אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות חשיפת "כלכליסט": הנציבות בודקת את המינוי החדש של השר בן אליעזר צילום: אלכס קולומויסקי

בעקבות חשיפת "כלכליסט": הנציבות בודקת את המינוי החדש של השר בן אליעזר

שר התמ"ת הכריז אתמול על מינוי חבר מפלגת העבודה עו"ד אמנון מרחב לראש הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, שעל הקמתה החליטה הממשלה כבר ב־2005. לפני חצי שנה פיזר בן אליעזר ועדת איתור שהמליצה על מועמד אחר, בטענה לאי־סדרים

06.01.2010, 07:58 | מיקי פלד

המחלקה המשפטית של נציבות שירות המדינה בודקת את מינויו של חבר מפלגת העבודה, עו"ד אמנון מרחב, לממונה על הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן. כך נודע ל"כלכליסט". הבדיקה נעשית בגלל חשד שוועדת האיתור שהמליצה לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר על מרחב ועל עוד מועמד עברה על הוראות היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

ב־2004 הורה מזוז כי במקרים שבהם לאחד משני מועמדים המופיעים בפני ועדת איתור בשירות המדינה יש זיקה פוליטית, אישית או עסקית לאחד השרים בממשלה, תמליץ הוועדה על מועמד אחד בלבד. המונח "בעל זיקה פוליטית" נתון לפרשנות, משום שהוראתו של מזוז לא באה לפסול באופן גורף ולא סביר כל חבר מפלגה מלהתמנות לתפקיד ציבורי. בהצהרה שמסר לוועדת האיתור לא הסתיר מרחב - שהתמודד ב־2008 על ראשות עיריית מודיעין - שהוא פעיל במפלגת העבודה, והוסיף כי ההיכרות שלו עם השר בן אליעזר החלה לפני כמה שנים. דברים אלה תואמים גם את דבריו של בן אליעזר עצמו, כאשר ביקר בסוכתו של מרחב לפני הבחירות במודיעין וקרא לנוכחים לבחור בו

לראשות העירייה.

אמנון מרחב אמנון מרחב אמנון מרחב

מרחב (44) הוא חבר מועצת מודיעין. הוא כיהן בתפקידים שונים בעירייה, בהם יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית לפיתוח מודיעין, סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך העירוני. כמו כן היה בעלים, שותף ומנהל של משרד עורכי דין מרחב־דוד, ושימש תובע עירוני מטעם היועץ המשפטי לממשלה לאכיפת חוקים הנוגעים לבריאות הציבור, לרישוי עסקים, לחוקי עזר ועוד.

בראש ועדת האיתור שהמליצה לבן אליעזר על שני המועמדים הסופיים עמד מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי. חברים אחרים בוועדה היו המשנה לנציב שירות המדינה יעקב ברגר, סגנית בכירה לחשב הכללי במשרד האוצר סיגלית סייג, מנכ"ל הקרן המתחדשת לקולנוע וטלוויזיה דורית ענבר, וד"ר אורי ארבל־גנץ מהפקולטה למדעי המדינה

באוניברסיטת בר־אילן.

יש לציין כי כאשר נכנס בן אליעזר לתפקיד, היתה מונחת על שולחנו המלצה של ועדת איתור קודמת למנות את עו"ד אלישע פלג לתפקיד. בן אליעזר ביקש מנציב שירות המדינה לבטל את ההמלצה ולכנס ועדה חדשה. במכתב לנציב שמואל הולנדר כתב השר: "אפילו רק מקריאת הפרוטוקול האחרון של הוועדה ברור לכל כי הוועדה לא התנהלה באופן הראוי לעבודתה של ועדת איתור. חברי הועדה מודים בפה מלא בפרוטוקול זה כי הם לא התנהלו נכון, לא נימקו את החלטותיהם, לא דקדקו בפרוצדורה ולא הקפידו על רישום פרוטוקולים שניתן להבין מהם על סמך מה מושתתות המלצותיה המשתנות של הוועדה".

הרשות החדשה אמורה להחליף את הרשות להגנת הצרכן הקיימת במשרד התמ"ת, ומטרתה היא להגביר את האכיפה הכלכלית בנושאים צרכניים. ההחלטה להקים את הרשות התקבלה בקבינט החברתי־כלכלי כבר באוגוסט 2005, כאשר אהוד אולמרט היה שר התמ"ת. היתרון ברשות אמור להיות הפרדתה מהתלות במשרד התמ"ת כדי למנוע ניגודי עניינים, משום שהשרד מיועד לקדם את האינטרסים של התעשיינים ואנשי העסקים.

בלשכתו של השר בן אליעזר מדגישים כי מרחב אינו "מקורב" של השר, "שמכיר עשרות אלפי פעילי מפלגות שאינם פסולים בשל כך למשרה זו או אחרת. כלל חברי ועדת האיתור חתמו על ההמלצה, שכללה גם הדגשה שאין בחברותו של מרחב במפלגת העבודה כדי לפגוע במועמדותו". לאור זאת, אומרים בלשכת השר, "אנו לא מכירים בעיה כלשהי עם המינוי הראוי של אמנון מרחב, ומציעים לפנות אל נציבות שירות המדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
הכי מתאים מנכ"ל נמל אשדוד!!
תאמינו לי מי שלא מקושר עם כנופיית שלטון החוק ימיו ספורים ולא יקבל מינוי!! אז כל הערכים של רקורד עבודה קשה והשכלה אפשר לזרוק לפח!! יאללה ללכת לאסוף מתפקדים מעל 30000 אתה מנכ"ל חברת חשמל!1 בכל אופן מישהו חייב לעשות סדר בכל המינויים הללו!! שלא יווצר מצב שכל עסקן חבר מועצה הופך למנכ"ל!! תאמינו לי ממש מפחיד מה שקורה במדינה הזו!! יגן על הצרכנים עלק!1 עו"ד מושחת.. טוב סילחו לי יקיריי אני הולך לאסוף מתפקדים לעבודה עוד מעט פריימריזז!!! יאללה פו- הדוב פואד!!!חחחחחחח מצחיק ת'י אחלה מדינה אחלה!!
בקהאם , תל אביב  |  14.01.10
11.
איך משווים בכלל???!!
איך ניתן להשוות בין עו"ד אלישע פלג איש אכיפה וותיק עם ניסיון של עשר שנים בניהול הג'ונגל בב"ש ביד רמה וקשה, לבין אדון מרחבי ללא רקוררד משהו..?? עו"ד פלג גידל ןחינך דורות של משפטנים, סא"ל במילואים, טייס, לוחם למען העיר ירושלים כל חייו!! פשוט ביזיון... עם כל האמת שבדבר נראה ש"תפרו" פה חליפה!! יש לי עוד שאלה? במינוי של פלג השר לא רצה אותו והוא לא מונה. במינוי של מרחבי הנציבות לא רוצה הוא ימונה? או שהנציבות לא רצתה את פלג? אוליוהוועדה לא?? מבולבלים? גם אנחנו.. בכל אופן, בג"ץ חייב להכריע בעניין מי איך ולמה? כל עניין המינויים כבר מבלבל אותי!! מי ממנה? מי מחליט? הוועדה? השר? הנציבות? אלוהים? בג"ץ? מה הקריטריונים? מה קורה פה לעזאזאל? טוב מבובלים? אחלה גם אני... אז גבירתי הנשיאה בייניש אולי תעשי לנו סדר עם כל הצער שבדבר..
יניב , ירושלים  |  14.01.10
לכל התגובות