אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל AMG משכנתאות: "הריביות על המשכנתה כבר עולות" צילום: shutterstock

מנכ"ל AMG משכנתאות: "הריביות על המשכנתה כבר עולות"

בעקבות עליית ריבית הפריים ומדד דצמבר, החלו הבנקים למשכנתאות להעלות את הריביות

26.01.2010, 12:12 | אורי חודי

"למרות החלטת הנגיד להשאיר את הריבית על כנה, בתקופה האחרונה אנו עדים לעלייה בריביות המשכנתאות". כך אמר היום (ג') עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, המתמחה בענף המשכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל.

לדברי קמינסקי, "בחודשיים האחרונים עלתה ריבית הפריים במשק ב-0.75%, ובנוסף לה עלה גם מדד המחירים לצרכן. אלו גררו איתם עלייה בשיעור הריבית על המשכנתאות. עד עתה היה נדמה כי העלייה לא תביא איתה שינויים מהותיים,  אולם כעת ניתן לחוש בבירור בתחילת התייקרותן של המשכנתאות".

קמינסקי מסביר כי תגובת הבנקים לשינויים בשוק לא איחרה לבוא. "לא רק הריביות עלו, אלא גם המרווחים שלוקחים הבנקים מעלויות הגיוס. אם טרם המשבר, מרווח של מינוס 1.1 מהפריים היה שכיח, הרי שהיום המרווחים הצטמצמו למינוס 0.6 בממוצע".

קמינסקי מדגיש, כי על לוקחי המשכנתאות להבין כי בכל משכנתה קיים סיכון וכל לווה צריך להחליט מהו הסיכון הנכון ביותר עבורו, ורק אז לבחור את המסלול או לשלב בין מספר מסלולים. "זוג עם הכנסות של 12.5 אלף שקל נטו שמבקש לקבל הלוואה של 500 אלף שקל ל-20 שנה, ולא רואה כל צפי לסגירת ההלוואה ב-10 שנים הקרובות", ממליץ קמינסקי, "יחלק את המשכנתא בין הפריים (50% עד 65%) והיתרה לצמודות המדד. כרגע, לאור ההפרשים הגדולים שנוצרו בין הקבועות צמודות לקבועות ללא הצמדה הייתי ממליץ לאנשים להימנע מהאחרונות או להשתמש במרכיב קטן של עד %10".

לגבי השפעת העלייה בריבית אותה צופה קמינסקי על הביקוש למשכנתאות, סבור קמינסקי כי לא תהיה לדבר השפעה מהותית על שוק הנדל"ן. "צריך להבין שענף המשכנתאות חווה שפל רציני בריביות המשכנתא בשנה האחרונה וכי העלייה בריביות עדיין משאירה את השוק בטריטוריה של ריביות נמוכות יחסית. בתחילת העשור הקודם הריביות הקבועות עמדו על ממוצע הגבוה מ-5% וגם אז לווים לא נמנעו מלקחת הלוואת משכנתא.

"ריביות המשכנתא תלויות במספר רב של גורמים פיננסים", הוסיף קמינסקי, "ובשוק שאנו חיים כיום קשה לנבא מה יקרה מחר. עם זאת, אנו מעריכים שמגמת ייקור ריביות המשכנתאות ללווים תימשך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות