אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המעסיקים: הצעת החוק המאפשרת לוועדים להזמין נבחרי ציבור - שערוריה צילום: עמית שעל

המעסיקים: הצעת החוק המאפשרת לוועדים להזמין נבחרי ציבור - שערוריה

הצעת חוק שתובא לדיון בוועדת השרים לחקיקה קובעת כי נבחר ציבור יוכל להיכנס למקום עבודה בהזמנת ועד העובדים גם ללא אישור המעסיק. עו"ד פינברג, יו"ר פורום דיני עבודה בלשכת עוה"ד: "ההצעה היא דגל שחור המתנוסס באוויר". יחימוביץ': "היסטריית המעסיקים לא ברורה"

20.01.2010, 16:03 | מיקי פלד

הצעת חוק חדשה גורמת לתגובות סוערות מצד ארגוני המעסיקים. ביום ראשון הקרוב תעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של חה"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), חיים כץ (ליכוד) ונחמן שי (קדימה) שתאפשר לנבחרי ציבור - ח"כים, שרים וראשי עיריות - להיכנס בהזמנת ארגון עובדים למקומות העבודה גם ללא אישור המעסיק. במידה והשרים יאשרו את הצעת החוק תובטח לה תמיכה של הקואליציה ויגברו סיכוייה להיות מאושרת. עם זאת, במידה והשרים לא יתמכו בה, ימשיכו חברי הכנסת בניסיונות החקיקה כהצעת חוק פרטית.

אוריאל לין. "רוצים להפוך נבחרי ציבור לפקחים" אוריאל לין. "רוצים להפוך נבחרי ציבור לפקחים" אוריאל לין. "רוצים להפוך נבחרי ציבור לפקחים"

כיום המעסיק צריך להתיר כניסה של נציג ארגון עובדים לתוך מקום העבודה, בהתחשב בצורכי העבודה ובצנעת הפרט בלבד, אולם ללא הגבלה של מספר הביקורים. הצעת החוק מגבילה את עצמה לכך שנבחר הציבור יוכל להיכנס למקום העבודה כל עוד זה אינו פוגע בעבודה השוטפת או בצנעת הפרט.

אוריאל לין: "שערורייה, פריצת כל המסגרות"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר כי "מדובר בשערורייה בהתגלמותה ופריצת כל המסגרות. הצעת החוק מהווה הוכחה ברורה לכך שהתפיסה המשתלטת היום על מספר חברי כנסת יחידים היא שמותר להפר ולרמוס את זכויות היסוד של המעסיקים". לין הוסיף, כי "הגיחוך שבהצעה זו מתבטא בעובדה שרוצים להפוך נבחרי ציבור לפקחים מטעם ארגוני העובדים, אשר יבצעו פעולות שיטור ובילוש. דבר שלא מקובל בשום מדינה נורמלית בעולם. הצעה זו חייבת לגרום לכל ארגוני המעסיקים לחשוב מחדש האם הוויתורים מרחיקי הלכת, עליהם הסכימו במסגרת עסקת החבילה במאי 2009, אינם מהווים את המנוף לחקיקה קיצונית ואבסורדית נוספת בתחום דיני העבודה".

עו"ד פינברג: "דגל שחור המתנוסס באוויר"

יו"ר פורום דיני עבודה בלשכת עורכי הדין, עו"ד נחום פינברג, המייצג רבים מהמעסיקים הגדולים במשק, פנה ללשכה המשפטית של משרד התמ"ת בטענה כי הצעת חוק זאת היא בבחינת דגל שחור המתנוסס באוויר. "הרעיון להפוך את מקום העבודה למקום פוליטי, במסווה של יחסי עבודה, הינו פרי אסור של החוק המקורי. זוהי כניסה של איש פוליטי שיש לו חסינות למקום העבודה", כתב פינברג והוסיף: "הצעת החוק הינה בלתי ראויה ובלתי מידתית. ראוי להוריד אותה מסדר היום ויפה שעה אחת קודם. עמדה זו משקפת עמדת חברים רבים בלשכת עורכי הדין, וכי כל עורך דין שעיניו בראשו רואה את המגבלות שבהצעה זו".

שלי יחימוביץ': "מקומות עבודה הם לא טריטוריה מחוץ למדינת ישראל"

ח"כ יחימוביץ' אמרה בתגובה, כי "מקומות עבודה הם לא טריטוריה מחוץ למדינת ישראל וחלים עליהם כל חוקי המדינה והנורמות הקיימות. ציבור העובדים הוא ציבור עצום שלאחרונה נתון במצוקות גדולות כמו הפחתות שכר, פיטורים, התעמרות, ניצול וסכנת מוחלטת של סגירת מקום העבודה. זו לא רק זכות אלא גם חובה של נבחר הציבור לבקר במקום עבודה ולשמוע ישירות את מצוקות העובדים". ח"כ יחימוביץ' הוסיפה, כי "כמה פעמים קרה לי שהוזמנתי למקום עבודה על ידי עובדים ומיד אחר-כך קיבלתי טלפון מההנהלה שבירכה על בואי, אבל דרשה שהביקור יהיה ביקור רשמי אצל ההנהלה ובפיקוחה. וכך מצאתי את עצמי מול מצגות יחצ"ניות על החברה, וגם כאשר כבר שוחחתי עם עובדים, זה היה בליווי צמוד של ההנהלה בלי שעובדים יעזו לומר את אשר על ליבם. צריך להישמר איזון וחייבת להיות שקיפות של חיי העבודה בפני הציבור כולו ובוודאי לפני מי שאמור להילחם את מלחמותיהם של העובדים וגם מלחמותיהם של המעסיקים. ההיסטריה של המעסיקים לא ברורה לי כיוון שברור מלשונה של הצעת החוק שהדברים יעשו בצורה מתואמת ומאוזנת "בהתחשב בצרכי העבודה ובצנעת הפרט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מגיב 3, נפלת קורבן לשטיפת המוח שמתנהלת במשך שנים
התפיסה לפיה ועדי עובדים אשמים במוסר עבודה גרוע, ביורוקרטיה מסובכת, שרותים יקרים, אבטלה סמויה וכד' היא חלק מהתעמולה השקרית שגורסת שמקום עבודה יעיל הוא זה שבו משלמים משכורת מינימום לעובד, לא נותנים לו שום בטחון תעסוקתי, מעסיקים אותו שעות ארוכות ובדרך כלל גם לא נותנים לו את התנאים הסוציאלים על פי חוק. כמובן שבמקום שכזה, משכורתו של המנהל/בעלים גבוהה פי 50 עד פי 100 ממשכורתו של העובד, אבל זה בסדר, כי הרי מדובר באיש חשוב מאוד שבלעדיו שום דבר לא יזוז...
אני מציע לך לשטוף פנים ולהתעורר  |  03.02.10
3.
תשובה למס' 1
נכון שועדי עובדים בחלק מהארגונים אשמים במוסר עבודה גרוע, ביורוקרטיה מסובכת, שרותים יקרים, אבטלה סמויה ועוד..אבל זה בעיקר בחברות גדולות כמו חברת החשמל והנמלים ובעיקר באלה שהם מונופול וללקוח אין אפשרות לבחור בשרות אלטרנטיבי. כל זה לא מצדיק ניצול מעסיקים של עובדים במצוקה ובשכבות הנחשלות. לכן יישר כוח לשלי ולחבריה שמתייחסים גם לתחום זה ודורשים מהמעסיקים "לא לכבס בבית את הכביסה המלוכלכת", אלא להביא לשקיפות ולאיתור האמת, על מנת לשפר תנאים וזכויות.
"העמק הוא ירוק" , עפולה  |  21.01.10
2.
שלי הזאת ממש מפחידה. הרי ועדי העובדים זה האלה שהכי פוגעים בשכבות החלשות...
בגללם החשמל שלנו יקר. בגללם יש תורי ענק בשרותים הממשלתיים. בגללם הרכבת שלנו נראית כמו שהיא נראית. בגללם השרותים של החברות הגדולות במשק יקרים הרבה יותר מהמקובל בעולם. בגללם הכלכלה שלנו נחנקת. מי שנפגע בעיקר מכך זה לא העשירים.
דביל , חיפה  |  20.01.10
לכל התגובות