אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון אירופי: טורקיה חוסמת 3,700 אתרים ללא סיבה צילום: בלומברג

ארגון אירופי: טורקיה חוסמת 3,700 אתרים ללא סיבה

הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה מותח ביקורת חריפה על חוקי הצנזורה של טורקיה, וקורא לה לבטל אותם לאלתר

19.01.2010, 14:56 | יוסי גורביץ
משקיף חופש המידע של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), מילוש הרשצי, מתח ביקורת חריפה על טורקיה ועל חוקי הרשת שלה. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. לדברי הרשצי, הממשלה הטורקית חוסמת כ-3,700 אתרים, לרוב בלי סיבה מוצדקת.

הרשצי אמר שחוק 5651 הטורקי – הידוע גם כחוק האינטרנט – "פוגע לא רק בחופש הביטוי, אלא גם בגישה למידע", וקרא לממשלת טורקיה לבטל אותו לאלתר. לדברי הרשצי, כתוצאה מן החוק חוסמת טורקיה, בין השאר, את יוטיוב, גאוסיטיז (שנסגר לאחרונה) ומספר עמודי גוגל. יצוין שחסימת יוטיוב נמשכת כבר יותר משנה וחצי, משום שהחוק הטורקי אוסר על הצגת אתרים הפוגעים בדמותו של מייסד הרפובליקה, מוצטפא קאמל אטאטורק, ויוטיוב מכיל מספר סרטונים כאלה.

לדברי הרשאצי, אף שהחוק מכיל סעיפים מועילים, כגון מניעת גישה לאתרי פדופיליה, הרי שהשימוש שנעשה בו הוא רחב מדי, עד כדי פסילת גישה לרשתות חברתיות שלמות בשל חשד לפעילות בלתי חוקית. עוד ציין הרשאצי כי החוק הטורקי עדיין לא מגן די הצורך על חופש הדיבור וחופש הדת.

הסקירה של ה-OSCE נערכה כחלק מההיערכויות לקראת מועמדותה של טורקיה להצטרפות לאיחוד האירופי. פקיד טורקי בכיר, שסירב להזדהות, מסר לרויטרס בתגובה כי "טורקיה מספקת לתושביה גישה בלתי מוגבלת ושווה לרשת", כי הגישה הזו "עולה על המקובל באירופה", וכי "לתקנות הרשת מבנה דינמי, ושינויים הכרחיים נעשים כאשר מזוהות בעיות ביישום".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות