אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לבנת: "גל עכור בספורט, משבר אמון בציבור" צילום: עמית שעל

לבנת: "גל עכור בספורט, משבר אמון בציבור"

שרת הספורט לימור לבנת נפגשה עם ראשי איגוד הכדורסל: "אני מקווה מאוד שבסוף יתברר שהדברים הם לא כמו שהם נראים, אבל עדיין מוטלת עלינו החובה לראות כיצד אנחנו פועלים". לבנת ציינה כי הנחתה להנחיל מגבלות שימנעו העברת תקציבים לאיגודים שנחקרים או הורשעו בפליליים

13.01.2010, 14:24 | כתב כלכליסט וכתב ynet

ראשי הכדורסל הישראלי הגיעו הבוקר (ד') ללשכתה של שרת התרבות והספורט בתל אביב, לדיון חירום במצב הענף. השרה לבנת כינסה את הישיבה לאור ההתפתחויות בפרשת בנק ההשקעות של מוני פנאן ז"ל והחשדות להעלמות מס, שגררו לחקירה לא מעט דמויות מפתח - משופטים, דרך מאמנים ושחקנים ועד עסקנים.

בפגישה משתתפים יו"ר איגוד הכדורסל, שי שני; יו"ר מינהלת הליגה, אבנר קופל; יו"ר מכבי ת"א ומ"מ יו"ר האיגוד, שמעון מזרחי; היועץ המשפטי של האיגוד, עו"ד שוקי קרמר; יו"ר איגוד השופטים, ראובן וירובניק; וראש ועדת האתיקה החדשה, ניצב בדימוס אריה עמית.

"ביקשתי לשבת איתכם כי משהו קורה לכדורסל הישראלי ואי אפשר להימנע מזה", אמר לבנת בפתח הדיון. "יש גל עכור שעובר בספורט הישראלי. רציתי לומר באופן ברור, אין מקום למעלימי מס בספורט. יש משבר אמון של הציבור בישראל ואנחנו צריכים להחזיר את האמון הזה. הכדורסל הוא ספורט פופולרי בעל הישגים בלתי רגילים".

ועוד מלבנת: "אני מקווה מאוד שבסוף יתברר שהדברים הם לא כמו שהם נראים, אבל עדיין מוטלת עלינו החובה לראות כיצד אנחנו פועלים. הקמת ועדת אתיקה ומינויו של אריה עמית על ידי האיגוד - זו פעולה ראויה וחשובה".

השרה נשאלה מדוע לא הקימה ועדת חקירה והשיבה: "שמעתי את הקולות שמבקשים את זה, אבל אין מקום לחקירה של משרד הספורט. אם הייתי מקימה ועדה, היו מוחאים כפיים ואמרו שסוף סוף אני עושה משהו, אבל לוועדה כזו אין צורך ובכל מקרה לא היו לה סמכויות. אני לא עוסקת בכותרות, אלא בדברים רציניים".

"הוזמנו לפגישה עם השרה וזה הכל", אמר וירובניק בכניסתו לדיון. "אין צורך להרחיב את הדיבור. האוהדים לא צריכים לאבד את האמון, תפקידם לעודד".

איזי בורוביץ איזי בורוביץ'. קיבל הנחייה מהשרה | צילום: גלעד קוולרצ'יק איזי בורוביץ

לבנת, אמרה היום בתום פגישת החירום עם ראשי איגוד הכדורסל ומנהלת הליגה כי על מנת להשיב את אמון הציבור בספורט הישראלי, יש לדאוג לכך שמורשעים בפלילים לא יכהנו כשופטים או כמאמנים בספורט הישראלי. המשרד, בראשותה, החל הבוקר לגבש תיקון לחוק הספורט ברוח זאת:

בנוסף השרה פנתה הבוקר לפרופ' איזי בורוביץ' על מנת להחיל את מגבלות היועץ המשפטי לממשלה על העברת מאות מיליוני שקל מכספי הטוטו-וינר לאיגודי הספורט. המגבלות ימנעו העברת התקציבים לאיגודים שנחקרים או הורשעו בפליליים. השרה לבנת: "יש לתת פתרונות מערכתיים לטלטלה שפוקדת את הספורט. בספורט הישראלי לא יכהנו בעלי תפקידים שהורשעו בפלילים"

"הכדורסל הישראלי אמנם נמצא בעין הסערה, אבל יש בספורט הישראלי שורה של ליקויים ובעיות אתיות קשות שמשליכות על הספורט כולו, על הספורטאים ועל האוהדים. יש לתת פתרונות מערכתיים לטלטלה שפוקדת את הספורט ועל כן הוריתי ליועצת המשפטית של המשרד להגיש תיקון לחוק הספורט שימנע משופטים וממאמנים שהורשעו בפלילים להמשיך ולפעול במגרשים. למעלימי מס ולעבריינים אחרים אין מקום בספורט הישראלי.

כדי להבטיח מנהל תקין וחלוקת כספי מדינה באופן ראוי יש להחיל הגבלות תמיכה גם על כספי הטוטו-ווינר, שם מצוי הכסף הגדול. איגודי הספורט ונושאי משרות בהם שנחקרים או הורשעו בפלילים לא יוכלו ליהנות מתמיכה תקציבית של המדינה", הוסיפה ואמרה השרה לבנת."פניתי הבוקר לפרופ' איזי בורוביץ' על מנת שיכנס בהקדם את ועדת בורוביץ' המנחה את הטוטו-וינר באשר לחלוקת הכספים בספורט. זאת על מנת שתחיל את הוראות אלה של היועץ המשפטי לממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות