אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: קווי זהב היתה מעורבת במתן שירותים אירוטיים צילום: shutterstock

ביהמ"ש: קווי זהב היתה מעורבת במתן שירותים אירוטיים

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב פסק נגד חברת התקשורת, ואישר את העיצום הכספי בסך 1.5 מיליון שקל שהטיל על החברה משרד התקשורת

18.01.2010, 17:48 | מארק שון

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב פסק נגד חברת התקשורת קווי זהב, אישר את העיצום הכספי שהטיל על החברה משרד התקשורת וקבע: משלל הראיות שנאספו ניתן להגיע למסקנה לפיה קווי זהב היתה מעורבת במתן שירות אירוטי בטלפון.

השופטת שרה גדות דחתה את כל טיעוני החברה, תוך כדי קביעה כי למרות שלא היתה יכולה לעקוב ולהאזין לשיחות הרי שהיה בידה "יסוד סביר להניח" שהשיחות יוצאות לשירות אירוטי.

העיצום הכספי הוטל באוגוסט 2005 לאחר שבפברואר אותה שנה תיקן משרד התקשורת את הרשיון למפעילים בינלאומיים, והוסיף איסור שמופיע ב"נספח האירוטי" שקובע כי בעל הרשיון יחסום את הגישה לשיחה יוצאת אל מספר טלפון שבאמצעותו ניתן שירות אירוטי.

לטענת המשרד, במסגרת פעולותיה לאכיפת הנספח האירוטי אנשי המשרד גילו שקווי זהב מאפשרת שירותים אירוטיים באמצעות המערכת הבינלאומית שלה עם הקידומת 015, בניגוד להוראות הרשיון. באוגוסט 2005 מסר המשרד הודעה לחברה שהוא מתכוון להטיל עליה עיצום כספי של 5.16 מיליון שקל בגין 16 מקרים מתועדים של מתן שירותים אירוטיים בניגוד לרשיון. בסופו של דבר באוקטובר 2006 - לאחר חילופי דברים בין הצדדים - הסכום ירד לכ-1.5 מיליון שקל.

אופן התשלום עבור השיחות הינו כך, שהצרכן אינו משלם לספק השירות האירוטי אלא אך ורק עבור שיחת הטלפון שבאמצעותה ניתן השירות. גביית התשלום נעשית על ידי המפעיל הבינלאומי. "ההגיון הכלכלי מלמד כי השיחה האירוטית תגיע ליעדה רק אם תבוצע באמצעות המפעיל הבינלאומי, הקשור בהסכם חלוקת רווחים עם ספק השירות האירוטי", כותבת השופטת בהחלטה, "העובדה שהגישה אל השירות התאפשרה אך ורק דרך אינטרנט זהב מעמידה את החברה בחזקת מי שהוא צד לעסקה כלכלית".

החברה שניתבה את השיחות ליעדים אירוטיים בוויאטנם, רומניה וסנגל היתה חברת BL (Billing labs), והשופטת קובעת כי העובדה שכל השיחות הידועות כארוטיות נותבו דרך BL מצביעה על כך שקווי זהב ידעה לבדל את השיחות האלה והיתה מעורבת במתן שירות אירוטי. ראיה נסיבתית נוספת שתמכה בידיעת החברה היתה העובדה שהתעריף של BL היה יקר פי 3.5 מהמקובל לשיחות לוויאטנם.

קווי זהב טענה במסגרת ההליך, שמשרד התקשורת חיפש "שעיר לעזאזל" שעל גבו תבוצע מלחמת המשרד בספקי השירותים האירוטיים, ללא כל התחשבות בו ובאינטרסים הלגיטימיים שלו. אך תלונת החברה לא היתה רק על עצם העיצום הכספי, אלא גם על אופן הפנייה לעיתונות בעניין הזה - עוד בטרם הוטל עליה העיצום הכספי, ושרת התקשורת לשעבר, דליה איציק, מצוטטת בראיון כאומרת "הם הולכים לשלם...אני מציעה להם לקחת את האיום שלי ברצינות". החברה התייחסה גם להתבטאויות של מנכ"ל המשרד דאז, אבי בלשניקוב, לפיהן התקבלה ההחלטה להטיל עיצום כספי על החברה.

השופטת גדות הסכימה כי ראוי היה שהדוברים ינקטו בלשון זהירה בהתבטאויותיהם בעניין העיצום הכספי, וימתינו לעריכת השימוע. "יחד עם זאת, אין די בהתבטאויות תקשרותיות כדי להוכיח כי השימוע לא נעשה בלב פתוח ובנפש חפצה", קבעה גדות.

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות