אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסופרת שהמציאה את "קופיקו" תובעת את כמעט חינם: "העתיקו את הדמות" צילום: גלעד קוולרצ'יק

הסופרת שהמציאה את "קופיקו" תובעת את כמעט חינם: "העתיקו את הדמות"

תמר בורנשטיין-לזר הגישה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה נגד הרשת, וביקשה לאסור עליה לשווק את אריזות דגני הבוקר "קופיפו" בטענה כי הציור על דגני הבוקר דומה באופן מוחלט לדמותו המיתולוגית של קופיקו

10.01.2010, 16:13 | מארק שון

סופרת הילדים תמר בורנשטיין-לזר, שהמציאה לפני כ-59 שנה את הדמות הידועה "קופיקו" הגישה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה נגד רשת מחסני כמעט חינם, וביקשה לאסור עליה לשווק את אריזות דגני הבוקר "קופיפו".  בית המשפט הורה היום (א') לרשת להשיב תוך שבוע לבקשה.

בתביעה שהוגשה באמצעות עורכי הדין גיא נוף וענת פלץ ממשרד קסוטו-נוף נכתב, כי בתה של הסופרת תמר בורנשטיין-לזר נכנסה בדצמבר האחרון באופן מקרי לאחד מחנויות הרשת מחסני כמעט חינם וגילתה כי דגני הבוקר נושאים את השם "קופיפו" עם ציור שדומה באופן מוחלט לדמותו המיתולוגית של קופיקו. המוצר מיוצר על ידי חברת TIR , יצרנית מותג הבית של מחסני כמעט חינם. יצויין כי הסופרת היא בעלת הזכויות הבלעדית ובעלת המוניטין על הדמות.

בבקשה נכתב, כי במידה ולא יעצרו את שיווק המוצר ייגרם לסופרת נזק בלתי הפיך שלא ניתן לכמתו בכסף, ורשת כמעט חינם תפגע במפעל החיים של הסופרת. "הורי הילדים נוהגים לחבר את דמותו של קופיקו עם זכרונות ילדותם", נכתב בבקשה.

בראשית שנות ה-90 התקשרה הסופרת בהסכם עם חברת אסם וחברת לונה תקשורת, במסגרתם הופקה סדרת טלוויזיה בת 15 פרקים המבוססת על סדרת הספרים. הסופרת גם התקשרה בחוזה עם Yes לפיו החברה תפיק סדרה חדשה הנושאת את שמו של קופיקו.

עו"ד אריה אזואלוס, היועץ המשפטי של מחסני כמעט חינם, שלח היום מכתב תגובה ראשוני לתובעת. עו"ד אזולאוס כתב כי "אין לטענות כל בסיס, מאחר שקיים בידול מובהק בין השם והדמות של 'קופיקו' לבין השם והדמות המופיעה על מוצרי הרשת.

"מבדיקה יסודית שערכה הרשת עולה כי בין מאפייני הקוף הקרוי 'קופיקו' ובין מאפייניו של הקוף שעוצב על ידי הרשת קיימים הבדלים רבים ומשמעותיים, הן בצבע, והן בפרטים חזותיים נוספים. זכויות היוצרים בשם ובדמות 'קופיפו' הן בבעלות הרשת, לאחר שזו השקיעה משאבים רבים בעיצוב ושיווק דמות זו".

עו"ד אזולאוס הוסיף כי "עם כל הכבוד שרוחש הח"מ לזכויות היוצרים שיש למרשתך על דמותו ושמו של 'קופיקו', עדיין אין בזכויות אלה למנוע ממרשתי לעשות שימוש במילה 'קופיפו' או בווריאציה אחרת על שם העצם 'קוף'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אין על האמא של קופיקו
מי העז לעשות לה ולקוף שלנו את המעשה המביש הזה? עוד ברחם שמעתי את סיפורי קופיקו ואהבתי לבננות מתחילה באהבתי לקוף, זה שהיה אחד הממריצים הגדולים ביותר של צריכת הבננות בארץ ולכן של התפתחות גידולה. האם היו אוכלים ילדי ישראל בוטן אחד בודד בלעדיה? בלעדיה היו ילדי ישראל מסתפקים בגיפלטע פיש, ג'חנון, וקוסקוס!! בקיצור, אין על על תמר בורשטיין ואין על הקוף שלה ושלנו.
יהושע  |  10.01.10
לכל התגובות