אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": משרד הביטחון זורק גלגל הצלה לסולתם מערכות

בלעדי ל"כלכליסט": משרד הביטחון זורק גלגל הצלה לסולתם מערכות

משרד הביטחון מגבש הסכם שלפיו יתחייב להזמין תחמושת מסולתם כבר עתה וישלם רק בעוד שנתיים. משרד האוצר מתנגד

21.01.2010, 07:07 | נעמה סיקולר

סולתם מערכות נקלעה לקשיים תזרימיים ומנהלת משא ומתן עם משרד הביטחון על הקדמת רכש של תחמושת. מדובר בתחמושת בשווי 350 מיליון שקל שירכוש משרד הביטחון מהחברה רק ב־2012–2013, כך נודע ל"כלכליסט".

לאחרונה נותרה יצרנית התחמושת ללא הזמנות מהותיות, מצב המאיים על המשך קיום המפעל. סולתם פנתה למשרד הביטחון - הלקוח העיקרי שלה - וזה הודיע לה כי אין לו הזמנות להזרים לחברה כעת. כדי למנוע את סגירת החברה, הגיעו סולתם ומשרד הביטחון לסיכום שלפיו היא תקבל בתוך שבועות הזמנות לתחמושת ותתחיל בייצור, והתשלום יינתן לה רק בעוד כשנתיים. במצב זה מעריכה סולתם כי תוכל לפנות לבנקים ולקבל מימון לשנתיים הקרובות כנגד ההזמנות ממשרד הביטחון.

עם זאת, ההסכם בין משרד הביטחון לסולתם טעון אישור של משרד האוצר, שבו מתנגדים למתווה הנוכחי של ההסכם ודורשים ממשרד הביטחון להעביר לפחות חצי מהתשלום עבור התחמושת בשנה הקרובה. האוצר טוען כי קיימים פגמים חוקיים בהתקשרות עתידית במתווה המוצע כיום. במשרד הביטחון מתנגדים לתשלום מחצית מהתמורה כבר השנה וטוענים כי אין להם 175 מיליון שקל לתשלום המיידי. החשש הוא שאם העסקה לא תאושר ולא יימצא פתרון אחר לחברה, היא צפויה לסגור את שעריה ולפטר את עובדיה - יותר מ־300.

סולתם מייצרת תותחים, מרגמות, תחמושת וארטילריה. החברה מייצרת גם מרגמות משולבות, תחמושת וציוד היקפי, ומערכות ארטילריה המשולבות במערכי מחשוב וניווט בשדה הקרב.

סולתם הודיעה כבר בסוף 2008 שתפטר 60 עובדים ושתקצץ 15% בשכר העובדים המשתכרים יותר מ־10,000 שקל בחודש. זאת, עקב ירידה חריפה בביקוש למוצרי החברה. לפני כשנה התמנה דוד מרסיאנו למנכ"ל החברה במקום משה חרש, שניהל אותה כשבע שנים.

סולתם נמצאת בבעלות מיקאל של מיקו גילת ורוני נפתלי. מיקאל היא חברת אחזקות בתחום הביטחוני המחזיקה בסולתם ובחברות ביטחוניות קטנות יותר. לפי פרסומים זרים, מחזור המכירות של מיקאל הגיע ב־2008 ל־240 מיליון דולר. חברת אלביט מערכות רכשה במאי 2009 19% מהמניות של גילת ונפתלי במיקאל ב־18 מיליון דולר, ובידיה אופציה לרכישת מלוא המניות במיקאל בתוך שנתיים וחצי. עם זאת, בתעשייה הביטחונית מעריכים כי אלביט לא תזרים הון נוסף לקבוצה כדי לסייע כעת לסולתם.

מסולתם מערכות וממשרד הביטחון לא נמסרו תגובות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
ומה עם ה 300?!
נכון, עדיף לייצר סירים לארץ וליצוא, אבל אם יסגר המפעל יהיה נזק כפול: 300 מובטח\לים מחד גיסא וקניות ותלות בחו"ל, במטבע זר, מאידח גיסא. אם יש שלום במזה"ת ולא צריך ת'"סחורה" בארץ וצריך קשרים בחו"ל (ולמנהלים יש...), יימצאו מספיק סיכסוכים בעולם... יש אולי מפעל מקומי מתחרה? ספק.
מיקי הירושלמי , פ"ת  |  21.01.10
14.
הבעלים של סולתם צוחקים על כולנו
אלביט רכשה 20 אחוז מסולתם. כעת היא מפעילה את המכבש הפוליטי של משפחת פדרמן. סולתם חברה פרטית. משרד האוצר- לא להיכנע ללחצים של משהב"ט. מיקו גילת, רוני נפתלי וחברת אלביט יצלחו להתמודד עם מצוקת המזומנים. לאלביט יש אופציות לרכשו את כל סולתם עד סוף שנת 2011. זה הזמן להפעיל את האופציות . אגב, מה המשכורת של מנכ"ל סולתם, דוד מרסיאנו?! לא לדאוג, היא גבוהה........
זיו , רמת גן  |  21.01.10
לכל התגובות