אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת תוכנה אמריקאית תובעת 2.25 מיליארד דולר מהממשל הסיני צילום: בלומברג

חברת תוכנה אמריקאית תובעת 2.25 מיליארד דולר מהממשל הסיני

חברת Cybersitter מקליפורניה, המפתחת תוכנה לסינון תכנים, טוענת כי מערכת הצנזורה של הממשל הסיני - "סכר ירוק" - מבוססת על פיתוח שלה. החברה מאשימה גם את יצרניות המחשבים לנובו, סוני ואייסר

06.01.2010, 16:54 | אבנר קשתן
חברת Cybersitter מקליפורניה תובעת את ממשלת סין, שתי חברות טכנולוגיה ושבע יצרניות מחשבים אסייתיות באשמה כי שיתפו פעולה לגנוב חלקים מהתוכנה שלה, המסננת תכנים לילדים על פי הגדרות ההורים, והשתמשו בה בעשרות מיליוני מחשבים בבתי ספר ברחבי סין, כך מדווח הניו יורק טיימס.

על פי החברה, היא פיתחה גרסה ייעודית של תוכנת הסינון בהתאם לדרישות הממשל הסיני, הכוללות צנזור של נושאים כגון אירועי כיכר טיאננמן או אתרי מחאה פוליטיים. לטענתה, הממשל לקח את ליבת התוכנה - מנוע הסינון עצמו - ופיתח סביבו מעטפת חדשה, הידועה בשם "Green Dam Youth Escort". הכוונה המקורית היתה לחייב את כל יצרניות המחשבים להתקין את תוכנת "סכר ירוק" בכל מחשב הנמכר ברפובליקה, אולם בסופו של דבר נסוג הממשל הסיני מתוכנית זו בעקבות הביקורת הבינלאומית שהיא עוררה.

הנאשמים הראשיים בתביעה הן שתי חברות תוכנה סיניות, שפיתחו את המוצר הסיני בהתבסס על הקוד של CyberSitter, וממשל סין צורף לתביעה, כמו גם יצרניות מחשבים כגון לנובו, סוני ואייסר, מכיוון שידעו על כך שהתוכנה מכילה קוד גנוב, אך המשיכו להפיץ אותה. לדבר גרגורי פאייר, פרקליטה של החברה, הגנבה נעשתה באופן מרושל עד כדי כך שהתוכנה הגנובה עדיין מכילה קישורים לאתר חברת CyberSitter.

התוכנה המקורית, הנמכרת ב-40 דולר לעותק, מותקנת בכ-2.4 מיליון מחשבים בעולם, אך הגרסה המעותקת הופצה בתוך חודש לכ-53.5 מיליון מחשבים בסין. התובעת דורשת פיצויים בסך 2.25 מיליארד דולר, הסכום שלפי חישוביה היתה מרוויחה לו היתה מוכרת עותק לכל אחד מהמחשבים הללו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות