אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאלות ותשובות על התנודות בשער הדולר

שאלות ותשובות על התנודות בשער הדולר

מדוע הדולר ממשיך לרדת? האם זה הזמן לקנות דולרים? מי מרוויח ומי מפסיד מצניחת הדולר? ומה יעשה נגיד בנק ישראל סטנלי פישר?

12.01.2010, 07:06 | אמנון אטד

מדוע הדולר ממשיך לרדת?

מה שגרם אתמול לחידוש הירידות בשער הדולר היה ככל הנראה המשך מכירות גדולות של מטבע חוץ על ידי כמה בנקים זרים. על כך נוספו היחלשות הדולר בעולם והתחזיות האופטימיות שפרסם בנק ישראל במהלך המסחר, שלפיהן הצמיחה השנה תהיה גדולה מזו שנחזתה. במקביל, התעלמו מוכרי הדולרים מעוד נתון שפרסם בנק ישראל: העלייה ביבוא השנה תהיה גדולה מזו שתירשם ביצוא. עקב כך יהיה העודף במאזן התשלומים קטן ב־60% מזה שנרשם בשנה שעברה, דבר שיגרום להקטנת זרם הדולרים לארץ בהמשך השנה.

האם זה הזמן לקנות דולרים?

מצב המשק (עודף יצוא על יבוא והמשך ההשקעות הזרות) תומך בהערכה שבטווח הארוך יוסיף השקל להתחזק. באשר להשקעה במטבע ספציפי, למשל הדולר, יש לזכור ששערו לעומת השקל מושפע גם מההתפתחויות בשערו בעולם. אתמול נחלש הדולר אבל שער היורו התחזק לעומת השקל ב־0.4%.

מי מרוויח מצניחת הדולר?

כמעט לכל אחד יש רווח אישי מצניחת הדולר, שתורמת להתמתנות האינפלציה - בעיקר דרך מחירי הדלקים. ירידת מחירי רוב מוצרי היבוא מגדילה באופן ישיר את כוח הקנייה שלנו ותורמת בעקיפין להקטנת החזרי החובות הצמודים, למשל במשכנתאות.

מי מפסיד מצניחת הדולר?

המפסידים המיידיים הם היצואנים, בעיקר למדינות גוש הדולר, שמקבלים עכשיו פחות שקלים עבור הסחורות והשירותים שלהם. ההרעה ביצוא, שהוא כמעט מחצית התוצר, פוגעת בכלל המשק ועלולה לבוא לידי ביטוי במצב התעסוקה.

מה יעשה נגיד בנק ישראל סטנלי פישר?

הנגיד מוגבל ביכולת ההתמודדות שלו עם כוחות השוק. הדבר שיהיה עליו לעשות בהמשך הוא להמשיך ולרכוש דולרים, ולעצור זמנית את העלאות הריבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות