אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הארגונים הכלכליים דורשים משר האוצר למשוך הצעת החוק לרישוי עסקים צילום: אוראל כהן

הארגונים הכלכליים דורשים משר האוצר למשוך הצעת החוק לרישוי עסקים

אוריאל לין: "אם יתקבלו השינויים המבוקשים על-ידי ועדת הפנים הוא יהפוך מחוק לעידוד עסקים לחוק לדיכוי עסקים שמטרתו לאכוף חוקים אחרים בנושאי דת ודיני עבודה"

10.01.2010, 13:35 | מיקי פלד

לשכות המסחר והתעשיינים יוצאים נגד יוזמתו של שר הפנים, אלי ישי, להכניס סעיף לחוקי רישוי עסקים שיחייב בעלי עסק לסגור אותו בשבת. הארגונים פנו לשר האוצר, יובל שטייניץ, ודרשו ממנו לפעול למשיכת החוק. "אם יתקבלו השינויים המבוקשים על-ידי ועדת הפנים בחוק רישוי עסקים הוא יהפוך מחוק לעידוד עסקים לחוק לדיכוי עסקים שמטרתו לאכוף חוקים אחרים בנושאי דת, דיני עבודה וכדומה. הוא יהווה הכבדה נוספת ובלתי אפשרית על פתיחה וניהול עסקים", אמר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר.

לארגונים הכלכליים ביקורת נוספת על החוק המוצע. בין השאר, מדובר על סעיפים הכוללים הכנסת מגבלות כתנאי להוצאת רישיון עסק, כגון הטלת אחריות פלילית על דירקטורים והחמרת האחריות הפלילית המוטלת כיום על נושאי משרה בחוק רישוי עסקים, קיצור תוקף רישיונות עסק הניתנים כיום לצמיתות וסעיף הקובע כי היתר מזורז (מסלול ירוק) יינתן בכך שהעסק מעיד כי מתקיימות בו הוראות כל דין. לדברי לין ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, סעיף זה למעשה מייתר את מסלול הגשת ההיתר המזורז והופך את המסלול הירוק לכלי אכיפת כל חוק בישראל.

לין קיים מוקדם יותר שיחה עם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דוד אזולאי, בה אישר האחרון כי הדרישה הגורפת של 'הוראות כל דין' תוסר מההצעה. "אולם אין בכך די בכדי לפתור את הבעיות המרכזיות" הדגיש לין.

חוק רישוי העסקים החדש נולד כתוצאה ממסקנות ועדת הבר מ-2006, ונועד לפשט את הליכי רישוי העסקים. במכתב ששלח ברוש לשטייניץ הוא כותב, כי "רב המרחק בין רוח מטרות הוועדה ומסקנותיה לבין הנוסח הנוכחי של הצעת החוק שגובשה ע"י משרדי הממשלה ואמורה לממש אותן. הצעה זו עברה שינויים מהותיים ומרחיקי לכת בוועדת הפנים בכנסת, שינויים המחייבים את הארגונים הכלכליים להמליץ בפניך למשוך את הצעת החוק הקיימת עד לפתרון חילוקי הדעות המהותיים בין המגזר העסקי לבין הוועדה. השינויים, אם יתקבלו, יגרמו לכך שהתוצאה שתושג תהיה בניגוד בוטה למטרות המרכזיות של ההצעה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות