אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שורת רווח: צילום רנטגן לתמנון הביומד הישראלי צילום: אוראל כהן

שורת רווח: צילום רנטגן לתמנון הביומד הישראלי

"כלכליסט" מנתח לעומק את חמש הזרועות העיקריות של כלל ביוטכנולוגיה ואת הצפוי בהן בשנה הקרובה. כתבה שנייה בסדרה

14.01.2010, 09:35 | אורי טל טנא

ענף הביומד מסעיר את המשקיעים ומניות המגזר כובשות את מדדי היתר. הפעם נתמקד באחת הדוגמאות הסולידיות של הענף, כלל תעשיות ביוטכנולוגיה(כת"ב) מקבוצת אי.די.ביאשר נכנסה החודש למדד ת"א־100.

 

כת"ב נסחרת לפי שווי שוק של 1.28 מיליארד שקל, ומדובר בחברת אחזקות של חברות טכנולוגיה רפואית. ערכה נגזר מערך החברות־הבנות, ואולם מבין חמש האחזקות המהותיות שלה - אנדרומדה, די־פארם, מדיוונד, קיורקטק ופוליהיל - רק לדי־פארם מניות סחירות, ומכאן הקושי להעריך את שווייה הנוכחי של כת"ב.

הכתבה הראשונה בסדרה: מגזר הביומד נכנס למעבדת "כלכליסט"

לכן, משקיע המעוניין לבחון לעומק את המניה של חברת האחזקות, מומלץ שיעקוב אחר האירועים המהותיים הצפויים בכל אחת מהחברות־הבנות שלה.

אנדרומדה

חברת אנדרומדה מפתחת פפטיד סינתטי שנועד להגן על הלבלב מפני מערכת החיסון התוקפת חולים בסוכרת נעורים.

החברה מבצעת בימים אלו ניסוי שלב 3 על כ־450 חולים. פרוטוקול הניסוי אושר על ידי האיחוד האירופי, ותוצאותיו הסופיות עתידות להתפרסם בספטמבר 2011.

לכן, אם לא יפורסמו תוצאות ביניים של הניסוי, ייאלצו המשקיעים בחברה להמתין כמעט שנתיים עד שיקבלו את המידע המהותי: האם אנדרומה בדרך לתרופת מפתח חדשה, או שיעילות התרופה מוטלת בספק. הודעה זו תהיה אולי החשובה ביותר לכת"ב בשנתיים הקרובות.

במקביל לניסוי הנוכחי הגישה אנדרומדה בקשה למינהל המזון והתרופות האמריקאי, FDA, שיאשר לה לפתוח בניסוי שלב 3 לתרופה בארצות הברית בהיקף דומה לניסוי הנוכחי באירופה. גיוס החולים לניסוי האמריקאי עתיד להתחיל השנה.

בהקשר זה חשוב לציין כי הרשות האירופית המקבילה ל־FDA הסכימה שהניסוי האמריקאי ישמש ניסוי מאמת לתוצאות הניסוי הנוכחי.

בחודשים הקרובים עתידה אנדרומדה לקבל מ־FDA אישור שניסוי זה יוכר כניסוי שלב 3 לצורך אישור התרופה בארה"ב. מכיוון שלאישור יש סיכוי גבוה להתקבל, הרי שהשפעתו על מניית כלל ביוטכנולוגיה תהיה מוגבלת.

די־פארם

די־פארם מפתחת טיפול בשבץ מוחי איסכמי (שנובע מחסימת כלי דם במוח), וכת"ב מחזיקה ב־47% ממניותיה (ב־52% בדילול מלא). ערך השוק של האחזקה בדי־פארם (במניות ובאופציות) עומד כיום על כ־291 מיליון שקל.

החודש החלה די־פארם בניסוי שלב 3 בתרופה, ובחצי השנה האחרונה גייסה החברה די הון מבעלי השליטה ומהציבור כך שהיא יכולה לממן את פעילותה לפחות עד פרסום תוצאות הביניים של הניסוי. עם זאת, יחלוף עוד זמן רב עד לפרסום תוצאות הביניים, ולפני כן לא יפורסם כל מידע בעל ערך מהותי למשקיעים.

מדיוונד

כלל ביוטכנולוגיה מחזיקה גם ב־51% ממניות מדיוונד, המפתחת תרופה על בסיס גבעולי אננס לטיפול בכוויות קשות.

באוקטובר דיווחה מדיוונד שיעדי הניסוי באירופה הושגו במלואם, ושיעילות התרופה הוכחה כמובהקת.

התוצאות המובהקות שהתגלו כבר אחרי טיפול ב־175 הנבדקים שהשתתפו בניסוי מאפשרות למדיוונד לסיים את הניסוי מוקדם מהצפוי.

האיסוף של נתוני הניסוי אמור להסתיים בשבועות הקרובים. בהמשך השנה תבקש מדיוונד לרשום את התרופה למסחור באירופה. התוצאות הטובות של הניסוי מגדילות מאוד את ההסתברות שכבר השנה תקבל מדיוונד אישור לשיווק המוצר באירופה. ואולם כיוון שמדובר באישור צפוי, לא תהיה לו השפעה ניכרת על מחירה של מניית כת"ב.

מי שכן עשויה להשפיע על מחיר המניה היא טבע, המחזיקה ב־11% ממדיוונד. אם תחליט ענקית הגנריקה לשווק את התרופה של מדיוונד באירופה, תוכל כת"ב לממש אופציה שבה תמכור 14% ממדיוונד לטבע - לפי שווי חברה של 200 מיליון דולר. צעד שכזה ישפיע לטובה על מניית כת"ב, מאחר שהוא יעיד על כך שטבע מתמחרת את שווייה של מדיוונד ביותר מ־200 מיליון דולר.

קיורטק

המוצר המוביל של קיורטק הוא נוגדן שנועד לתגבר את יכולתה של מערכת החיסון להילחם בסרטן הדם ובגידולים מוצקים.

קיורטק מנהלת כמה ניסויים במקביל כדי לבחון את יעילות הנוגדן כחלק מטיפול בסוגי סרטן שונים. באחרונה אף נבדקת יעילות הנוגדן בטיפול בדלקת כבד.

כת"ב מחזיקה ב־42% ממניותיה של קיורטק, כאשר כמה מהניסויים ממומנים על ידי טבע ואחרים על ידי מוסדות רפואיים ואקדמיים. תוצאות הניסויים הללו יבהירו את הפוטנציאל העסקי הגלום בקיורטק.

פוליהיל

לפוליהיל מוצר רפואי מוכן (פוליהיל1) המטפל בפצעים כרוניים קשים לריפוי. כת"ב מחזיקה ב־35% ממניות החברה, ופוליהיל כבר קיבלה אישור לשיווק המוצר באירופה, אך אין לה אישור מ־FDA.

בשלב זה אין מכירות למוצר, והמשך הפעילות תלוי בהשגת מימון נוסף.

לצד חמש האחזקות העיקריות יש לכת"ב שלוש אחזקות שבשלב זה נראות לא מהותיות - בחברות ביוקנסל, ביוקין וטרומבוטק.  

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
תגובה למגיבים עד כאן
טור זה בהחלט לא מהווה המלצת קניה לכלל ביוטכנולוגיה. להערכתי המניה מתומחרת עתה בצורה הוגנת (ואולי אף מעט יקרה). מטרת הטור היא להציג את האירועים המהותיים שיקבעו את ערכה של החברה בעתיד. כיוון ולא ניתן לחזות את תוצאות הניסויים של אנדרומדה ושל די-פארם לא ניתן לדעת כעת מה ערכה של החברה, וכיוון ויש לה תלות רבה בשני ניסויים אלו השקעה בחברה זו כוללת סיכון. האופציה של טבע לרכישת מניות היא אופציה בלבד, אין בכך מחוייבות של טבע, ולכן היא לא אינפורמטיבית להערכת החברות. הרווח שהיה בשנה החולפת גם הוא לא רלוונטי כיוון והוא לא רווח מפעילות שוטפת מניות קומפיוגן שהיו בידי כלל ביוטכנולוגיה נמכרו במהלך השנה החולפת ולכן הן לא רלוונטיות.. מה שרלוונטי הוא ערך השוק של כלל ביוטכנולוגיה מול המצב של חברות הבת.
אורי טל-טנא  |  15.01.10
לכל התגובות