אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אבגול לשעבר העסיק את גיסו - וטען: "לא ידעתי טיב קשריו עם אחותי" צילום: עמית שעל

מנכ"ל אבגול לשעבר העסיק את גיסו - וטען: "לא ידעתי טיב קשריו עם אחותי"

הבודק החיצוני שמונה לאבגול קבע כי ניר פלג פעל בניגוד עניינים, וכי החברה טרם הטמיעה התנהלות שקופה כנדרש מחברה ציבורית

13.01.2010, 09:10 | נעמה סיקולר

בחודש שעבר פרש ניר פלג מניהול חברת אבגוללאחר עשור בהנהגת החברה. דו"ח בדיקה חיצוני שהתפרסם שלשום קובע כי פלג כמנכ"ל אבגול העסיק קרוב משפחה בתפקיד בכיר בחברה מבלי ליידע את הדירקטוריון, ובכך הפר את חובת המיומנות ופעל בניגוד עניינים.

המינוי, קובע הדו"ח, היה סביר מבחינה מקצועית, אולם לא קיבל את האישור המתאים במוסדות החברה שטרם הטמיעה התנהלות שקופה כנדרש מחברה ציבורית. אבגול נסחרת בבורסה של תל אביב במסגרת מדד ת"א־100 ובשווי שוק של יותר מ־700 מיליון שקל.

הדיווח של אבגול

בחודש אוקטובר האחרון דיווחה אבגול על אירוע של העסקת קרוב למנכ"ל ולבעל השליטה ללא האישורים המתאימים. החברה מינתה את עו"ד רונה ברגמן נוה ממשרד גרוס קלינהנדלר, חודק הלוי גרינברג ושות' כבודקת חיצונית. הבדו"ח של ברגמן נוה נכתב כי עם הנפקת אבגול בינואר 2007 החליט ניר פלג, מנכ"ל החברה למנות מנהל לאתר ייצור של החברה בברקן. לאחר כמה חודשים של חיפושים פונה פלג, המכהן גם כדירקטור וכבעל מניות (6.41%), למכר שלו שמטעמי צנעת הפרט קרוי בדו"ח המבקר החיצוני "מר ראובני" והציע לו את התפקיד. לימים התברר כי מדובר בבן הזוג של אחותו. פלג טוען כי במועד ההתקשרות לא ידע מה טיב היחסים בין ראובני לבין אחותו.

פלג חותם לבדו על הסכם להעסקתו של ראובני, וזאת בניגוד להוראות הדירקטוריון הדורשות חתימה של שני מורשים. במקביל, הסכם ההעסקה לא הובא לידיעת דירקטוריון החברה ולא אושר על ידי הדירקטוריון.

חודשיים לאחר מכן התחיל ראובני לעבוד בחברה, ובחלוף כמה שבועות נולדת לו ולאחותו של פלג ילדה משותפת.

אלא שפלג איננו שבע רצון מתפקודו של ראובני, וחצי שנה לאחר מכן הוא מתחיל לחפש לו מחליף. ראובני נשאר בחברה אולם בתפקיד אחר, זוטר יותר. באפריל 2009 מחליט מנהל אתר הייצור החדש, על דעתו של פלג, לפטר את ראובני. ראובני שנעלב מהמהלך דורש כי החברה תשלם לו תשעה־עשרה חודשי שכר מלאים כ"הודעה מוקדמת" אף שהחוזה שלו מדבר על שלושה חודשים כאלו בלבד. פלג מחליט להעניק לו שישה חודשי הודעה מוקדמת בשכר. לדברי פלג, החלטתו נבעה מהרצון להימנע מהסתבכות בהליכים משפטיים מיותרים מול ראובני. גם ההחלטה על תנאי הפרישה של ראובני לא מובאת לידיעת הדירקטוריון ולאישורו.

אימייל ליו"ר הדירקטוריון

בהרמת כוסית לכבוד השנה החדשה מגלה מזכיר החברה כי ראובני אינו מועסק יותר בחברה, ופונה באימייל לפלג לקבלת הבהרות מדוע החברה ממשיכה לשלם לראובני משכורת. האימייל נשלח גם ליו"ר הדירקטוריון יהושוע גולדווסר שמתחיל בבדיקת הנושא. כמה שבועות לאחר מכן, בתחילת חודש דצמבר, מודיע פלג כי הוא פורש מהחברה לאחר עשור בתפקיד. לפני פרישתו פונה פלג ליו"ר גולדווסר באימייל ומודיע כי החליט "לפנים משורת הדין" להשיב לחברה את ההפרש בין התשלום שהגיע לראובני על פי חוזה העסקתו לבין התשלום ששולם לו בפועל.

על פי הממצאים, הדו"ח שבדק האם הפר פלג את חובת הזהירות הנדרשת ממנו כנושא משרה, קבע כי פלג לא פעל במידת המיומנות שנדרשה ממנו כנושא משרה סביר ולא פעל כפי שמצופה מדירקטור סביר וממנכ"ל סביר בנסיבות העניין והציב את עצמו במצב של ניגוד עניינים. דו"ח המבקר מוצא פגמים בהתנהלות, אך קובע כי פלג לא הפר את חובות האמונים המוטלות עליו כנושא משרה. למרות הממצאים החמורים קובע הדו"ח כי המינוי של קרוב המשפחה אמנם לא אושר כדין אך היה מקצועי וסביר ביחס לתנאי השוק, וממילא לא הסב לחברה נזק כספי משמעותי. גם יו"ר הדירקטוריון יהושוע גולדווסר ואחאי בונה, ממלא מקום המנכ"ל כיום ודירקטור בה, נמצאו כמי שלא פעלו בעניין זה ברמת המיומנות המתבקשת מהם אם כי לא הפרו את חובות האמון. הם ידעו על ניגוד עניינים מסוים שקיים לפלג אולם לא נקטו פעולה כלשהי.

דו"ח הביקורת המליץ לחברה לבחון מחדש את המבנה הארגוני באופן שיימנע אירועים כאלה בעתיד בדגש על הגדרה ברורה יותר של סמכויות המנכ"ל ויחסי הכוחות מול הדירקטוריון. כמו כן המליצה המבקרת לחברה לבחון שנית את נוהלי זכויות החתימה ולקיים הטמעה מסודרת של הכללים שחלים עליה כחברה ציבורית ובכלל זה לאמץ נהלים ברורים יותר של עסקאות עם בעלי עניין.

פרשנות מדוע פרש ניר פלג? בחודש שעבר הודיע ניר פלג, מנכ"ל אבגול בעשר השנים האחרונות, על סיום תפקידו בשל רצונו לחפש "אתגרים חדשים". אלא שקשה לקבל הסבר לקוני זה לפרישתו של פלג. קשה עוד יותר להתעלם מסמיכות הזמנים בין הודעת הפרישה של פלג למועד שבו נודע לדירקטוריון החברה על העסקת קרוב המשפחה, כמה שבועות קודם לכן נעמה סיקולר, תגובה אחתלפרשנות המלאה

מרשות ניירות ערך נמסר כי היא "בוחנת את התנהלות החברה וכיצד תאמץ ותיישם את מסקנות הדו"ח".

מחברת אבגול נמסר בתגובה: "הדירקטוריון החליט לאמץ את כל ההמלצות בדו"ח הביקורת. הדו"ח קובע כי לא נגרם נזק מהותי לחברה, הסכם ההעסקה ותנאי הפרישה היו לטובת החברה והיו סבירים, המינוי היה ענייני, הפעולות נעשו בתום לב ולא נמצאה כוונה להפר את חוק החברות. הליך הבדיקה הוא תוצאה של החלטה יזומה של החברה ושל יו"ר החברה, ומתוך כוונה לשפר עוד יותר את תהליכי העבודה בחברה. אבגול שבה ומדגישה כי אין ולא היה שום קשר בין בקשתו של מר ניר פלג לסיים את תפקידו כמנכ"ל לאחר 10 שנות עבודה לבין אירוע בדיקה זה, ולראיה פלג ישמש כיועץ מיוחד למנכ"ל אבגול למשך ארבע שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות