אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלות ההונאות לבריטניה: 30 מיליארד ליש"ט בשנה צילום: shutterstock

עלות ההונאות לבריטניה: 30 מיליארד ליש"ט בשנה

לפי דו"ח רשמי, הנזק הממוצע שנגרם לכל אזרח בריטי בוגר עומד על כ-1,000 דולר לשנה; רוב ההונאות מתרחשות במגזר הציבורי

23.01.2010, 21:02 | סוכנויות הידיעות

כלכלת בריטניה מפסידה מדי שנה יותר מ־30 מיליארד ליש"ט בעקבות הונאות המתרחשות במדינה, כך עולה מדו"ח של הרגולטור הבריטי הממונה על המאבק בתופעה (NFA).

הדו"ח, שנחשב לראשון הבודק באופן מקיף את עלויות מעשי ההונאה לכלכלה המקומית, קובע כי הנזק הממוצע שנגרם לכל אזרח בריטי בוגר עומד על 621 ליש"ט (כ־1,010 דולר) לשנה. "זהו סכום עצום אשר ממחיש את הנזק ההרסני שגורמים נוכלים לכלכלה", אומר ברנרד הרדן, יו"ר הרשות למאבק בהונאה.

מהממצאים עולה כי רוב ההונאות מתרחשות במגזר הציבורי. בשנת 2008 הגיעו ההפסדים לכלכלה הבריטית כתוצאה מהונאות במגזר זה ל־17.6 מיליארד ליש"ט, כלומר כ־58% מ"שוק ההונאה" הכולל. צורת ההונאה הנפוצה היא העלמת מסים, שגרמה לבריטניה הפסדים בהיקף של 15.2 מיליארד ליש"ט, סכום השווה ל־3% בקירוב מכלל גביית המסים בבריטניה. רשויות הרווחה בבריטניה הפסידו כ־1.1 מיליארד ליש"ט בעקבות דרישות לקצבאות אבטלה מצדם של אנשים שאינם זכאים להן.

בדו"ח מדגישים שלא רק אנשים פרטיים מתחמקים מתשלום מס, אלא גם מוסדות פיננסיים גדולים המנצלים פרצות בחוק כדי להגדיל את רווחיהם. כך לדוגמה נמנע בנק ברקליס מתשלומי מסים בהיקף של מיליארד דולר, ואילו רויאל בנק אוף סקוטלנד הצליח להעלים יותר מ־500 מיליון ליש"ט באמצעות העברות כספים למקלטי מס. עוד מציין הדו"ח כי בתחום הביטוח אבדו לכלכה הבריטית 2 מיליארד ליש"ט בגלל הונאות במגזר זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות