אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם בענף הבניין יגדיל את שכר העובדים עד ל-19% מעל שכר המינימום צילום: בלומברג

הסכם בענף הבניין יגדיל את שכר העובדים עד ל-19% מעל שכר המינימום

במסגרת ההסכם שייחתם מחר בין ההסתדרות לבין התאחדות הקבלנים, יקבלו העובדים קרן השתלמות ותוספת של ימי חופש

20.01.2010, 13:01 | מיקי פלד

הסכם קיבוצי חדש בענף הבניין יגדיל את השכר המינימלי של עובדי הבניין ב-500 שקל מעל שכר המינימום במשק.

ההסכם ייחתם מחר (ה') על ידי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, ויו"ר הסתדרות עובדי הבניין, יצחק מויאל.

ההסכם, שיחול גם על העובדים הזרים והפלסטינים, מגדיר כי עובדי הבניין יקבלו שכר של 4,350 שקל בדרגה הראשונה עד 6,200 שקל לחודש בדרגה השמינית המקסימלית. מנהלי העבודה יקבלו שכר התחלתי של 6,550 שקל בדרגה הראשונה ועד 8,200 שקל בדרגה השביעית המקסימלית. ההסכם מהווה ניסיון נוסף של קבלני הבניין למשוך עובדים ישראלים לתחום.

בנוסף, לאחר הגידול הראשוני בשכר תינתן תוספת שכר של 6% לכלל הדרגות בפריסה על-פני שנתיים מיום כניסת ההסכם לתוקף. כך יעמוד למעשה השכר ההתחלתי לפועל בענף הבניין על 19% מעל שכר המינימום במשק. ההסכם יחול לראשונה על כלל העוסקים בענפי הבנייה, כולל קבלני עבודות שיפוצים, וייכנס לתוקף לאחר מתן צו הרחבה של שר התמ"ת, שיחיל אותו גם על מי שאינו חבר בהתאחדות הקבלנים.

ההסכם קובע עוד, כי הדרגות תינתנה לעובדים לפי "ותק ענפי", כלומר לפי מספר שנות העבודה של העובד בענף, ולא לפי מספר שנות העבודה אצל קבלן מסוים. בנוסף, שבוע העבודה בענף יעמוד על 42 שעות – שעה אחת פחות מהמקובל במשק. העובדים אף יקבלו לראשונה קרן השתלמות ותנאים סוציאליים נוספים כמו פנסיה מקיפה מהיום הראשון לעבודה, פיצוי על ביטול עבודה עקב פגעי מזג האוויר ומכסת ימי חופשה שנתית, ימי מחלה וימי הבראה גבוהה יותר מהמקובל במשק. בהסכם אף נקבע מנגנון פיטורים שכולל שימוע והיוועצות עם ההסתדרות.

ההסכם אף קובע כי במקרה שלא ניתן לתת לעובדים אלה הטבה מסוימת בהסכם בגלל מגבלה חוקית, כמו, למשל, קרן פנסיה, יועבר סכום בשווי מלוא ההטבה לקרן מיוחדת לטובת העובד, כך שהעובדים הזרים והפלסטינים לא יופלו לרעה בתנאי העסקתם.

ההסכם כולל פרק נפרד לענף השיפוצים ובו בין הסדרי שכר לעובדים בענף השיפוצים, שנועדו לעודד עבודה ישראלית בענף - עם הטבות מיוחדות לבוגרי צבא. על פרק זה יחתום בשם התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב - יו"ר ההתאחדות.

עופר עיני אמר היום כי "מדובר בעוד הסכם ענפי שמשפר את תנאי העסקה של קבוצת עובדים גדולה במשק ששכרם אינו גבוה. ההסכם הזה מצטרף להסכמים שחתמה ההסתדרות לאחרונה בענפי השמירה, הנקיון ורשתות השיווק שמשפרים את תנאי העסקתם של העובדים החלשים במשק".

בובליל אמר כי "מבחינתנו זהו הסכם היסטורי שמגדיר את שיטת העסקת העובדים בענף. זהו הסכם המבהיר את הזכויות והחובות של המעסיקים והעובדים בצורה שקופה וברורה. אנו רואים חשיבות רבה בשיפור השכר של העוסקים בענף הבנייה על מנת למשוך לענף כוח אדם רב ואיכותי. שיתוף הפעולה עם ההסתדרות לשיפור תנאי ההעסקה של העובדים מצטרף לפעילות המשותפת להכשרת חיילים משוחררים ודורשי עבודה לענף, ולעריכת הכשרות מקצועיות לאלפי עובדים בענף במסגרת הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל".

יצחק מויאל אמר כי "ההסכם מביא לשוויון בין כל המועסקים בענף, ויחד עם זאת מעלה את השכר כך שישראלים רבים יוכלו לעבוד בכבוד בענף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות