אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דב לאוטמן: "הפער החברתי מסוכן יותר מהאיום האיראני" צילום: שאול גולן

דב לאוטמן: "הפער החברתי מסוכן יותר מהאיום האיראני"

"ההשתייכות ל-OECD היא חובה מבחינת מדינת ישראל", אומר התעשיין הוותיק שעומד מאחורי קואליציית מעסיקים לקידום המגזר הערבי . "ללא צמצום הפערים החברתיים, אנחנו מתקדמים בצעדי ענק לעולם השלישי"

27.01.2010, 12:07 | רונית צין-קרסנטי

דו"ח ארגון המדינות המפותחות (OECD) שפורסם בשבוע שעבר קובע שישראל היא מדינה ענייה ולא שוויונית. מהדו"ח עולה כי 20% מאזרחי ישראל עניים - פי שניים מיתר המדינות החברות בארגון. מרבית העניים הם ערבים וחרדים, שתי קבוצות שמתגוררות בבידוד ומופלות לרעה בשוק התעסוקה, כך לפי מחברי הדו"ח.

דו"ח ה-OECD ועדת הכספים דנה בממצאים היו"ר משה גפני: "יש תפיסה כאילו סיוע לעשירים יתגלגל גם לעניים, כי ייבנו מפעלים וייווצרו מקומות תעסוקה - זה לא נכון" תומר אביטללכתבה המלאה

מכון ון ליר מצא שסיכוייו של אקדמאי ערבי להתקבל למשרה נמוכים פי חמישה מאלה של אקדמאי יהודי. נתוני הלמ"ס מאשרים את הדברים: שיעור ההעסקה של ערבים בהייטק עומד על פחות מ־4%, אף שהם 20% מאוכלוסיית אזרחי ישראל.

"קו משווה", קואליציית מעסיקים לשוויון לאקדמאים ערבים שהוקמה לפני שנתיים על ידי דב לאוטמן, חרתה על דגלה ליצור סביבה עסקית שוויונית יותר. "ההשתייכות ל־OECD היא חובה, מבחינתנו", מכריז לאוטמן. "אני לא מכיר חברה או ארגון שאינם רוצים לשאוף קדימה ולהיות בראש הסולם. זה גם ארגון שמאפשר למדינות החברות בו למדוד את עצמן, וכמנהל אני סבור שאין טעם לעשות דבר שאי אפשר למדוד. העובדה שאנחנו במקום אחרון במדד העוני תדרבן מנהיגים לפעול, והדרך היחידה היא לטפל בשכבות החלשות. בינתיים אנחנו מתקדמים בצעדי ענק לעולם השלישי.

לאוטמן. "גם מי שלא איכפת לו מהמגזר הערבי צריך להבין שהאפליה מסוכנת", צילום: יובל חן לאוטמן. "גם מי שלא איכפת לו מהמגזר הערבי צריך להבין שהאפליה מסוכנת" | צילום: יובל חן לאוטמן. "גם מי שלא איכפת לו מהמגזר הערבי צריך להבין שהאפליה מסוכנת", צילום: יובל חן

"בישראל יש היום אפליה נוראית בקבלת ערבים אקדמאים לתעשייה, לעומת הצלחה כבירה שלהם במערכת הרפואית. זה נובע מחוסר מודעות ומפני שהמנהלים בשטח חושבים שערבי פחות טוב מיהודי. עשינו ניסיון וכתבנו קורות חיים זהים עם שמות יהודיים וערביים: כל היהודים הוזמנו לפגישת ראיון, ואף ערבי לא. 'קו משווה' עובד עם יותר מ־200 מנהלי משאבי אנוש, כדי להפריך את הדעה הקדומה הזו".

חינוך חרדי שחור

הארגון פועל לשנות את מבחני המיון ואת ראיונות המיון כך שיתאימו גם לאוכלוסייה לא יהודית. מועמדים מהמגזר מקבלים הכוונה וייעוץ, ובימים אלו מפותחת תוכנית הכוונה תעסוקתית לתלמידי תיכון ערבים.

"עבדתי 45 שנה עם ערביי הגליל, ובמשך השנים הם הגיעו לדרגות גבוהות", אומר לאוטמן, שמשמש גם יו"ר הוועדה המייעצת לרשות להשקעות במגזר הערבי. "אפשר ליצור פה שינוי, ואני מאמין שראש הממשלה יודע שמהלך כזה ייתן לו יתרונות פוליטיים. זה לא יפתור את כל בעיית המגזר, אבל זה חשוב. אני גם לוחץ שיורידו את רף הפסיכומטרי לערבים בקבלה לאוניברסיטאות ויבצעו את המיון במהלך הלימודים".

"למערכת החינוך יש תפקיד לא רק לצמצם פערים אלא גם לקדם את השלום. גם מי שלא אכפת לו מקידום המגזר חייב להבין שמיעוט מופלה לרעה מסכן את הקיום היהודי כאן. זה לא עניין פוליטי אלא של כלל האוכלוסייה: הפערים המתרחבים בחברה הישראלית הם סכנה גדולה יותר מהאיראנים ומהחיזבאללה. זו בושה שהידרדנו למקום ה־42 בלימודי מתמטיקה, ולא יעזרו כל חתני פרס נובל שהוצאנו. לא יעלה על הדעת שנממן חינוך ללא פיקוח לילדים חרדים, שמגיעים לגיל 18 ואינם יודעים אנגלית וחשבון, ושבילד ברעננה ישקיעו פי שניים בחינוך מאשר בילד בשדרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
קיפוח יוצאי העדה האתיופית
שלום לכולם רבות נכתב על קיפוח הערבים וכלל לא מתייחסים לקיפוח יוצאי העדה האתיופית. חייבים להשקיע בילדי העדה הזו כדי שלא יפלו לנטל על החברה בעשורים הבאים. מזה תקופה אני מנסה לבקש תרומות כדי להעביר חוגי העשרה במדעים לילדי העדה האתיופית ובהמשך להוסיף מורים לאנגלית ומתמטיקה אך כל פניותי נענות בשלילה. חבל מאד שלא חושבים על העתיד. העלות בבתי הסוהר גדולה יותרמהעלות להעניק לימודים ברמה גבוה יותר וחוגי העשרה כדי, לאפשר להם בעתיד השתלבות טובה יותר בחברה.
נילי ורסנו , פתח תקוה  |  16.09.10
5.
מבחן ראשון לערבי-שרות לאומי.יעני חלוקת הנטל.
לנבוח "מדינת כל אזרחיה" ולהשתלח בכל מי שמעלה שיוויון בחובות.....אנחנו מפלים?כן! ונותנים לנו כל יום סיבה נוספת להתמיד באפליה. פנו לעמותות כמו "קו משוה" ואם אין לכם הצעה קונקרטית לתעסוקה בגליל החופפת את הדרישה הספציפית של העמותה, היא גם לא תשיב לכם......כן, ניסינו.
הבל  |  06.02.10
4.
השחיתות מסוכנת עוד יותר
השחיתות מסכנת את עצם קיומנו, כי היא מכרסמת את היתרון היחידי שיש למדינת ישראל על 100 מליון המוסלמים שמסביבה. צעד ועוד צעד ואנו כבר די דומים להם. בהרבה מקומות בישראל (ובמיוחד ברשויות המקומיות) ההחלטות כבר לא מתקבלות ע"פ האינטרס הציבורי, אלא ע"פ האינטרס האישי של מקבלי ההחלטות. הצרה הקשה היא שראש ארגון מושחת מדביק במהרה את כל הסביבה, במעגלים הולכים וגדלים. אנו ממשיכים להדרדר בתחום זה, בקצב מבהיל. כפתרון מיידי, יש להגביל בחקיקה את משך הכהונה לכל משרה ל-5 -4 שנים, ובמקרים מיוחדים למקסימום 10 שנים.
אלון התבור , רמת גן  |  27.01.10
3.
מפעל הפערים החברתיים רשום על שמם של הליכוד ובמיוחד על שמו ביבי נתניהו וחבר מרעיו.
הפערים החברתיים אינם מכה משמיים ואינם מכות טבע בלתי צפויות. את הפערים החברתיים יצרו ובראו מהנדסי פערים בתוכנית מסודרת ומוקפדת. אלוהים לא היה מעורב בה, רק אנשים מרושעים ורודפי בצע זה החל אצל ארליך האופטיקאי הגלותי, ונמשך אצל מודעי המתנשא ואצל שוחט המפאיניק, אורגד, ושיאו בשלטונו האכזר של בנימין נתניהו, כל אלה הם חוליות בשרשרת שיצרו את הפערים החברתיים, אולם לולא פקידי אוצר אכזריים שהתישבו על כסאם של האבות המסיידים שהיתה להם ראייה חברתית ואנושית עם מטען לא נדלה של ערכים הגיעו שרי אוצר נטולי אחריות חברתית מונעים בידי אוליגרכים ואליטות תאותניות שחילקו בניהם את העוגה הלאומת. שלושה מגזרים מושחתים ממסד פוליטי רעב אוליגרכים ואליטות שהשתמשו בפקידי אוצר מושחתים שכל מטרתם להתענג על משרה שמנה לאחר פרישתם. השילוש הלא קדוש הזה יצר מפלצת שאפשר רק להשוות אותו לגולם מפראג יום אחד הוא יקום על יוצריו והעם הזה יצטרך לחכות עוד שלושת אלפי שנים לעצמאות אם בכלל. האמת ניתנת לאמר שחלקו של דב לאוטמן אינו פחות ולא יותר מחבריו הטובים בעלי ההון, אבל אם הוא חוזר בתשובה ברוך בואך בצל קורתנו הדווייה של משוללי הזכויות במדינת ישראל מליונים רבים.
אריסטו מקיוולי  |  27.01.10
לכל התגובות