אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיילוט: מורי דרך ישראלים ידריכו קבוצות בבית לחם ויריחו צילום: עטא עוויסאת

פיילוט: מורי דרך ישראלים ידריכו קבוצות בבית לחם ויריחו

יוזמה של משרד התיירות תאפשר ל-50 מדריכים להכנס לשטחי הרשות. אגודת מורי הדרך: "הימור על ביטחונם של המדריכים הישראלים"

13.01.2010, 14:43 | יסמין גיל

יוזמה חדשה של משרד התיירות ושל המינהל האזרחי מעוררת את זעמה של אגודת מורי הדרך. מדובר בפיילוט במהלכו 50 מדריכי תיירות ונהגים ישראלים - יהודים ודרוזים - יוכלו להיכנס באופן קבוע לבית לחם וליריחו, כחלק מהדרכת קבוצות תיירים באתרים קדושים לנצרות בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית. כיום התיירים זוכים להדרכה נפרדת באזורים השונים.

בהודעה שנשלחה למורי הדרך על ידי מנהלת האגף להכשרה מקצועית במשרד התיירות, נכתב כי "לאור בקשת משרד התיירות, אושרה על ידי מפקד הפיקוד, כניסת מספר מוגבל של מורי דרך ונהגים ישראלים ליריחו ובית לחם, על מנת לחזק ולעודד את התיירות. האישור הוא זמני וניסיוני ואנו נערכים לפיילוט שיאפשר את המהלך, במסגרת מגבלות ונהלים שנקבעו להפעלתו. הכניסה והיציאה יתואמו מול הגורמים הצבאיים".

50 המדריכים שיקבלו אישור להיכנס לערים הללו יישתתפו בכנס הסברה מיוחד, בו יינתנו דגשים לכניסה לשטחי A, לרבות הגדרת "מסלול תיירים" שממנו אסור לסטות. המדריכים ייכנסו לבית לחם וליריחו דרך מעברים מוגדרים וידווחו למינהלת תיאום קישור (מת"ק) לפני כל כניסה ויציאה. הם לא יוכלו לסייר במקומות הללו עם נשק, וגם לא ללון שם.

אלא שמנגד, באגודת מורי הדרך טוענים כי מדובר ב"סכנת חיים". בהודעה שנשלחה אתמול מטעם האגודה ציין היו"ר, יעקב מיטרני: "האיסור הצבאי הגורף להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית חל על כל אזרח ישראלי ומורי הדרך נכללים בקטגוריה זו, ולכן הזוי להמר על שלומם וביטחונם. אנו רואים את המהלך כצעד מסוכן ודורשים כי משרד התיירות יערוב לחייהם ולשלומם של מורי הדרך, לרבות זכויות סוציאליות, הכרה של הביטוח הלאומי וטיפול רפואי במקרה של אסון".

מורה הדרך הוותיק עודד עמבר אמר היום ל"כלכליסט" בנושא זה: "כשיש לי תיירים שנוסעים לבית לחם, אני מגיע איתם באוטובוס עד המחסום, הקבוצה ממשיכה לבית לחם שם היא מקבלת מדריך אחר, וחוזרת אחרי שלוש שעות, בשעה שאני ממתין לה במחסום. אני אכנס לבית לחם רק אחרי שמשרד התיירות ייתן לי התחייבות בכתב שאני והתיירים מבוטחים. אם יאמרו לי לעשות ביטוח לחו"ל, אין לי בעיה, אבל שמישהו יבטיח את שלום התיירים ואת שלומי. אני לא מדבר על פעולת טרור, אבל מה יקרה אם תהיה לי תאונת דרכים? בבית לחם אנחנו לא מבוטחים".

ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "כ-400 מורי דרך פנו בימים האחרונים בבקשה להשתתף בפיילוט. אנו מברכים על ההיענות ורואים חשיבות רבה בפיילוט שיאפשר איכות הדרכה גבוהה לתיירים, המאפיינת את מורי הדרך הישראלים, וכן הגברת שיתוף הפעולה עם גורמי התיירות ברשות הפלסטינית ושיפור תדמית ארץ הקודש וישראל בעולם, כיעד בטוח לתיירים. יש להדגיש כי שלומם וביטחונם של מורי הדרך עמדו בראש סדר העדיפויות בעת בחינת הנושא, וכאמור הגורמים הצבאיים קבעו נוהל אשר יבטיח את שלומם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות