אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העתיד של מנצ'סטר יונייטד נראה רע צילום: רויטרס

העתיד של מנצ'סטר יונייטד נראה רע

החדשות הטובות: מנצ'סטר יונייטד מתפקדת מצוין כעסק. החדשות הרעות: בעלי המועדון הורסים לו את העתיד

14.01.2010, 10:24 | אוריאל דסקל

מנצ'סטר יונייטד כקבוצה נמצאת במצב לא רע. בכלל לא רע. יש לה סיכוי לזכות באליפות, בגביע הליגה ובגביע אירופה. היא אמנם הודחה מהגביע על ידי לידס, אבל בין שורותיה שחקנים צעירים ומבטיחים וגם כמה מטובי השחקנים בתבל. לקבוצה כ־300 מיליון אוהדים ברחבי העולם וכבר יותר מעשור שהיא מציגה עלייה בהכנסות בכל עונה. המועדון גם רושם רווח תפעולי במידה רבה בזכות יחס מצוין בין ההכנסות לתקציב השכר. רק 44% מההכנסות של יונייטד מוקדשות לשכר.

"אין שום דאגה פיננסית", אמר אלכס פרגוסון, מנג'ר הקבוצה, שמתעקש שהוא יכול לקנות את מי שהוא רוצה מתי שהוא רוצה, אבל הוא לא עושה את זה כי מחירי השחקנים מופקעים בשוק שבו פועלות מנצ'סטר סיטי וצ'לסי.

אבל יש ועוד איך דאגה פיננסית. מנצ'סטר יונייטד — אחד המועדונים הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל האנגלי והאירופי — שרוי בחובות של כ־700 מיליון ליש"ט ובשנה שעברה שילם 67 מיליון ליש"ט על הריביות בלבד.

קשה מאוד להאמין שהחובות האלה אינם מעיבים על היומיום  של אלכס פרגוסון. וניתן רק לדמיין היכן היתה היום מנצ'סטר יונייטד ללא המעורבות שלמשפחת גלייזר.

וידיץ וידיץ' ומייקל אואן. האחד יימכר, השני הובא בחינם | צילום: איי אף פי וידיץ

משפחה של גזלנים

 

לאחרונה אישרה המשפחה את התוכנית למכור איגרות חוב ב־500 מיליון ליש"ט — כלומר היא תעמיס חוב של 500 מיליון ליש"ט בפעם השלישית מאז רכשה את המועדון במאי 2005. במקביל דווח השבוע כי הקבוצה שילמה מיליוני ליש"ט לחברת SLP, שקשורה לגלייזרים ועוד העניקה הלוואה של 10 מיליון ליש"ט לבני המשפחה (22.9 מיליון ליש"ט בסך הכל). אין דרך אחרת להגדיר זאת: משפחת גלייזר גוזלת כסף מהמועדון שבראשותה.

במאי 2005 רכשה המשפחה את המועדון תמורת 810 מיליון ליש"ט, סכום ששאר בעלי המניות של מנצ'סטר יונייטד שמניותיה נסחרו בבורסה בזמנו נהנו ממנו. הגלייזרים שמו 270 מיליון ליש"ט מההון המשפחתי ולקחו הלוואות בשווי 540 מיליון ליש"ט מבנקים וקרנות גידור כדי להשלים את הרכישה. וכך נחשפה הקבוצה לתשלומים של 325 מיליון ליש"ט בריבית בלבד.

הריבית הזאת לא שולמה עדיין וכך יונייטד חשופה לחוב של כ־700 מיליון ליש"ט. החובות כה גדולים ותשלומי הריבית כה מוגזמים — 42 מיליון ליש"ט לבנקים ו־25 מיליון ליש"ט לקרנות הגידור — שאת השנה סיימה מנצ'סטר ברווח תפעולי של 48.2 מיליון ליש"ט רק בזכות מכירתו של כריסטיאנו רונלדו לריאל מדריד ב־81 מיליון ליש"ט (בתשלום אחד). ללא המכירה של רונלדו היתה יונייטד מסיימת את העונה בהפסד של 31.8 מיליון ליש"ט.

זה מעצבן? זה מעצבן!

אבל אם אתם חושבים שזה מדכא, צריך להביט במסמך בן 322 העמודים שבו "מוכרים" הגלייזרים את האג"ח לקונים פוטנציאליים. המסמך של החברה־האם של מנצ'סטר יונייטד, RED Football, מציג את אולד טראפורד כבית שמייצר "הכנסות משמעותיות" ממכירת כרטיסים, כספי זכויות שידור וחסות ובעל אהדה בינלאומית. במסמך גם כתוב קצת על ההיסטוריה של "המועדון שלנו" (לפי הגלייזרים), שהחלה ב־1878 עם התאגדות של עובדי מסילות הרכבת באזור.

בכל המסמך הזה רק דף אחד מוקצה ל"אסטרטגיה" ובו פשוט כתוב שמנצ'סטר יונייטד תמשיך לעשות את מה שהיא עושה ושהיא מחויבת "למקסם את ההכנסות ממכירת הכרטיסים" — מה שבטוח יכעיס את האוהדים, שהזהירו ומחו על ההשתלטות ב־2005.

התשקיף מקדיש 15 עמודים ל"רמת הסיכון הגבוהה" שקשורה בהלוואה. מבחינה משפטית מסמך כזה אמור להיות מלא באזהרות כאלה, אבל מדהים כמה אזהרות יש בהקשר לעתיד הלא רחוק של המועדון.

קודם כל ישנה חזרה על כך שההצלחה הפיננסית של יונייטד קשורה בראש ובראשונה להצלחה של הקבוצה על המגרש. והמסמך מגיע עם אזהרה שבקרוב אלכס פרגוסון, האיש שבנה את המועדון מחדש, עשוי לפרוש.

"אנחנו תלויים מאוד בחברים של ההנהלה שלנו, כולל המנג'ר שלנו סר אלכס פרגוסון", נכתב בתשקיף. "כל יורש למנג'ר שלנו עשוי לא להיות מוצלח כמוהו". לפי התשקיף, ללא פרגוסון היכולת של מנצ'סטר יונייטד למשוך את השחקנים הטובים ביותר "תושפע לרעה". הגלייזרים מתייחסים גם ל"עלייה בתחרותיות שעשויה להביא לכך שהקבוצה הראשונה שלנו תסיים במקום נמוך יותר בפרמיירליג ממה שהיינו רגילים אליו — וזה עלול לסכן את מקומנו בליגת האלופות". אה כן, ויש איזשהו משבר כלכלי קטן שגם כן משפיע על הלקוחות של מנצ'סטר. בתשקיף מתייחסים גם לאבטלה ולכך שרוב הכסף עדיין נכנס למועדון מלקוחות שבסיסם בבריטניה.

פרגוסון. מה יקרה כשיעזוב?, צילום: איי אף פי פרגוסון. מה יקרה כשיעזוב? | צילום: איי אף פי פרגוסון. מה יקרה כשיעזוב?, צילום: איי אף פי

אולד טראפורד למכירה

החובות עשויים להביא למכירה של קומפלקס האימונים של מנצ'סטר יונייטד, קארינגטון, ולחכירתו חזרה למועדון (בדומה למה שעשתה לידס יונייטד, שפשטה רגל). בתשקיף מזכירים, לראשונה באופן פומבי, שגם אולד טראפורד עומד למכירה. "אם אחד מהנכסים הללו יימכר, נחכור אותם לטווח הארוך", נכתב. ולמרות הנכס המופלא הזה שנקרא מנצ'סטר יונייטד, אל תטעו. מכירת האג"ח לא תהיה כל כך קלה. אנליסטים בכירים כינו את איגרות החוב של היונייטד "רעילות". "משקיעים לא ייגעו באיגרות חוב של מנצ'סטר יונייטד", אמר לבלומברג ג'ונתן מור, אנליסט בחברת Evolution Securities. "יש הרבה אלטרנטיבות, ואנשים לא יתרכזו במשהו עם כל כך הרבה חובות זרימת מזומנים מוגבלת ורווחים לא וודאים".

"זאת תהיה מכירה קשה", אמרה טאטג'אנה גרייל קסטרו מבית ההשקעות Muzinich & Co. Ltd, "אני חייבת להודות שאני סקפטית. הכל מתבסס על איך הקבוצה מצליחה על המגרש, ואין על זה שליטה מלאה".

ריקודים ברחובות

"עניין איגרות החוב מסדר מחדש את הכיסאות, אבל משאיר את המועדון עם חוב ענק, שאותו האוהדים אמורים לכסות", אמר דאנקן דראסדאו, מנכ"ל של קרן הנאמנות של אוהדי מנצ'סטר יונייטד, שמסכם היטב את התחושה בקרב האוהדים. "תחת הבעלות של הגלייזרים המועדון נחשף לריביות בשווי מאות מיליוני ליש"ט. מנצ'סטר יונייטד לא צריכה שוגר דדי, צריך להיפטר מהעלוקות האלה. לכולם יש אינטרס שהגלייזרים ייצאו מהתמונה ויאפשרו כניסה של משקיע חדש, שמעוניין לעבוד עם האוהדים. ביום שבו הגלייזרים ימכרו את המועדון אנשים ייצאו לחגוג ברחובות מנצ'סטר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אני לא מאמין שזה יקרה אבל צריך להפוך את מנצסטר למועדון בבעלות האוהדים
בדיוק כמו ברצלונה יש לנו 300 מליון אוהדים.הגליזרים ניראים כמו חבורת נוכלים שבאו לעשות כסף על הגב של הקבוצה.לקחת הלואה כדי לירכוש את הקבוצה וכתוצאה מכך להכניס קבוצה שהיא בין הריבחיות בעולם לחובות כאלה זאת ממש חוצפה.ועוד לדבר על מכירת נכסים של הקבוצה כגון מיתקן האימונים ואולד טרפורד ובנוסף הנפקת אגח שערורית.י הרי מה שהם עושים הם סך הכול מנסים להעביר את ההיתחיבויות שלהם מהבנקים לציבור הרחב ועם המ לא מצליחים לעמוד בהיתחיבויות לבנקים למה שיצליחו לעמוד בהיחיבויות של האגח.זה פשוט שערוריה. מה שצריך לעשות זה לאגד כמות אדירה של אוהדים.מליוני אוהדים בצורה מסודרת שכול אחד יסים סכום כסף סביר שכול אוהד יכול לעמוד בו ביגלל זה הכמות האדירה של האוהדים וליקנות מהגליזרים את המועדון אחרי זה ליבחור נשיא בצורה דמוקרתית .וכול שנתים היה אפשר ליבחור נשיא חדש כול אוהד ישלם מידי שנה דמי חבר סימלים וזה יקנה לקבוצה תקציב סביר וימנע מאיתנו להפוך ללידס מספר שתים לדעתי זה אפשרי אבל בגדר חלום בנתים אני מקוה שמישהו יקרא את התגובה שלי ואולי אפילו יוכל לישם את הרעיון הזה כי לי אין מושג איך עושים את זה
ערן , ק.ביאליק  |  17.01.10
4.
לא כל-כך מבין מה אתם רוצים...
הגלייזרים קנו את המועדון בכדי לעשות כסף. לא בשביל האוהדים,לא בשביל הרומנטיקה,לא בשבילי ולא בשביל אחי... הם מושכים כסף מהעסק שלהם? ברור ,לא? רוב האנשים שעליהם כותבים באתר הנחמד הזה לוקחים כסף מהעסק שלהם,אחרת בשביל מה הם צריכים את העסק...? הם מגדילים את החוב? מותר להם,לא? הם מן הסתם יוצאים מנקודת הנחה שתמיד יימצא מי שייקנה מהם את המועדון המופלא הזה ויהיה מוכן לשלם את גם את הגרעון ובינתיים הם נהנים. ככה זה בעסקים. לא הייתי נוהג אחרת מהם. ובנימה קצת אישית בכל-זאת. אני מקווה שבקיץ יימכרו את ברבאטוב וכך יגדילו גם את הכנסות המועדון וגם את שביעות רצוני.
פיליפ נויל , יונייטד הייטס  |  14.01.10
3.
סימפטומם ראשי אחד ומייצג למחלה שנקראת הכדורגל המודרני
הכל מגדלים באויר שסופם הידוע מראש להתמוטט. גם כאן מי שישלם הוא הציבור הרחב, קשה היום שיתפתה לאגרות החוב. הכל חסר שחר ומנותק מהמציאות הכלכלית הבסיסית ביותר. המשכורות של השחקנים, המאמנים, סכומי ההעברות, עלות הקבוצות, הכל עבודה בעיניים. הכדורגל הוא בלון נפוח מקביל להרבה חלקים אחרים בכלכלה המודרנית, ע"ע מניות הדוט.קום, הסאב-פריים, איסלנד, דובאי, יוון (?) ועוד אחרים שעתידים להתגלות. הגיע הזמן להחזיר את עסקי הכדורגל לקרקע המציאות, אבל זה יקרה ממילא ובסופו של דבר גם בארץ.
רון  |  14.01.10
2.
זה עוד יביא לתגובות אנטישמיות
עוד בזמן קניית הקבוצה ע"י גלזר ומשפחתו רבים אמרו וטענו שכל רצונם של אלו האחרונים הוא לראות כסף ושהמועדון לא מעניין אותם. אותם אנשים עצרו את עצמם בכוח מלהגיב בצורה אנטישמית בעיקר הודות לחוק החזק באנגליה שאינו מתיר דברים כאלה. אפילו אלכס פרגסון היה די ספקטיק ולא שמח לקבל את הבוסים החדשים שלו. והיום כשהמצב מסתבך אז אני באמת חושש שאם מנצסטר תסתבך בגלל אותם חובות אז האנטישמיות תפרוץ כל גדר כי פגיעה במנצסטר יונייטד זה פגיעה בדגל האנגלי. חכו עוד מעט ותיראו את ההמשך המכוער.
חיים  |  14.01.10
לכל התגובות