אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית תל אביב תפסיד 230 מיליון שקל בעקבות הקמת תאגיד המים צילום: יריב כץ

עיריית תל אביב תפסיד 230 מיליון שקל בעקבות הקמת תאגיד המים

הקמת התאגיד "מי אביבים" אושרה בשבוע שעבר על ידי הממונה על התאגידים ברשות המים, ישראל עינב

19.01.2010, 09:20 | רויטל חובל

בלעדי ההיטל עשה את שלו: צריכת המים ירדה ב-20% ב-2009 לפי נתוני רשות המים, הסתיימה שנת 2009 בחיסכון של 165 מיליון מ"ק מים. "היטל הבצורת הציל את משק המים בישראל", הכריז מנהל רשות המים אורי שני. ברשות מתנגדים לביטול ההיטל, שאמור להתחדש ב־15 באפריל רויטל חובל, 9 תגובותלכתבה המלאה

עיריית תל אביב תאבד 230 מיליון שקל מהכנסותיה כתוצאה מהקמת תאגיד המים של תל אביב - כך עולה מתקציב העירייה ל־2010. הקמת התאגיד, "מי אביבים" שמו, אושרה בשבוע שעבר על ידי הממונה על התאגידים ברשות המים, ישראל עינב. מדובר בתאגיד המים הגדול בישראל, שאמור לשרת כמיליון איש - 400 אלף מתושבי העיר ו־600 אלף תיירים, מבלים, עובדים ואחרים.

חוק תאגידי מים וביוב נחקק בשנת 2001 ומטרתו היתה להפריד בין משק המים לפעילות הרשויות. עד לחקיקת החוק, הכנסות מתחום המים הועברו לעתים לטובת צרכים אחרים ולאו דווקא למשק המים, מה שיצר בדיעבד הזנחה של תשתיות המים. החוק קובע כי הכנסות התאגיד יועברו אך ורק לטובת פיתוח ושדרוג תשתיות מים.

עיריית תל אביב נחשבה למתנגדת הבולטת של המהלך לנוכח אובדן ההכנסות הצפוי, שעתה מתברר היקפו. נוסף על

אובדן ההכנסות בעקבות הקמת התאגיד, העבירה העירייה לתאגיד נכסים בשווי חצי מיליארד שקל. בין היתר, מדובר ב־40 נכסי מקרקעין, בארות, מאגרי מים ומגדלי מים ברחבי העיר.

לדברי עו"ד גידי פרישטיק, שליווה את הקמת התאגיד, המדינה העניקה לתאגיד 100 מיליון שקל במסגרת החוק כדי לעודד את הקמתו. פרישטיק מציין כי בתאגיד מתכננים להשקיע 80 מיליון שקל מדי שנה בשדרוג תשתיות. התשתיות בתל אביב נחשבות לישנות, והוזנחו במשך שנים רבות; באוגוסט 2009, למשל, התפוצץ צינור סמוך לשכונת בבלי וגרם לאובדן רב של מים.

התאגיד "מי אביבים" הוקם כחברה פרטית בבעלות עיריית תל אביב־יפו ולא כחברה עירונית. עובדה זו סוללת את האפשרות להפריטו לאחר שלוש שנים מיום הקמתו, כמפורט בחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
התאגידים מסמנים ראשי עיריות כנכשלים אומנם מתקשים לפעמים בגבייה זה לא בושה על הממשלה ל תת כלים
עיירת תלאביב ועוד לא זקוקות לסיוע על ידי גורם חיצוני כמו תאגידי המים במתן שירותים נאותים לתושבים ברור שזה עסק הפרטה רווחי סתם התושב בוחר בראש עיריה או מועצה מקומית מתוך הנחה שישרת את תושבי עירו ואם התקשה זה לא בושה על הממשלה לסייע לו ותמוך בו שיוכל להצליח במשימות הדרושות ולא להכשיל
רינה , נצרת  |  16.01.11
2.
חברת מי אביבים
כל עניין הקמת תאגידי המים הוא בפרוש הכשרת הקרקע להפרטה ומתן הטבות מפליגות לכל הסובבים את הפוליטקאים כמו האחים עופר, דנקנרים והדומים להם. מסע ההפחדה במדייה לסוגייה בהקשר למצב המים מיועד כולו על מנת לייקר את מחירי המים לרמות גבוהות בכדי לחזק את הטענה כי חסר מים וכולי על מנת להכשיר את השרץ של תאגידי המים וההפרטות התחום. ההשקעה בייצור המים ובהובלתו לבית הצרכן הינה אפסית פר קו"ב לעומת המחיר שגובים מאיתנו תאגידי המים ויכולה בחישוב מהיר לעמוד על פחות ממחצית הסכום הנגבה מן הצרכנים, כאשר המים הינם מוצר הכרחי ואינו יכול להיות מסופק לציבור במחיר מופקע. יחי ההפרטות במשק ונתינת מתנות על חשבון הציבור
עופר , תל אביב  |  03.07.10