אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתר הניו יורק טיימס יתחיל לגבות תשלום ב-2011 צילום: בלומברג

אתר הניו יורק טיימס יתחיל לגבות תשלום ב-2011

בכירים בעיתון האמריקאי הודיעו כי תתאפשר גישה בחינם למספר כתבות מוגבל בכל חודש, וכדי להסיר את המגבלה יידרשו הקוראים לשלם. מנויי המהדורה המודפסת יוכלו להמשיך לגלוש בחינם

20.01.2010, 17:37 | אבנר קשתן
עיתון הניו-יורק טיימס הודיע היום (ד') כי יחל לגבות תשלום מהגולשים באתרו החל מהשנה הבאה, צעד שנוי במחלוקת אשר עשוי להשפיע על אימוץ מודל התשלום באתרי חדשות נוספים.

על פי בכירים בעיתון, האתר יאפשר לגולשים לצפות במספר כתבות בחינם בתחילת כל חודש, אך ידרוש תשלום חודשי קבוע בעבור גישה בלתי מוגבלת לכתבות. בשלב זה עוד לא ידוע מה יהיה גובה התשלום החודשי, או מה יהיה מספר הידיעות החינמיות שאותן יוכלו הגולשים לקרוא. אתר NYTimes.com הוא העיתון המקוון הפופולרי ביותר בארה"ב, וגולשים אליו כ-17 מיליון קוראים בחודש, אך ההערכות הן כי מרבית הקוראים הם גולשים מזדמנים, ואחוז קטן יותר הם קוראים קבועים. לא ידוע גם מה האחוז מקרב הגולשים הקבועים שיהיה מוכן לשלם בעבור העיתון המקוון.

כמו כן לא ברור מה הם האמצעים הטכנולוגיים שבאמצעותם תוגבל הגישה לתוכני האתר, וכיצד יקושרו, אם בכלל, ידיעות הניו יורק טיימס למנועי החיפוש, שני גורמים אשר להם השפעה גדולה על כמות התעבורה המזדמנת לאתר. בהודעת העיתון נמסר כי הגישה לאתר תישאר פתוחה ללא תשלום נוסף למנויים על המהדורה המודפסת של הניו יורק טיימס.

מו"ל העיתון ארתור סולצברגר הבן מסר כי הצעד משקף מחשבה ארוכה והימור על הכיוונים העתידיים של העיתונות ושל האינטרנט, וכי שינוי האסטרטגיה ייעשה לאט ובשיקול דעת כדי לוודא שהמעבר למודל התשלום החדש ייעשה בצורה הנכונה ביותר. גם איל התקשורת האוסטרלי רופרט מרדוק הודיע כי בכוונתו להתחיל לגבות תשלום על אתרי החדשות והתוכן בבעלותו, ביניהם הוול סטריט ג'ורנל אשר גובה כבר היום תשלום בעבור חלק מתכניו, ועיתון הניו-יורק פוסט.

מולם, נמצאים בכירים אחרים בעולם העיתונות הסבורים כי הצעד מעיד על חוסר הבנה של האינטרנט ושל ההתמודדות הנדרשת מתעשיית העיתונות עם המציאות החדשה. אלן רוסבריג'ר, עורך עיתון הגרדיאן הבריטי, מסר בהרצאה לסטודנטים לעיתונאות כי האמונה כי "חומת תשלום" תפתור את כל בעיות העיתונות באינטרנט היא "משוגעת", וכי אין לצפות כי עיתונו יצטרף למגמה. מנהלת החטיבה הדיגיטלית של הגרדיאן, אמילי בל, התייחסה לתוכניותיו של מרדוק לפני כחצי שנה, וכינתה את סגירת הגישה לעיתון לקבוצה מוגבלת "מעשה מטופש".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות