אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' צבי אקשטיין: הצמיחה ב-2010 תעמוד על 3.5% צילום: יואב גלאי

פרופ' צבי אקשטיין: הצמיחה ב-2010 תעמוד על 3.5%

המשנה לנגיד בנק ישראל בוועידת המי"ל: "הגירעון הצפוי ל-2010 הוא נמוך. בנק ישראל מיישם יעדים מרכזיים של המדיניות". יעקב שיינין ורפי מלניק: הצמיחה לא תהיה גבוהה מ-3%

26.01.2010, 15:39 | הדר קנה

שיעור הצמיחה של המשק ב-2010 יעמוד על 3.5% - כך אמר היום (ג') פרופ' צביקה אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל, בוועידת המי"ל.

לדברי אקשטיין, "ישראל צלחה את המשבר הכלכלי בצורה טובה יותר מארצות אחרות בעקבות מספר מרכיבים: מדיניות מוניטרית גמישה, מדיניות אחראית ושמרנית של הפיקוח על הבנקים, מדיניות פיסקלית מאוזנת ביחס חוב תוצר המבוססת על הגדלת הגירעון בעקבות ירידה במיסוי, ועודף משמעותי במאזן התשלומים בשוטף - בתוך זה ייצוא גדול יחסית עתיר טכנולוגיות מתקדמות".  

אקשטיין הדגיש בנאומו כי "לפי ההערכות שלנו ונתונים שאנו רואים היום, אנחנו צומחים 4% כבר ברבעון הרביעי של 2009. מרכיב משמעותי בנתון זה הוא שיעור האבטלה - המשק מראה התאוששות בתחום זה מעל מה שצפו. אצלנו האבטלה יורדת וזה משמעותי ליציאה בריאה של המשק מהמשבר".

עוד אמר המשנה לנגיד בנק ישראל, כי "הגירעון הצפוי ל-2010 הוא נמוך. בנק ישראל מיישם יעדים מרכזיים של המדיניות - יציבות מחירים ומדיניות גמישה, תמיכה בתעסוקה ותמיכה ביציבות פיננסית".

 

לדברי אקשטיין, "יש מקום למעורבות בשווקים הפיננסים - זה נכון בהתערבות הבנק המרכזי בארצות הברית בזמן המשבר, וזה נכון להתערבות של בנק ישראל בשוק מטבע החוץ".

 

לגבי שיעור הריבית במשק, אמר אקשטיין כי "כשמסתכלים קדימה - לא רואים צפי לעליית הריבית. ההחלטה שלנו שלא לשנות את הריבית נוסעת מהפער בתוצר שעדיין שלילי ויש נתונים לצמיחה". 

אורי יוגב: "מצבנו טוב"

בדיון שנערך בוועידה אמר אורי יוגב, יו"ר הוועדה המייעצת למועצה הלאומית לכלכלה, כי "מצבנו טוב. המשק בשיעורי צמיחה של יותר מ-4%". 

מנגד, פרופ' רפי מלניק טען כי הצמיחה בישראל לא תגיע השנה ליותר מ-3%. "בשנתיים האחרונות כל מי שעסק בתחזיות עסק בטעויות. יש אי ודאות גדולה. ברור ש- 2010 תהיה יותר טובה ומעל הציפיות, אבל תחזית צמיחה של 3% יותר ריאלית מהתחזיות ששמענו קודם."

יעקב שינין אמר בדיון כי "גם אני פחות אופטימי וקרוב יותר לרפי - אם נגיע ל3% זה יהיה הישג".  לדברי שיינין, "הבעיה בישראל היא שלא הספקנו לחטוף כמו ארה"ב. עוד שנה של משבר, והיינו חוטפים".

שלמה מעוז אמר כי ב-18 לדצמבר פרסמתי תחזית ל-3% עד 5.7% צמיחה. אני חושב שאנחנו נמצאים במצב מסוכן.

כרגע המצב פנטסטי, אבל אני מזהיר. בנק ישראל שגה שהוריד את הריבית לאט ושהיה צריך לעלות הוא התמהמה. בישראל הריבית היא מהנמוכות בעולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות