי, בעיקר פוליטית. התמונות של ארונות מתים ושל חיילים פצועים מקשות על הפוליטיקאים לנהל מלחמות, במיוחד מלחמות מיותרות. הרג'יסטר מכנה את כל הציוד הזה killware; תרגום הולם, אני חושב, יהיה "חומרצח".

האמריקאים כבר פרסו, על פי פרסומים זרים, כ-40,000 רובוטי לחימה בעיראק. הרובוטים שיגיעו בקרוב לכל עוצבה הם בעיקרם רובוטי סיור וריגול, אבל אחד מהם הוא יחידת ארטילריה מתנייעת וקלה, שמאפשרת השמדה של מטרות במרחק רב. בין השאר עובדים בפנטגון על מערכת רובוטית שתחליף קצינים.

קצרצרים

ועוד בתחום החומרצח: חוליות חי"ר אמריקאיות יצוידו בתוך כשנתיים במטול רימונים מיוחד – כזה שמאפשר להם לשלוט במקום שבו יפגע הרימון. המטול, המכונה XM-25, יאפשר לחיילים לירות רימונים מעל למכשולים כמו חומות, ולקבוע מתי הם יתפוצצו – למשל, מעל ראשי האויב – גם בלי שהם יפגעו במשהו. נראה שבפנטגון, שביטלו לאחרונה כמה פרויקטים שאפתניים של חיל האוויר, התחילו להבין שבמלחמות הקרובות הם לא יצטרכו להתמודד עם המוני טנקים סובייטיים במישורים של גרמניה.

בית משפט פדרלי פסק את מה שאמור היה להיות מובן מאליו, אבל איננו: לשוטרים אסור להשתמש באקדחי ההלם של חברת טייזר כדי לכפות את רצונם, והשימוש בהם אמור להיות מוגבל להגנה עצמית בלבד. הפסיקה מגיעה במקרה של אדם שהתווכח עם שוטר, ואף על פי שבעליל לא היה חמוש, מצא את עצמו בצד הלא נכון של הברק. וכפי שמציין מגזין Wired, הביקורת החריגה שנמתחת על מוצרי טייזר בשנים האחרונות, גוררת גם תגובה בשוק: יותר ויותר חברות מייצרות תחליפי טייזר, מאקדחים שמסנוורים את החשוד וגורמים לו לאובדן שיווי משקל ועד מכשירים שיורים קליעי פלפל.

מיקרוסופט הגישה בקשה לשני פטנטים, שהרעיון שמאחוריהם הוא הפעלת גאדג'טים בלי צורך בתנועת אצבעות; די בתנועת שרירים. המטרה היא לאפשר הפעלה של גאדג'טים כאשר ידיו של המשתמש עמוסות או שהוא עסוק במשהו אחר. מיקרוסופט הדגימה שני שלטים: האחד שמתחבר אל עורו של המשתמש והאחר אלחוטי. אמאל'ה.

האקר השתלט אמש לזמן קצר על דף הבית של נשיאות האיחוד האירופי של ספרד, ובמקום תמונתו של הנשיא התורן – ראש ממשלת ספרד חוזה לואיז רודריגז ספטרו – הציג את תמונתו של מיסטר בין. מסתבר שבספרד מוצאים דמיון בין ראש הממשלה ובין רואן אטקינסון, השחקן הבריטי של השלמזל. מנהלי האתר הנבוכים הסירו את התמונה כעבור זמן מה.

הרעיון שאנשים ימחקו את הפרופילים שלהם לנצח מאוד לא מוצא חן בעיני פייסבוק, שמשתמשת בפרופילים הללו כפלטפורמת פרסום, ועל כן היא חסמה את הגישה של ה-Suicide Machine לרשת שלה. לטענת פייסבוק, היא כבר מאפשרת למשתמשים למחוק או להקפיא את החשבונות שלהם (המחיקה היא אופציה חדשה יחסית, נזכיר), ועל כן אין שום סיבה לאפשר לאפליקציה זרה לעשות זאת. פייסבוק, כמובן, בונה על כך שהמשתמש הממוצע יצטרך לבזבז הרבה מאד זמן כדי למצוא את העמוד המתאים (היא מסתירה אותו היטב), בעוד שה-Suicide Machine עושה את העבודה בשניות. זכרו – חשבון המשתמש שלכם הוא נכס של פייסבוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
לא הולך לנוקיה להרויח ביושר אז היא תוקפת את המרויחה הגדולה מכולם-מגיעל ומביש
כן זו המדיניות של נוקיה עם הסמרק פונים המגעילים שלה וכן אני אייפונר ויש לי 3 מכשירים 1 מכל דור ומחכה לרביעי עד לפני זמן מה היתה נוקיה חב' טובה חדשנית ושווה היה לרכוש מכשיר שלה כיום כלום כל המכשירים שלה חולפים מן העולם שקופים בלתי ניראים עם מכירות מתדרדרות עד כדי הפסדים ומחירם יורד פלאים - אצלי הם במגירה כבר שנים הראשון שהחליף את הנוקיה 6230i של היה הסמסונג X820 הכי דק בעולם שנה לאחר מכן יצא האייפון ומאז רק מודל חדש יותר שלו מכשיר ענק וגם כל המתיימרים להיות- אייפון קילרים הם הורגים רק את עצמם בשורה התחתונה כנראה כל הרעש יגמר בפשרה הדדית
hawk , מרכז  |  05.01.10
לכל התגובות