אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני: אניח הצעת חוק שתגדיל את מענקי האיזון ל-3 מיליארד שקל צילום: אלכס קולומויסקי

גפני: אניח הצעת חוק שתגדיל את מענקי האיזון ל-3 מיליארד שקל

במהלך דיון של ועדת הכספים אמר היו"ר כי יש להגדיל את המענקים הניתנים לרשויות המקומיות, העומדים כיום על כ-1.8 מיליארד שקל

25.01.2010, 15:23 | תומר אביטל
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מתכנן להציע הצעת חוק שתגדיל את מענקי האיזון ל-3 מיליארד שקל. ועדת הכספים דנה היום (ב') במשבר ברשויות המקומיות ובהגדלת מענקי האיזון על מנת לשקם את מצבם. מנכ"ל משרד הפנים גבי מיימון ציין כי היקף מענקי האיזון עומד כיום על כ-1.8 מיליארד שקל, כ- 600 מיליון פחות מב- 2009.

"המצב של רשויות רבות בכי רע", הודיע מר מיימון, "מספר הרשויות שיסיימו בגירעון בשנת 2009 יעלה על כמות הרשויות שסיימו 2008, מדובר בלמעלה ממאה רשויות מקומיות".

מענק איזון הוא סכום המועבר ממשרד הפנים לרשות המקומית בשביל לאפשר לה לספק שירותים בסיסיים. למרות ניסיונות של המדינה להעצים את הרשויות המקומיות ולנתק את חבל הטבור, רק מספר קטן ביותר של רשויות מתנהלות בצורה עצמאית. 

כעת נראה שאם לא יגדלו המענקים המשבר ברשויות רק יחריף. ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, אמר כי "אין השנה בור עמוק יותר בלי תחתית. המענקים שואפים לאפס ברשויות רבות, כ-100 רשויות שקיבלו את המענק ב-2009 גמרו את השנה בגירעון, וזה בנוסף לקיצוץ של עשרות אחוזים בתקציבי הפיתוח. עם קיצוצים כאלו אף רשות לא יכולה לנהל תקציב".

גפני הודיע כי יקיים משא ומתן עם משרד האוצר על מנת להגדיל את המענקים, והוסיף " "כדי לפעול להגדלת מענקי האיזון אנו מניחים את כל הקלפים על השולחן ונפעל בכל דרך לסייע לרשויות. "אניח הצעת חוק עליה יחתמו חברי ועדת הכספים שתקבע כי מענקי האיזון יעמדו על סך 3 מיליארד שקל כפי שקבעה ועדת גדיש. לא ייתכן שבכל שנה הרשויות יקוצצו ולא יידעו כמה מענק יקבלו. אני לא יודע אם יהיה רוב להצעת החוק אך אגיש אותה בכל מקרה", אמר גפני.

ח"כ חיים אורון תקף בחריפות את "צביעותם של חברי הקואליציה בוועדה, שאך לפני חודשים ספורים תמכו בתקציב הדו-שנתי ובקיצוץ מענקי האיזון ועתה מגלגלים עיניים ותובעים את השבתם. לדבריו "למיליון וחצי תושבים בישובי הפריפריה אין ממשלה".

נציגת משרד האוצר קרן טרנר אמרה כי "ברור שהסכום המופיע כיום צריך לעלות, אנו עדיין בדיונים בנושא ובוחנים אפשרויות שונות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות